ת"א: גל תקיפות נגד הקהילה הגאה, סמוך למרכז שלה

מתחילת השנה אירעו בגן בו שוכן המרכז לפחות ארבע תקיפות חמורות. חברי המרכז אומרים כי האלימות מתאפשרת בשל היעדר אבטחה ותאורה

אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור

גן מאיר, מקום מושבו של המרכז הגאה בתל אביב, אמור להיות אי של ביטחון ללסביות, הומואים, ביסקסואלים וטרנסג'נדרים. אלא שבחודשים האחרונים, מעידים השוהים בגן, זה אזור סכנה. "יש פה יותר מדי אלימות. יש חבורות שמסתובבות עם אולרים. אנשים חוששים להיכנס לגן", מספר נער בן 17, חניך בארגון הנוער הגאה (איגי). "יש לי המון חברים שמפחדים לעבור באזור הזה. גם אני מפחד לבוא לפה, וזה אמור להיות הגן הגאה", הוא מוסיף.

הוא לא לבד. חברי הקהילה הגאה מביעים חשש מהתגברות הפעולות האלימות נגד הומואים בגן מאיר. לדברי מנהל המרכז הגאה, יובל אגרט, אירעו מתחילת השנה לפחות ארבעה מקרי תקיפה של חברי הקהילה, אך ורק בשל נטייתם המינית. הוא מציין כי ייתכן שהיו אירועים נוספים, שלא הובאו לידיעתו. בקהילה טוענים כי המשטרה אינה מתייחסת לעניין ברצינות הראויה, ודורשים להגביר את אמצעי הביטחון בגן בהקדם.

הגן עצמו חשוך מאוד. למעט בעלי כלבים, השוהים בעיקר בגינה בכניסה המזרחית מרחוב המלך ג'ורג', נראה כי מעטים מנצלים את הריאה הירוקה בלב תל אביב בשעות החשיכה. חברי הקהילה הגאה חולפים במהירות בשבילים בדרכם אל המרכז הגאה ובחזרה ממנו. על הספסלים הפזורים בגן אפשר למצוא בערב ובלילה בעיקר חסרי בית וחבורות של נערים מצוידים באלכוהול. פה ושם יש גם זוג המבקש למצוא פינה שקטה.

גן מאיר בשעות הלילה בשבוע שעבר. עיריית תל אביב התחייבה להתקין במקום מצלמות אבטחה ולהקים נקדות שיטור קהילתיצילום: וקנין עופר

התקיפה האחרונה בגן מאיר אירעה ביום חמישי לפני כשבועיים. קבוצת נערים, בני 12-14, תקפה שני צעירים שישבו על ספסל בגן. שני הצעירים סיפרו כי נשאלו על ידי הנערים אם הם הומואים, ולאחר שענו בחיוב, הנערים שפכו עליהם בירה, ירקו עליהם, בעטו בהם, גרמו להם חבלות ואף שברו לאחד מהם את הלסת. הצעירים הזעיקו למקום את המשטרה, אך התוקפים לא נעצרו, בשל גילם הצעיר. אחר כך הגישו תלונה במשטרה, אך לדבריהם זכו ליחס מזלזל.

בעקבות התקיפה ביקש אגרט להיפגש בדחיפות עם המשנה למנכ"ל עיריית תל אביב, רובי זלוף. בשבוע שעבר הציג לו ולבכירים אחרים בעירייה שורת בקשות. רובן נענו בחיוב. סוכם כי העירייה תתקין בשנה הבאה מצלמות אבטחה בגן, תפעל לפתיחת נקודת שיטור קהילתי ולהרחבת הסיורים, תגביר את התאורה בגן ותגזום את הצמחייה. עם זאת, לפי שעה אין לעירייה כוונה לשוב ולממן הצבת מאבטח בכניסה למרכז הגאה, בעלות של כ-80 אלף שקלים בשנה, כפי שעשתה בשנה הראשונה שלאחר הרצח במועדון "ברנוער".

"זה רק עניין של זמן. מקרה האלימות הבא יהיה הרבה יותר קשה משבירת לסת", אומר אגרט. לדבריו, מקרי התקיפה דומים זה לזה: הומואים השוהים בשטח הגן מותקפים בלי כל סיבה, פרט לנטייתם המינית. "החשש שלי הוא שכיוון שלאט לאט הגן מזוהה עם המרכז, יקרה מה שקרה בעבר בגן העצמאות, אליו הגיעו פרחחים ועבריינים במיוחד כדי למצוא קורבנות ולהתעלל בהם", הוא מזהיר.

שי דויטש, יו"ר האגודה לשמירת זכויות הפרט, למען לסביות, הומואים, טרנסג'נדרים וביסקסואלים (להט"ב), שותף לחשש. הוא מספר כי בקו הסיוע של האגודה התקבלו בשנים האחרונות מאות פניות על אלימות והומופוביה. "אנחנו נתקלים בבעיה מאוד ידועה. אין סטטיסטיקות ואין מחקרים, אז התופעה לא קיימת ואין במה לטפל", הוא אומר.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

האגודה פועלת לחנוך באוגוסט בשנה הבאה מרכז דיווח על אלימות והומופוביה, בהתבסס על מודלים בינלאומיים. "מרכז דיווח כזה מטפל בפניות ועובד עם הרשויות. יש נציג במשטרה שהוא ייעודי לקהילה. המרכז מומחה באבחון הפניה ויודע לאן להפנות אותה. הוא גם ייצר דו"חות כדי לדווח על התופעה ואז נוכל לבוא ולדרוש מהמדינה לטפל בה", מסביר דויטש. "הקהילה תדע שיש לה כתובת, שאנחנו לוקחים אחריות על הקהילה שלנו".

צילום: מוטי מילרוד

דרור, אחד הצעירים שהותקפו בגן לפני כשבועיים, מאשים את המשטרה בטיפול רשלני בתלונתו. לדבריו, ארבע ניידות אמנם באו במהרה לגן מאיר, אך לא עשו דבר על מנת לתפוס את התוקפים ולמצות עמם את הדין. "אני מרגיש שהותקפתי פעמיים. אפשר היה לעשות הרבה, אבל בגלל שאלה ילדים ובגלל שאנחנו הומואים - לא עשו שום דבר. המשטרה בוחרת כל פעם להתעלם ולהגיב בציניות", אמר בשיחה עם "הארץ".

עוד אמר דרור כי אינו חש ביטחון להסתובב בתל אביב, על אף היותה מרכז של הקהילה הגאה. לדבריו, המשטרה אינה מתייחסת ברצינות לאלימות כלפי הומואים: "לא בטוח להומואים להיות בתל אביב היום. אם אין לך גיבוי משטרתי, מה תעשה? תקים צבא משלך? הכתובת על הקיר - יהיה עוד רצח, כמו ב'ברנוער' ושוב המשטרה לא תמצא את הרוצח. איזה הומו, תייר או ישראלי, ירצה לצאת לרחוב שבו מותר לאנשים לתקוף אותו והמשטרה לא עושה שום דבר?".

מהמשטרה נמסר בתגובה: "מבדיקת האירוע עולה שבעקבות ההודעה שהתקבלה במשטרה הגיעו למקום במהירות ארבע ניידות משטרה שטיפלו באירוע ביעילות ובמקצועיות. השוטרים חברו לפונה וזה טען כי נערים הציקו לו, אך סירב להגיש תלונה, טען שלא הותקף וביקש להרחיק מהמקום את הנערים. המשטרה בדקה את הקטינים, שהינם בגילאי 12-14, תחקרה אותם והרחיקה אותם מהמקום. בהמשך הלילה הגיע המתלונן לתחנת המשטרה ומסר תלונה בגין תקיפה. תלונתו מטופלת ובסיום הטיפול יעודכן על תוצאותיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ