הממשלה אישרה: קיצוץ רוחבי של 2% למימון התוכנית למלחמה במסתננים

בין המהלכים המתוכננים: השלמת הגדר לאורך הגבול עם מצרים תוך שנה, בניית מתקן כליאה חדש; נתניהו: אבקר באפריקה כדי לבחון אפשרות להחזיר מסתננים לארצם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הממשלה אישרה היום (ראשון) פה אחד את תוכנית ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למלחמה בהסתננות מגבול מצרים לישראל. על פי התוכנית, ייעשה קיצוץ רוחבי של 2% בכל משרדי הממשלה והתקציב יופנה לכמה צעדים למניעת הסתננות: השלמת הגדר לאורך גבול ישראל-מצרים בתוך כשנה; הרחבת מתקן הכליאה בסהרונים (כך שיכיל 5,000 שוהים לעומת 2,000 היום); ובניית מתקן הכליאה החדש בסמוך לקיים - שיאכלס 10,000 איש. עלות התוכנית עומדת על 630 מיליון שקלים, בנוסף ל-1.5 מיליארד שקלים שכבר הושקעו בנושא בשנים האחרונות. בחודש שעבר נרשם מספר שיא של כניסת מסתננים שעמד על 2,676 בני אדם ומתחילת השנה נכנסו כבר 13,581 מסתננים.

אחד מסעיפיה המרכזיים של תוכנית נתניהו עוסק בנושא האכיפה כלפי מעסיקים שהקנסות שיוטלו עליהם בגין העסקת מסתננים יוגדלו משמעותית. על פי הצעת החוק שתובא לאישור הכנסת ניתן יהיה לקנוס תאגידים שמעסיקים מסתנני עבודה בלתי חוקיים בסכומים של 75,000 ₪ ובמקרים מסוימים אף להביא לסגירת העסק. בנוסף ישונה החוק כך שיתאפשר להאריך את מעצר מסתנני העבודה הבלתי חוקיים מ-60 יום לשלוש שנים.

"אם צריך, נסגור עסקים כדי שהמפעל שנקרא מדינת ישראל לא ייסגר", אמר נתניהו. הוא הודיע גם כי בכוונתו לצאת בקרוב לביקור באפריקה, כדי לבחון את האפשרות להחזיר מסתננים לארצות מוצאם. הביקור יתקיים ככל הנראה בתחילת פברואר 2012. נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה כי תופעת המסתננים מסיני היא "מכת מדינה בכלכלה בחברה, בתשתיות, ברווחה ובביטחון הפנים".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

נתניהו הדגיש כי ללא התכנית לבלימת הסתננות מהגרי העבודה החסרי האשרות לישראל "נגיע ל-100 אלף מסננים בשנה". בישיבה הוצגו נתונים לפיהם יש בישראל היום 52 אלף מהגרי עבודה חסרי אשרות, כאשר קצב ההסתננות עומד על 30 אלף מהגרים בשנה. נתניהו הורה בישיבה להעלות את הקנס למעסיקי מסתננים בלתי חוקיים מ-5,000 שקל לעשרות אלפי שקלים. "צריך לכאוב בכיס למי שמעסיק מסתנני עבודה בלתי חוקיים", אמר נתניהו בישיבה.

לדברי נתניהו, רוב המסתננים הם מהגרי עבודה ולא פליטים. "אנו שומעים את הזעקות שעולות מערי ישראל", אמר. "נמשיך לטפל בפליטים אך מרכיבם בשיטפון האנושי הוא מזערי. אוכלוסיות שלמות מתחילות לנוע ואם לא נפעל לעצור את זה, אנחנו פשוט נשטף – אני רואה בכך צורך עליון".

עם פרסום דבר תוכניתו בשבוע שעבר אמר ראש הממשלה כי "מדובר באיום על הכלכלה, על הביטחון ועל המרקם הדמוגרפי העדין שעליו מבוססת מדינת ישראל. נחמיר משמעותית בקנסות למעסיקים - מי שיעסיק מסתננים בלתי חוקיים ייענש בהתאם". זאת, בשעה שמתקן הכליאה החדש - שתוכנן להיפתח במאי השנה - עדיין לא החל להיבנות. בינתיים ממשיך שר הפנים אלי ישי ללבות את האש ואמר לגל"צ כי איש מהמסתננים לא יישאר בישראל. "גם אם זה לא פופולרי, אפעל להשיב כל מסתנן לארצו. אי אפשר להיות יפי נפש - אמנם הם חיים במדינות עולם שלישי, אבל מדינת ישראל לא יכולה לתת מגורים לכולם".

"התכנית מיועדת לטיפול בתופעת מסתנני העבודה הבלתי חוקיים", אמרו בלשכת ראש הממשלה בשבוע שעבר. "הטיפול במי שיימצא כי הגיע לכאן כפליט יימשך כמו היום בהתאם לחוק".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ