המחלוקת על "אם תרצו" שברה את לאומי: מקפיא תחרות תרומת 2 מיליון שקלים לעמותות

הביקורת הציבורית והקמפיינים להחרמה מימין ומשמאל בעקבות השתתפות אם תרצו בפרויקט גרמו לבנק להתקפל. "סתימת פיות", מאשימים באם תרצו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הלחץ והסערה הציבורית שהתחוללו בשבוע האחרון סביב פרויקט "שני מיליון סיבות" של בנק לאומי הביאו את הבנק להחליט על הפסקת הפרויקט ובחינתו מחדש. בהודעה שפירסם הבנק היום, נכתב כי "רצינו בטוב, אך תחת זאת מצאנו את עצמנו בלבה של ביקורת ציבורית, שפגעה גם בעמותות. מספר עמותות המשתתפות בפרויקט פנו אלינו באומרן כי האווירה שנוצרה סביב הפרויקט מעיבה עליהן, ואף מזיקה להן".

"כתאגיד הקשוב לדיאלוג עם הציבור הגענו למסקנה כי לעת הזו, המודל שאימצנו לא השיג את מטרתו", נאמר עוד "כיוון שכך, החלטנו שטוב נעשה אם בשלב זה נפסיק את הפרויקט, ובהמשך נבחן את דרך הפעולה הנכונה להשגת המטרות".

עשו לנו לייק ואת המחאה הבאה תוכלו להתחיל בפייסבוק שלנו

מתוך הקמפיין נגד לאומי

על פי תקנון הפרויקט, שמתקיים זו השנה השנייה, תכנן הבנק לחלק שני מיליון שקלים כתרומה ל-60 עמותות רווחה. ההחלטה למי לחלק את התקציב היתה אמורה להיעשות על פי דעתם של גולשים באינטרנט, שיצביעו בעד סרטוני העמותות שראויות בעיניהם לתרומה. העמותה במקום הראשון היתה אמורה לזכות ב-225 אלף שקלים.

בין העמותות שהתחרו בפרויקט שהוקפא היתה עמותת הימין "אם תרצו". בשמאל טוענים כי העמותה הפרה את תקנון הפרויקט שקובע כי "הפרויקט אינו מיועד לעמותות בעלות מטרות פוליטיות". ב"אם תרצו" טוענים כי עשייתם אינה פוליטית כי אם חברתית.

בשבוע שעבר החל לצבור תאוצה ברשת קמפיין הקורא ללקוחות הבנק לסגור את חשבונותיהם בעקבות השתתפות אם תרצו בפרויקט. עמוד הפייסבוק של הבנק התמלא בתלונות לקוחות הדורשים להסיר את עמותת "אם תרצו" מהפרויקט. הלקוחות איימו כי אם השתתפות העמותה לא תבוטל, הם יסגרו את חשבונותיהם.

בפייסבוק נפתחה קבוצה בשם: "2 מיליון סיבות לעזוב את לאומי". ראשי הקבוצה האשימו את הבנק כי הוא מסבסד את אם תרצו. לקוחות לאומי שנמנים עם יוזמי הקבוצה כתבו כי בשל תמיכת הבנק בעמותה, שלדבריהם הינה "גוף ימני קיצוני", הם מתחייבים לעזוב את הבנק עוד השבוע.

בשלושת הימים האחרונים העלתה תנועת "סולידריות" אתר אינטרנט שאפשר ללקוחות בנק לאומי לשלוח פקס, בו נכתב שאם הבנק יעביר ולו שקל אחד לתנועת אם תרצו הם מתכוונים לסגור את חשבונם. אתמול בבוקר האתר קרס, לאחר שיותר משלושת אלפים איש פנו דרכו להנהלת הבנק.

"שלום עכשיו מצטערת כי בשל התעקשות אם תרצו להשאר בתחרות למען הקהילה, נאלץ בנק לאומי לבטל את הפרוייקט כולו. ההחלטה הראשונית לאפשר לתנועת אם תרצו להשתתף בפרוייקט הייתה שגויה ושערורייתית, במקום להסירם מיד, בנק לאומי נאלץ עתה לבטל את הפרוייקט כליל. שלום עכשיו מודה לאלפי לקוחות הבנק ששלחו במהלך סוף השבוע למעלה מ-2900 פקסים ובהן דרישה להסיר את אם תרצו מהתחרות", כך אמר בתגובה להחלטת הבנק יריב יריב אופנהיימר, מזכ"ל שלום עכשיו.

אופנהיימר היה אחד ממציתי המאבק בבנק. במכתב שאותו פרסם בשבוע שעבר הודיע כי הוא סוגר את חשבונו בלאומי על רקע השתתפות עמותת "אם תרצו" בפרויקט. במכתבו של אופנהיימר, אותו הפיץ בפייסבוק, הוא כתב כי "במשך למעלה מעשרים שנה אני מנהל את חשבונות הבנק שלי בסניף לאומי. לצערי, איאלץ עד סוף השבוע לסגור את חשבון הבנק שלי ולעבור לבנק אחר".

לאומי הגיבה לטענות שאותן העלה אופנהיימר, ומסרה כי "תקנון הפרויקט קובע כי עמותות בעלות מטרות פוליטיות לא יורשו להשתתף בפרויקט והכוונה בכך היא לא לאפשר לעמותות המזוהות עם מפלגה מסוימת לאסוף כספים. התקנון אינו מאפשר לנו לפסול את השתתפותה של עמותה שאינה תומכת במפלגה כלשהי, ואף מגדירה את עצמה כפעילה חוץ מפלגתית וחוץ פרלמנטרית".

עם זאת, הסבירו בלאומי כי "ברור לנו כי חלק מהציבור אינו מסכים עם פעילויותיה של ‘אם תרצו' ועם האופן שבו היא מציגה את עמדותיה בציבור. אך זהו בדיוק ייחודו של הפרויקט: לאומי מעמיד לרשות כל העמותות פלטפורמה להציג את עצמן, בוחן אם הן רשומות כדין ומתנהלות באופן תקין ולאחר מכן מוסר את ההחלטה על מתן התרומה באופן בלעדי בידי הגולשים".

בתגובה להודעת בנק לאומי על ביטול הפרויקט מוסרת תנועת "אם תרצו" כי:
"מסע סתימת הפיות והאיומים הבריוניים של 'שלום עכשיו' עשה את שלו. שוב הוכח שהשמאל הקיצוני מתמחה בסתימת הפיות של כל מי שלא מתיישר עם עמדותיו הסהרוריות. אנו מצרים על כך שבנק לאומי נכנע לאיומים ולסחטנות של 'שלום עכשיו', איומים שכתוצאה מהם נפגעו עשרות עמותות חברתיות שעושות עבודת קודש. יריב אופנהיימר ימשיך לקבל את משכורתו השמנה מהאיחוד האירופי בשעה שעמותות חברתיות יאלצו לקצץ את פעולותיהן. אנו מודים לעשרות אלפי האנשים שתמכו והובילו את התנועה למקום השני בתחרות".

מתנועת סולידריות נמסר בתגובה: "ההיענות הציבורית חסרת התקדים לקמפיין הציבורי נגד כוונת הבנק לתרום לתנועת הימין הקיצוני אם תרצו מוכיח שכל נסיונותיה של אם תרצו להסוות את הפוליטיקה הרעילה שלה במסווה של תנועה חברתית וחינוכית כשלו. מי שמשתף פעולה עם אם תרצו שם את כספו על קרן הצבי ומסתכן באסון תדמיתי".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ