השריר של ישראל ביתנו: תעלה את חוק צוהר להצבעה בלי אישור המממשלה

ההצעה תעלה ביום ראשון לאישור הממשלה ובמקביל גם למליאת הכנסת ביום רביעי הקרוב

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס

מפלגת ישראל ביתנו צפויה לקדם בשבוע הבא את הצעת החוק לפתיחת אזורי הרישום לנישואים. ההצעה, שזכתה לכינוי "חוק צהר", כוללת שורה אחת בלבד והיא קובעת כי "בני זוג יהודים המבקשים להינשא רשאים להירשם לנישואים ולקבל כל תיעוד הנדרש לשם כך אצל כל רשות רושמת המוסמכת לרישום נישואים, יהא מקום מושבם אשר יהא".

הצעת החוק, שיזמה ח"כ פאינה קירשנבאום, היא אחת מהבטחות הבחירות של המפלגה וצפויה לעלות ביום ראשון הקרוב על שולחן ועדת השרים לחקיקה. במפלגה החליטו שלא להסתכן בכך שההצעה תיפול או שההצבעה עליה תידחה למועד מאוחר יותר בלחץ המפלגות החרדיות. במקום ההליך השגרתי, החליטה המפלגה להביא את ההצעה בכל מקרה להצבעה במליאת הכנסת ביום רביעי הקרוב. המשמעות: ישראל ביתנו עשויה להצביע נגד עמדתה המפורשת של הממשלה ולנסות לגרור אחריה שרים וחברי כנסת נוספים מהקואליציה. על פי ההערכה, מפלגות האופוזיציה ובראשן קדימה, העבודה ומרצ יתמכו גם הן בהצעת החוק.

קירשנבאום כבר נקטה מהלך דומה בעבר והעבירה רק בחודש יוני האחרון הצעת חוק אחרת בתמיכת האופוזיציה, לאחר שהקואליציה לא הצליחה לגבש עמדה לגביה בוועדת השרים לחקיקה.

כיום זוג הרוצה להינשא יכול להירשם רק בלשכת הרבנות שבאזור המצוין בתעודת הזהות של אחד מבני הזוג כמקום מגוריו. "פתיחת אזורי הרישום תקל על זוגות צעירים אלו להירשם לנישואים, תחסוך להם זמן יקר והוצאות נסיעה מיותרות, ללא עלות כלל מצד המדינה וללא ירידה ברמת הפיקוח על הנישואים", מצהירה קירשנבאום בדברי ההסבר לחוק. בפועל, ההצעה צפויה לחולל מהפכה של ממש ברישום לנישואים בישראל ולפתור שורה של בעיות. כך, החוק צפוי ליצור האחדה בדרישות של הרבנויות השונות ולהגביר את התחרותיות ביניהן, כיוון שכל זוג הנרשם לנישואים משלם לרבנות באזור הרישום שלו מאות שקלים. על פי ההערכות, אם החוק יעבור הוא עשוי למתן את הרבנויות השונות בניסיון למשוך דווקא אליהן את הזוגות.

הצעת חוק דומה, שיזם ח"כ עתניאל שנלר, כבר עברה קריאה טרומית וראשונה אולם נקברה בוועדת הפנים, הנשלטת בידי ש"ס. בחודשים האחרונים פועל שנלר לנסות לקדם פשרה מול שר הדתות יעקב מרגי שתאפשר את קידומו של החוק. אלא שבישראל ביתנו לא מתכוונים לחכות לשנלר וינסו להעביר את החוק של קירשנבאום ב"הליך מזורז": המפלגה תדרוש לקיים את הדיונים על החוק החדש בוועדת החוקה, הנשלטת על ידי ח"כ דוד רותם, איש מפלגתם. רותם נחשב למנוע יעיל בקידום הצעות החוק של המפלגה ועומד מאחורי הליכי החקיקה המהירים של חוקים דוגמת "חוק גרוניס" והחוק לשינוי הרכב הוועדה למינוי שופטים, שהושלמו בוועדה בתוך שבועות אחדים. אלא שכדי שהחוק יגיע לידיו של רותם, חברי ישראל ביתנו יצטרכו לשכנע את ועדת הכנסת להתיר את ביצוע המהלך ולא ברור אם ביכולתם לגייס רוב בנושא.

החוק צפוי לפתור גם את העימות שנוצר בין משרד הדתות לבין ארגון צהר, המקיים טקסי חתונה לציבור שנרתע מן הממסד הדתי. בשנתיים האחרונות הניחו הרבנות ומשרד הדתות לצהר לרשום זוגות לנישואים שלא על פי אזורי הרישום של הזוגות, אלא ברבנויות שבראשן נציגי הארגון בשוהם ובגוש עציון. לאחרונה הודיע השר מרגי על הפסקת ההסדר שבו מקיים צהר כ-3,000 חתונות בשנה. בניסיון לסיים את המשבר, העביר המשרד לארגון עוד 300 תעודות נישואים, לאחר שהשר מרגי איפשר לצהר להמשיך לרשום זוגות לנישואים עד גיבושו של חוק בעניין. כאמור, החוק של קירשנבאום צפוי לפתור את המשבר ובמקביל עשוי לפתור "בדלת האחורית" גם את המחלוקת סביב כשרות הגיורים בצה"ל ולאפשר לחיילים מגוירים להינשא לאחר רישום ברבנות שתכיר ביהדותם.

חברי הכנסת דוד רותם, דני איילון ופאינה קירשנבאום (משמאל), יוזמת הצעת החוקצילום: אמיל סלמן

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ