זינוק חד בתאונות הקטלניות בענף הבנייה השנה לעומת השנה שעברה

עד סוף נובמבר נהרגו בישראל 33 פועלי בניין, עלייה של 40% בהשוואה ל-2010. עד שהקבלנים לא ייענשו בחומרה, המצב צפוי להמשיך להידרדר

רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רועי צ'יקי ארד

שנת 2011 היתה שחורה במיוחד מבחינת כמות ההרוגים בענף הבניה בישראל, לאחר שנים של ירידה הדרגתית. על פי משרד התמ"ת, מספר ההרוגים עד סוף נובמבר היה 33, קפיצה של מעל ל-40% בהשוואה לשנה שעברה בה נהרגו 23 פועלים, ו-2011 עוד לא נגמרה.

בחודש יוני לבדו, נפלו אל מותם מהפיגומים הרעועים חמישה פועלים. הזהות האתנית של הפועלים מסבירה את השקט שבה ההרג ההמוני הזה מתקבל: ההרוגים הם בדרך כלל ערבים ישראלים, פלסטינים או סינים. כפי שכבר פורסם ב"הארץ", תאונת נפילה מתרחשת בישראל מדי 22 דקות והסיכוי של פועל ישראלי למות בעבודת בניין גדול פי ארבעה משל פועל בריטי.

אחד הגורמים לכמות ההרוגים הגדולה הוא הענישה הקלה. לאחר מוות של פועל, בדרך כלל בשל טעות אנוש שניתן היה למנוע, נסגרת עסקת טיעון עם הקבלן, שבמסגרתה הוא נידון לעבודות שירות, משלם קנס סמלי, וממשיך לעבוד. נוסף על כך, תחום הדרכות הבניה עמוס זיופים והקבלנים רוכשים תעודות הדרכה בזול. בעוד רבים נאבקים למען הסגרת דורסיה של לי זיתוני לישראל, קבלני הבניין וקבלני-המשנה אף פעם לא נכנסים לכלא, וממשיכים להסתובב חופשי, לעבוד ולהיות מעורבים במות פועליהם.

פועלי בניין. הכשרה לא מספקת ואמצעי בטיחות רעועיםצילום: אפלבאום תומר

לדברי יורם אלעזרי, ראש מנהל הבטיחות במשרד התמ"ת, אם בעקבות המחאה החברתית יועלה קצב הבניה בלי לדאוג לבטיחות אנחנו צפויים לשנים קשות עוד יותר. "האצת הבניה תחריף את התופעות בלי שנוכל להתמודד עם ההשלכות הקטלניות. מספר הנפגעים וההרוגים יגדל לפי היחס שבו תואץ הבניה אם לא יתנו משאבים להגדלת הפיקוח", אמר.

אך פועלי הבניין לא מעניינים את הציבור ועוד פחות מכך את התקשורת. בתחילת השבוע נפצעה באורח קשה עוברת אורח בת 24 ברחוב יפו בירושלים כתוצאה מנפילת לבנה. המקרה הקשה זכה לסיקור נרחב, אבל אף אחד מ-33 הפועלים שנהרגו לא זכה להתייחסות כזו. בדרך כלל שמותיהם כלל לא מוזכרים.

לחצו לייק לפייסבוק "הארץ" וקבלו את מיטב חדשות העולם ישירות אליכם

פועל בניין בעכו. ביוני לבדו נהרגו 5 פועלים שעליהם לא שמעתםצילום: קמינסקי ירון

למדריך הבטיחות חסן שולי מהכפר כבול, לוחם עצמאי בתאונות בניין שמקדיש את חייו לנושא, יש מילים חריפות לומר על כך. "איזו מדינה יש לנו? מוותרים על 33 בני אדם שבונים את המדינה ומתים, ועל בחורה שלבנה נפלה עליה כולם עושים רעש וכאילו זה האסון היחיד. ל-33 ההרוגים השנה אין משפחות?", הוא שואל.

גם הנושא הבולגרי מטריד את ענף הבניה. בשל אי תמיכתה של בולגריה במדינה הפלסטינית באו"ם, פורסם כי לארץ צפויים להגיע 6,000 פועלים בולגרים. לדברי שולי, הצעד צפוי להגדיל את כמות ההרוגים ב-2012. "הבולגרים יקבלו בתמורה להצבעה שלהם הרוגים. עד שאני אדריך פועלי בניין בבולגרית, יהיו הרבה נפילות מגובה. בבולגריה מכירים טכנולוגיה ואמצעי בטיחות אחרים", הוא מזהיר.

לאחרונה עלה קמפיין פרסום ראשון ותקדימי של משרד התמ"ת כדי לעצור את התופעה עם המסר "קבלן, כשאתה בונה בית, אל תהרוס בית אחר". הפרסומת, שעלתה בעברית וערבית, מעידה שבמשרד התמ"ת החלו להתייחס להרוגים הרבים כבעיה לאומית, לאחר שבעשור האחרון גבה ענף הבניין יותר הרוגים מכמות החללים הישראלים במלחמת לבנון השניה, אסון המסוקים, אסון ורסאי והרוגי הגראדים בדרום גם יחד.

מצד שני, בקרב הנאבקים על הבטיחות בבניה, עלתה טענה שהפרסומת לא מרתיעה את הקבלן ומאיימת עליו בעונש חמור, אלא להפך, מתחננת בפניו שיזהר על חיי פועליו. כמו כן דובר על כך שהילד של הפועל בפרסומת כמעט בלונדיני בעוד רוב הפועלים ערבים. לדברי התמ"ת, התגובות לפרסומת היו חיוביות מאוד. עם זאת הם מציינים שהתקבלה ביקורת על כך שהפרסומת מפחידה ילדים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ