נוער הגבעות לצד שלום עכשיו |

אלפים צעדו בת"א וחיפה למען זכויות אדם

השוטרים הפרידו בין אנשי הימין והשמאל מחשש לעימותים. צעיר אחד נעצר לאחר ששאל את מפקד מרחב ירקון: "מה שלומך, אדולף?"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אלפי בני אדם צעדו הבוקר (שישי) מכיכר הבימה בתל אביב לכיוון כיכר רבין, לרגל יום זכויות האדם ברחבי העולם. כ-500 בני אדם השתתפו בצעדה בחיפה שהחלה בגן בנימין ותסתיים בעיר התחתית.

במצעד בתל אביב, שאורגן על ידי האגודה לזכויות האזרח, משתתפים כ-130 ארגונים מכל קצוות הקשת הפוליטית ביניהם שלום עכשיו, מרצ, ישראל ביתנו, אם תרצו, תושבי ההתנחלות מגרון שמניפים שלטים "גם ליהודים בהתנחלויות מגיעות זכויות", ואף תושבי כפרים בדואיים בנגב ופליטים מאריתראה.

דפני ליף, ממנהיגות המחאה החברתית, השתתפה אף היא בצעדה. המשתתפים הניפו דגלי ישראל וגאווה, והניפו שלטים כמו "הימין לא ישתיק אותי", "ביבי תתפטר", וכן "נגן על המרחב הדמוקרטי".

משתתפים בצעדה בתל אביב, היום

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

מפקד תחנת משטרת לב תל אביב, דני לוי, טען בתחילת המצעד כי לא צפויים עימותים בין הצדדים, אך עם זאת, אנשי תנועות הימין צעדו בסוף השיירה כשביניהם ובין שאר הצועדים מפרידה ניידת משטרה. כמו כן, המשטרה מנעה מאנשי הימין להגיע אל כיכר רבין מחשש לעימותים עם אנשי השמאל ורובם התפזרו ברחוב אבן גבירול. 

מפקד מרחב ירקון, יורם אוחיון, אמר ל"הארץ" כי אדם אחד נעצר. הצעיר ניגש אליו ושאל "מה שלומך, אדולף". לדברי אוחיון הוא ייחקר וישוחרר לביתו, ובשבוע הבא יוגש נגדו כתב אישום בגין העלבת עובד ציבור. אוחיון הוסיף כי מניעת פעילי ימין להגיע לכיכר רבין היא למנוע הפרות סדר. "יש פה רגישות מסוימת, אנחנו מוודאים שכולם יביעו את מחאתם. אבל בסך הכול האווירה חיובית וטובה".

אנשי הימין טענו כי השמאל מנכס לעצמו את המושג "זכויות אדם". עמרי אקוניס, רכז צעירים בליכוד, אמר כי "אנחנו רוצים שהמושג הזה יהיה נכון גם לציונים וליהודים, גם לתושבי תל אביב ודרום הארץ".

"גם המתנחלים הם בני אדם"

עזיז אל טורי, תושב כפר הבדואי אל עראקיב, אמר כי "הקק"ל משתלט עלינו, הורס לנו את הבתים עם בולודוזרים כשבאותו זמן מכינים תשתית ליישובים חדשים. לא ייתכן שעל הבית שלי שנהרס מישהו מקים את ביתו החדש. המינהל לא מכיר בזכותנו על הקרקע אבל כן מוכן לקנות אותה מאיתנו".

איתי מיזרב, פעיל בתנועת שלום עכשיו, אמר כי "השנה הגענו במיוחד לצעוד נוכח החוקים שמועברים בכנסת וגם לאור ארועי תג מחיר. יש לנו זכות להביע עמדה שלא מתאינה לכולם ולהגעיד שאנחנו שמאלנים".

נעמי אלטהיים, תושבת מגרון שהגיעה למצעד, סיפרה: "אנחנו מבקשים להזכיר שגם אנחנו בני אדם, למרות שאנחנו גרים בהתנחלות שלא מקובלת על כולם".

חבר מועצת עיריית תל אביב-יפו, סמי אבו שחאדה, הגיע לאירוע עם קבוצת מפגינים שלבושים כחברי התנועה האמריקאית הגזענית, הקו-קלוקס-קלאן, שאף נשאו שלטים כמו "כהנא צדק" ובלונים שחורים שעליהם נכתב "יש מחיר לתג מחיר". הוא אמר ל"הארץ" כי "אנחנו פה בשביל לדבר על פעולות תג מחיר בערים המעורבות. אנחנו מתכננים הפגנה גדולה ביפו נגד גזענות ונגד הפרויקטים של ההתנחלויות ביפו, כמו הפרויקט בעג'מי שמיועד ליהודים לאומיים בלבד. מבחינתנו זו הכנה להפגנה הבאה".

חיפה: המשתתפים - בעיקר צעירים מהשמאל

בחיפה צעדו 400 בני אדם במסגרת צעדת זכויות אדם מאזור גן בנימין עד לקרית
הממשלה בעיר התחתית. המפגינים נשאו שלטים בערבית ועברית, שרקו כאות לכך
שלא יסתמו להם את הפה, כלשונם והחליפו את המנון המחאה החברתית ל"העם יוצר
צדק חברתי". על משקל הסיסמה "דיור חינם ל-כו-לם", קראו הפעם המפגינים "זכויות אדם לכו-לם". הסיסמאות מהפגנות המחאה בקיץ חזרו על עצמן, אך בגרסה מעודכנת ליוזמות החקיקה השונות מאז פתיחת מושב החורף של הכנסת. "די לחקיקה הגזענית", קראו שם ומספר שלטים נישאו באוויר שקבעו "זכותנו להתבטא".

המצעד בחיפה, היוםצילום: פריד חגי

רוב המפגינים היו צעירים שרואים עצמם מהפכנים, ובשוליים היו גם כמה מבוגרים יותר, בעיקר פעילי שמאל. כמו במחאות הקיץ, גם המחאה היום הייתה מזוהה עם תנועות שונות. רבים עטרו סמלים המזוהים עם מפלגת חד"ש, כוח לעובדים, מרצ וגם הקהילה ההומו לסבית בחיפה שקראה: "לא נחזור לארון, הומופוביה היא אסון".

הפעם, בניגוד לצעדות קודמות, מסלול הצעדה כלל את הסמטאות הקטנות של שכונת הדר וואדי ניסנאס. קולם של המפגינים נשמע למרחקים כאשר קראו "אנחנו הרוב, יצאנו לרחוב", למרות שמארגני המחאה צפו 2,000 משתתפים וההיענות שנרשמה הייתה נמוכה.

גיא פדה, חבר הוועד המנהל של המכללה החברתית כלכלית, אמר מעל הבמה כי "נפל דבר בקיץ האחרון. מאות אלפים יצאו לרחובות ודרשו צדק חברתי. בחיפה אנחנו דורשים צדק חברתי גם בעברית וגם בערבית. ולמרות ההמונים, הממשלה מתעלמת ולא פעלה לשנות את תקציב המדינה לשנת 2012".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ