ביהמ"ש אסר על עיריית ת"א לפנות המאהל בשכונת התקווה

השופט קרא לצדדים לפעול למציאת פתרון, לאחר שהעותרים טענו כי מדובר בקורת הגג היחידה שלהם. שני הצדדים פסימיים באשר לפשרה

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

בית המשפט המחוזי בתל אביב האריך את צו המניעה האוסר על עיריית תל אביב לפנות את מאהל חסרי הדיור בשכונת התקווה. הצו יהיה בתוקף עד להכרעה בעתירה שהגישו המתגוררים במאהל נגד כוונת העירייה לפנותם. השופט, ד"ר קובי ורדי, הורה למזכירת בית המשפט לקבוע מועד לדיון בדחיפות והמליץ לצדדים לפעול למציאת פתרון מחוץ לכותלי בית המשפט. עם זאת, בעירייה ובמאהל פסימיים באשר לסיכויים להגיע להבנות.

השופט ורדי ציין בהחלטתו כי "גם אם סיכויי העתירה אינם גבוהים, כפי שמסתמן, לאור התנהגות המבקשים והשתלטותם לכאורה על שטח ציבורי, הרי בהתחשב במאזן הנוחות ובכך שמדובר במחוסרי דיור שאין להם לטענתם קורת גג אחרת וכן בהתחשב בכך שהם מצויים במאהל כארבעה חודשים, נוטה הכף לטעמי לקבלת הבקשה (לצו ביניים, א"ל) ולכך שטענות העותרים יישמעו לגופן במסגרת העתירה".

עוד הוסיף השופט ורדי כי "לא ניתן להתעלם מניסיונות העירייה למצוא פתרון כזה או אחר... ולסייע לעותרים במסגרת הציפייה לטפל נקודתית במחוסרי הדיור, כאשר לא מדובר באקט של מחאה גרידא אלא במחוסרי דיור ספציפיים ובעיות קונקרטיות אינדיבידואליות לכל עותר ועותר שיש לבחון אפשרות ליתן להם פתרון כזה או אחר, וזאת בלא להכריע במהות הגורם שעליו ליתן פתרון דיור העירייה או הממשלה".

את העתירה הגישו 21 חסרי דיור המעידים כי הם מתגוררים בעת האחרונה באוהלים בגן התקווה, באמצעות עורכי הדין ורדית אבידן, ד"ר יפעת ביטון ואייל שטרנברג ממרכז תמורה – המרכז המשפטי למניעת אפליה. הם מבקשים מבית המשפט להורות לעירייה לא לפרק את המאהל ולסייע לחסרי הדיור במסגרת סמכויותיה. אם יאשר בית המשפט את צו הפינוי, מבקשים ממנו העותרים להורות לעירייה לאפשר הקמת מאהל במקום חלופי, שאינו מפריע לציבור.

"חלומן של משפחות אלו", נכתב בעתירה בהתייחס לדרי המאהל, "פשוט בהרבה מפנטזיה על קורת גג משלהן אליה יוכלו לחזור לאחר יום עבודה מפרך. חלומן הפשוט הינו להתקיים בכבוד ולדאוג לרווחת ילדיהם. הלה ויתרו זה מזמן על חלומות גדולים כגון רכישת בית משלהם ביום מן הימין או צבירת חסכון למען עתיד ילדיהם. משפחות קשות יום אלו מצאו עצמן זועקות על אדמת הפארק בשכונת התקווה בתל אביב".

לטענת העותרים, החלטת העירייה מהוות פגיעה קשה בכללי הצדק הטבעי ובסדרי מנהל תקין. "זוהי אינה עוד עתירה בדבר חופש הביטוי או הזכות לקיים מאהל מחאה, זוהי עתירה נגד פינוין של משפחות אלו מ'קורת הגג' היחידה שלהן בימים אלה", נכתב בעתירה. "מצוקתם העכשווית של מחוסרי הדיור היא בעיה לאומית קשה ביותר שיש למגרה. הוצאות צו פינוי נגד חסרי הדיור אינה הדרך לעשות זאת! היא ההיפך הגמור מכך", נטען עוד.

בתשובתה לעתירה מדגישה עיריית תל אביב כי האחריות למציאת פתרונות דיור ציבורי מוטלת על הממשלה ולא עליה. "חרף מצוקתם של העותרים... ואכזבתם הממושכת בהמתנה לדירה נאותה, אין הם רשאים לתפוס חזקה בלעדית בשטחים ציבוריים לשם מגורים עד להשגת דיור חלופי", כותבים היועץ המשפטי לעירייה, עו"ד עוזי סלמן ועו"ד פזית שלמון-ברץ מהשירות המשפטי. הם מוסיפים כי המאהל יצר מטרדים קשים לסביבה וסיכון מוכח וברור ליושבי המאהל.

העירייה גם מציינת את הסיוע שהציעה לדרי המאהל, בדמות מענק חד פעמי לשכר דירה. על פי נתוני העירייה, 46 בתי אב, בהם משפחות עם ילדים, כמו גם יחידים, הסכימו להתפנות בתמורה לקבלת המענק. רק בודדים סירבו. משפחה קיבלה כ-10,000 שקלים ויחיד כ-6,300 שקלים. מי שחתם על החוזה עם העירייה, התחייב לפנות את האוהל ואת חפציו האישיים מגן התקווה. לטענת העירייה, מתגוררים כעת במאהל 9 אנשים בלבד.

"מתוך היכרות עם יושבי המאהל סבורים אנשי הרווחה בעירייה כי בתקופה בה שהו במאהל, חלה נסיגה גדולה אצל חלק ניכר מהם בתפקודם החברתי ובפעילותם לטובת עצמם", מוסיפה העירייה בתשובתה. " אנשים שניהלו אורח חיים סביר לפני המאהל, זנחו את הטיפול בעניינם, לא חידשו זכאות בביטוח הלאומי או במשרד השיכון... וחלקם עזבו מקומות עבודה. בכך איבדו גם את מעט המשאבים שיכלו לעמוד לזכותם".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ