עשרות בתי עסק בשדרות התחייבו להעסיק עובדים בלבוש צנוע בלבד

ארגון חרדי החתים בעלי עסקים רבים, ובהם סופר פארם ואופטיקה הלפרין, על הסכם בתמורה לתעודת צניעות

יניר יגנה
יניר יגנה

עשרות בתי עסק בשדרות, ובהם הרשתות סופר פארם ואופטיקה הלפרין, חתמו בחודשיים האחרונים על הסכם צניעות שלפיו הם מתחייבים כי העובדים במקום יקפידו על לבוש צנוע. ההסכם הוא יוזמה של ארגון מעמקים, הנתמך על ידי הגרעין התורני בעיר. בעל עסק שחותם על ההסכם מקבל מהארגון תעודת צניעות המצהירה כי המקום "כשר".

עד כה חתמו כ-20 חנויות ובתי עסק בשדרות על ההסכם, שבו נכתב כי העובדים יקפידו על לבוש צנוע, מתוך הזדהות עם מיזם "כולנו בעד לבוש מכובד". כללי הלבוש וההופעה חלים גם על מודעות ופרסומים מטעם בית העסק ועל הצגת דברי תועבה. ארגון מעמקים מצדו מברך את מנהל העסק "שיזכה בעזרת ה' שיחולו עליו כל הברכות".

ארגון מעמקים נתמך על ידי עמותת רעות של הגרעין התורני בשדרות, שמונה כ-200 משפחות. הגרעין הוקם לפני כ-18 שנה וחבריו הצליחו לחבור במשך השנים לתושבים הוותיקים בעיר. הם הקימו מועדוניות נוער, קייטנות, מוסדות חינוך וקידמו פרויקטים רבים למען תושבי שדרות.

אחד מעובדי רשת סופר פארם, שתעודת צניעות מוצגת בסניף שלה בשדרות, אמר אתמול: "לא מפריע לי שחתמנו על התעודה הזאת. נהפוך הוא, אצלנו לא תראה בנות חשופות. הם מבקשים שהבנות לא יהיו חשופות וזה בסדר גמור מבחינתי. הדבר הזה לא מפריע לאף אחד".

נציגי ארגון מעמקים טוענים כי הם לא מאיימים בחרמות נגד בעלי עסקים שמסרבים לחתום על התעודה. אולם, כיוון שמדובר בכוח קנייה גדול, חלק מבעלי העסקים חוששים לאבד לקוחות ונעתרים לפנייה. כתבה בנושא התפרסמה לפני כשבוע ב"ספירלה", אתר המחלקה לתקשורת במכללת ספיר.

בעל חנות בגדים בעיר, שהסכים לחתום על הסכם הצניעות, מספר כי "הם הגיעו אלי וביקשו שהבנות שעובדות בחנות יתלבשו באופן צנוע כדי שנזכה בתעודה. צריך להבין שלארגון הזה יש השפעה ואני פחדתי לאבד לקוחות". לדבריו, "לבנות שעובדות אצלי יש בעיה עם זה, זוהי פשוט כפייה דתית".

בת עמי וייסלברג היא מנהלת סניף של חנות סטימצקי בשדרות זה כשנתיים. היא מספרת כי באחרונה סירבה לחתום על ההסכם: "לפני שלושה שבועות נכנסה לפה גברת מכובדת ואמרה לי שהיא מארגון מעמקים והם נותנים הכשר צניעות לבתי העסק אם הם מוכנים לחתום על תעודה שבה הם מתחייבים שהבנות יבואו לעבודה בלבוש צנוע". לשאלתה מהו לבוש צנוע, השיבה האשה כי "שרוולי החולצה צריכים לכסות את המרפקים". ההתחייבות חלה לדבריה גם על אי-הצגת דברי תועבה.

אחד מפעילי הארגון אמר אתמול כי "הארגון שלנו לקח על עצמו לחזק את המסורת בשדרות. אנחנו עושים מגוון פעילויות בעיר, בהן שיעורי תורה. באחת הפגישות פנו אלינו נשים וסיפרו כי יש בתי עסק שהן חוששות לשלוח אליהם גברים וילדים בגלל פרסומות בוטות. החלטנו לדבר עם בעלי העסקים בדרכי נועם ולהסביר להם את הבעיה". לדבריו, לא מדובר בחרם או ברשימה שחורה אלא רק בבקשה מבעל העסק.

מארגון מעמקים נמסר בתגובה כי "הפרויקט הוא חלק ממיזם שעוסק בהפצת רוח יהודית. היוזמה המדוברת נעשית מתוך בקשה, הבנה ושיתוף פעולה מלא. גם בעלי עסקים שנמנעים משותפות, רצונם מתקבל בברכה. אנו תקווה להמשך עשייה ברוכה בכל מפעלותינו, מתוך אהבת ישראל וכבוד הבריות, לטובת הכלל והפרט בשדרות וסביבותיה". מרשת סופר פארם לא נמסרה תגובה.

צילום: אילן אסייג

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ