בחצי עשור: מספר מורי הקבלן זינק פי שבעה

בישראל מועסקים לפחות 7,000 מורים דרך גופים חיצוניים, בעוד שב-2006 מספרם הוערך במאות בודדות. חלקם ישבתו היום במחאה על תנאיהם

טלילה נשר
טלילה נשר

מרכז המחקר והמידע של הכנסת מעריך כי בישראל מועסקים כיום לפחות 7,000 עובדי הוראה דרך גופים חיצוניים, ולא על ידי משרד החינוך, הרשויות המקומיות ובתי ספר פרטיים. זאת, בעוד שב-2006 הוערך מספרם במאות בודדות של מורים. נתון זה הינו חלקי בלבד, משום שמשרד החינוך לא אסף מידע על היקף ההעסקה הקבלנית של מורים, על אף שנתבקש לעשות זאת על ידי הכנסת.

עשרות מורים בתוכנית היל"ה (השלמת יסוד ולימודי השכלה), המלמדים בני נוער בסיכון, ישביתו היום את הלימודים במחאה על העסקתם דרך חברת קבלן ולא על ידי משרד החינוך. מדובר בשביתה הראשונה של "מורי-קבלן" בישראל.

לקראת דיון שיתקיים הבוקר בוועדת החינוך של הכנסת, קובע מסמך שהכין המרכז כי משרד החינוך לא נקט בחמש השנים האחרונות כל צעד להגברת הפיקוח על העסקת מורי קבלן - כפי שדרשה ממנו הוועדה ב-2006. "איסוף הנתונים (או ליתר דיוק, היעדר איסוף כזה) בכל הנוגע להיקף ההעסקה ולדרכי ההעסקה של כלל המורים במערכת החינוך הפורמלית", נכתב במסמך, "מהווה חריג לרעה בתחום ניהול המידע במערכת זו. במקרה זה אין מדובר על התמהמהות מצד הממשלה במסירת הנתונים או בקושי להפיק נתונים קיימים, אלא בהיעדרה של מדיניות להסדרת הנושא".

מיקי פישרצילום: תומר אפלבאום

במסמך צוין כי "במצב שבו למשרד החינוך אין מידע על היקף ההעסקה של מורים באמצעות גופים מתווכים (כמו גם על היקף ההעסקה של מורים המלמדים בשעות שאינן ממומנות על ידו), על היישובים ועל מוסדות החינוך שבהם מועסקים מורים אלה או על מספר השעות ועל תחומי ההוראה שאותם מלמדים - לא ברור כיצד אוכף המשרד את מדיניותו המוצהרת".

על פי מדיניות המשרד בנוגע להעסקת מורים, עובדי הוראה המלמדים את מקצועות הלימוד המקובלים יועסקו בידי המדינה ואילו בתיכונים יועסקו בידי הרשויות המקומיות.

על פי מידע חלקי בלבד שהצליח מרכז המחקר והמידע של הכנסת לאסוף באופן עצמאי בשלב זה, על סמך בדיקה מדגמית, מועסקים כיום לפחות 7,000 עובדי הוראה באמצעות גופים מתווכים.

כך למשל, עיריית תל אביב ציינה בפני מחברי הדו"ח כי במערכת החינוך העירונית שלה מועסקים כ-860 מורים על ידי החברה הפרטית "יובל חינוך". בתשובתה ציינה העירייה כי "הקצאת שעות ההוראה על ידי משרד החינוך אינה נותנת מענה מספק לצרכים הפדגוגיים האישיים של תלמידים ברמות שונות". מהמסמך עולה כי רוב המורים המועסקים באמצעות החברה הם מורים למקצועות הליבה, בניגוד למדיניותו המוצהרת של המשרד.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

גם מרכז השלטון המקומי הודה כי אין בידיו מאגר מידע המעיד על היקף ההעסקה ברמה הארצית או היישובית וכי בדומה למשרד החינוך, אין לו מדיניות בנוגע להעסקה לא-ישירה של מורים.

ממשרד החינוך נמסר כי בימים אלה פועלת ועדה שמינתה מנכ"לית המשרד, גב' דלית שטאובר, אשר מטרתה לקבוע מדיניות באשר להעסקת עובדי קבלן במערכת החינוך, תוך הסדרת תנאי העסקתם. הוועדה טרם סיימה עבודתה.

לראשונה: שביתה של "מורי קבלן"

עשרות מורים מבין 1,500 מורי תוכנית היל"ה (השלמת יסוד ולימודי השכלה), המלמדים בני נוער בסיכון, ישביתו היום את הלימודים במחאה על העסקתם במתכונת קבלנית. המורים טוענים להעדר ביטחון תעסוקתי, אי-קבלת שכר בזמן וחופשות ודורשים לעבור להעסקה ישירה על ידי משרד החינוך, במקום על ידי החברה למתנ"סים שזכתה במכרז מטעם המשרד.

במסגרת שביתת האזהרה לא יתקיימו היום לימודים במרכזי היל"ה בתל אביב, יקנעם וקרית מלאכי, צעד שיפגע בכ-150 מתוך 6,000 בני הנוער הלומדים במיזם. אחר הצהריים יפגינו המורים בכותרת: "לא ניתן לשר החינוך לטאטא עוד את מורי הקבלן". הצעדה תצא ממרכז ההשכלה של היל"ה בתל אביב, הסמוך לבית שר החינוך גדעון סער, לעבר כיכר הבימה.

"אני עובדת קבלן לכל דבר", מספרת מיקי פישר, מורה בתוכנית היל"ה כבר 15 שנה, בעלת תואר ותעודת הוראה. "משרד החינוך פשוט מפריט את המערכת, כי נוח לו שלא תהיה לו מחויבות למורים, שלא יתאגדו ושלא יהיו להם תנאים סוציאליים. גם אחרי 15 שנה אין לי שום ביטחון תעסוקתי, אף אחד לא מחויב אליי ולא מבטיח שבשנה הבאה, כשיהיה מכרז חדש אני אהיה מועסקת. גם במהלך השנה יכולים להוריד ולהוסיף לי שעות עבודה, ללא היקף משרה קבועה ואני לא מקבלת שכר 3 חודשים בשנה, בחופשות".

כשליש ממורי היל"ה עוזבים בשנה, מספרת מיקי, "ולא כי הם לא אוהבים את העבודה אלא כי הם לא יכולים להתמיד עם תנאים כאלה. זה הדבר האחרון שנחוץ לילדים שלנו, הם רק זקוקים לאנשים קבועים. אני רוצה להשתכר בכבוד ולבוא לעבודה בתחושת שליחות. אנחנו משתכרים בממוצע 30 ש"ח לשעה. הפתרון הוא קודם כל הסכם עבודה קיבוצי שבו נהפוך לעובדים בהיקף משרה. בטווח הארוך, משרד החינוך חייב לקחת אחריות על חינוך כל הנוער. אין לו שום סיבה להתנער ממתן זכויות, מדובר בילדים שצריכים את הטובים ביותר".

מהחברה למתנ"סים נמסר כי היא "מפעילה את תכנית היל"ה בהתאם לתנאי מכרז משרד החינוך ובכפוף לחוק. המורים מקבלים תנאים סוציאליים כחוק, כפי שנקבע במכרז ובאופן מאוזן והוגן ביחס לדרישות מהם. עבודה במסגרת היל"ה מאפשרת שכר שעתי שנע בין 50-70 לשעה, גמישות בשעות העבודה, עבודה פרטנית ומאפשרת לעבוד בעבודה נוספת".

ממשרד החינוך נמסר כי "המשרד מייחס חשיבות רבה לעבודת המורים בתוכנית היל"ה. באופן שוטף, מקיים המשרד בקרה באשר לתנאי העסקתם ושמירה על זכויותיהם, בהתאם לתנאי המכרז שנקבעו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ