היום יוכרע עתידו של ערוץ 10: הח"כים צפויים להצביע נגד דחיית החובות

על חברי הכנסת של הקואליציה הוטלה משמעת קואליציונית, להצביע נגד דחיית החוב, העומד על כ-40 מיליון שקלים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

עתידו של ערוץ 10 יוכרע היום בוועדת הכלכלה, כאשר חברי הכנסת של הקואליציה נקראו לדגל במשמעת קואליציונית וצפויים להצביע על שני סעיפים שצפויים לסתום את הגולל על הערוץ: בפעם הראשונה צפויים הח"כים מהקואליציה להתנגד לדחיית תשלום חובותיו של הערוץ למדינה בסך כ-40 מיליון שקלים; ובהצבעה נוספת צפויים לאשר לזכייניות ערוץ 2, קשת ורשת, להמשיך להחזיק במשותף בחברת החדשות, גם אם רשת תמשיך להחזיק בזיכיון בעוד קשת תבקש רישיון ותתפצל לערוץ נפרד, כך שלבסוך תישאר רק חברת חדשות אחת.

ההחלטה צפויה לחסוך לכל אחת מהן כ-150 מיליון שקל ב-3 שנים, כסף שהיה אמור להיות מופנה לחדשות ולתחקירים. אם יאושרו שני הסעיפים, ערוץ 10 צפוי לסיים את שידוריו עם תום הזיכיון בינואר הקרוב, עשור לאחר שעלה לאוויר. בימים האחרונים החלה חברת החדשות בערוץ לשדר קמפיין שניתן לראות בו קמפיין פרידה.

הטיעון הרשמי בקרב חברי הקואליציה להחלטתם שלא לאפשר לערוץ לדחות את תשלום החוב הוא שמדובר בערוץ כושל, שבעליו מסרבים להמשיך לממנו. "לא הממשלה היא זו שסוגרת את הערוץ", אמר שר התקשורת משה כחלון בראיון לרדיו בחודש שעבר, כשהוא מכוון לבעלי הערוץ, שלא מוכנים להזרים יותר כספים.

מנכ"ל ערוץ 10, יוסי ורשבסקי, בדיון בוועדת הכלכלה של הכנסת בחודש שעברצילום: מיכל פתאל

בעלי הערוץ יוסי מימן אכן נמצא בתקופה קשה ולא יכול להפנות כרגע כסף לערוץ, ובעל המניות הנוסף, רון לאודר, מסרב גם הוא להזרים כסף. ואולם, בפעמים הקודמות שהערוץ היה בסכנת סגירה ובעלי המניות סירבו להזרים כספים, הממשלה יצאה מגדרה כדי לעזור לערוץ, איפשרה לו פריסה של חובות למדינה ובמקרים מסוימים אף צמצמה חלק מחובותיו.

אולם, גורמים בעולם תקשורת טוענים כי שני כוחות משמעותיים יותר ממימן ולאודר הם אלה שמכוונים לסגירתו של הערוץ - ראש הממשלה בנימין נתניהו ומפלגת ישראל ביתנו. נתניהו נמצא בהליך של תביעת דיבה נגד ערוץ 10 בגין תחקיר "ביבי טורס", תחקיר שהסב לו נזק רב וגם נמצא כעת בבדיקת מבקר המדינה.

בישראל ביתנו עדיין כועסים על התחקיר שבו צולם שר התיירות סטס מיסז'ניקוב, כשהוא נכנס לבית המאהבת שלו בלילה ויוצא ממנו רק בבוקר שלמחרת. ביום שישי האחרון, לאחר האזכרה לשמואל בן ארצי, אביה של רעיית ראש הממשלה שרה, נפגש נתניהו עם כל המעורבים בביתו. גורמים בעולם התקשורת טוענים כי בשלב זה נפל הפור האחרון וכל הפרטים נסגרו. בערוץ 10 כבר משדרים תבוסה ונראה כי קיבלו את הדין.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות לפייסבוק שלכם

לאחר שיו"ר ועדת כלכלה, כרמל שאמה הכהן, התמהמה בעריכת הדיון המכריע, דחקה בו לשכת נתניהו לקיים אותו באופן מיידי. שאמה קבע את הדיון למחר בשעה 8:15 בבוקר, ומשמעת קואליציונית הוכרזה על שני הסעיפים שעל הפרק. על תחושותיו של שאמה הכהן ניתן ללמוד ממה שפרסם אתמול בפייסבוק: "מחר ההכרעה הסופית בוועדת הכלכלה בעניין בקשת ערוץ 10 לדחיית חובותיו. עד לרגע זה, ולמרות כל הארכות הזמן שניתנו, לא הוצג שום שינוי בעמדת ערוץ 10, והמשמעויות הנובעות מכך ברורות ולא מלבבות".

לאחר מכן הוסיף שאמה הכהן כי "דחייה סופית של בקשת ערוץ 10 לדחיית חובותיו מטרידה ומדאיגה, אך כרגע אין בילתה. אולם, סיטואציה של חברת חדשות אחת היא מפחידה ובלתי נסבלת, ולא נאפשר אותה, ככל שזה תלוי במחוקק, ללא התאמות נדרשות".

בחוק הרישיונות שעבר לפני כשנה, אושר לזכייניות רשת ולקשת להמשיך להחזיק בחברת החדשות שלוש שנים נוספות, לאחר ששתיהן יעברו למשטר רישיונות ויקימו כל אחת ערוץ חדש, שישדר שבעה ימים בשבוע. ההנחה היתה כי כך ישדרו שלושה ערוצים, ובסך הכל יתקיימו לפחות שתי חברות חדשות (2 ו-10). המצב הנוכחי, שבו שוקלת קשת לעבור לערוץ חדש בעוד רשת נשארת בערוץ 2, מחייב שינוי חקיקה.

אם יאושר הסעיף, משמעות הדברים היא כי במקרה של סגירת ערוץ 10, רשת וקשת עדיין יורשו להתפצל מבלי שאף אחת מהן תחויב להקים חברת חדשות עצמאית. לפי ההערכות, ה"התאמות" שעליהן מדבר שאמה הכהן יקבעו כי יש להקים חברת חדשות נוספת במועד מאוחר יותר, למשל ב-2015, אחרי הבחירות הבאות.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ