ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

כ-6,000  ערבים-ישראלים, רובם בדווים מהנגב, הפגינו בצהריים (ראשון) מול משרד ראש הממשלה בירושלים, במחאה על התוכנית להסדרת ההתיישבות הבדווית בנגב - המוכרת כ"מתווה פראוור". על פי המתווה, עשרות אלפים מתושבי הכפרים הבדווים הלא מוכרים בנגב יועברו לכפרים ויישובים מוכרים, והם יפוצו על כך בכסף או בקרקע חלופית. ההפגנה אורגנה ע"י ועדת המעקב של ערביי ישראל, המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים בנגב, וארגונים חברתיים וארגוני זכויות אדם התומכים במאבק הבדווים בדרום.

ראש המועצה האזורית לכפרים הלא מוכרים, איברהים אל-וקילי, אמר בהפגנה: "המשמעות של תוכנית פראוור היא לנשל את הבדווים מאדמותיהם. מדובר באדמות שהם קיבלו והתיישבו עליהם עשרות שנים, עוד מלפני קום המדינה. ממשלת ישראל מנסה עכשיו לדחוק אותם לשטח מצומצם ביותר, על מנת להגדיל ולהרחיב את ההתיישבות היהודית בנגב".

מנתונים של ארגוני זכויות אדם, שניתחו את תביעותיהם של הבדווים על קרקע בנגב, עולה כי תביעות הבעלות של הבדווים מסתכמות בחצי מיליון דונם. במתווה פראוור הראשוני, השטח הצטמק ל-183 אלף דונם, ולאחר ההתערבות של ראש המטה לביטחון לאומי, יעקב עמידרור, הצטמצם השטח ל-90 אלף דונם.

הפגנת בדווים מול משרד ראש הממשלהצילום: סלמן אמיל

ד"ר ת'אבת אבו ראס, מנהל שלוחת מרכז "עדאלה" לנגב, אמר ש"אין ספק שהתוכנית היא ניסיון לגזול את האדמה מהבדווים. אי אפשר לדבר על תנאי מחיה ועל שיפור מצבם של הבדווים כל עוד מנשלים אותם מאדמתם".
.
לאחרונה, בעמותת "במקום" והמועצה של הכפרים הלא מוכרים הציגו תוכנית מפורטת ולפיה רוב היישובים יכולים לקבל הכרה ולהישאר במקומם, ורק מספר קטן מאוד של יישובים יפונו בהסכמה. זאת, מאחר והישארותם במקום תהווה פגיעה סביבתית ואקולוגית. מדובר ביישובים הסמוכים לרמת חובב.

השר בני בגין ואהוד פראוור, שעמד בראש הצוות שהכין את התוכנית, קיימו לאחרונה מפגשים עם נציגים של הבדווים בנגב. בסוף השבוע שעבר הם קיימו פגישות עם נציגות המועצה לכפרים לא מוכרים, ושמעו את הטענות נגד התוכנית. בגין אמר: "המצב של הבדווים בנגב לא יכול להימשך כך, חייבים למצוא פתרון, כי אם הבעיה לא תיפתר עכשיו היא לא תיפתר לעולם".

ההפגנה היום אינה ההפגנה הראשונה כנגד מתווה פראוור: לפני חודשיים הפגינו 1,500 בדווים הפגינו בבאר שבע, נשאו שלטים עם הכיתובים "העם דורש צדק חברתי", ו- "כן להכרה, לא לעקירה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ