הכנסת דחתה את בקשת ערוץ 10 לפרוס את חובותיו; חלק מחברי הקואליציה צהלו

כל חברי הקואליציה בוועדת הכלכלה הצביעו נגד דחיית חובות הערוץ, בצעד שעלול להביא לסגירתו. יחימוביץ': רצון בוטה להיפטר מערוץ שלא מתחנף לשלטון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

ועדת הכלכלה של הכנסת דחתה היום (שני) את בקשת ערוץ 10 לדחיית תשלום החובות, העומדים על כ-45 מיליון שקלים, ברוב של שמונה נגד חמישה, לאחר שכל חברי הקואליציה בוועדה הצביעו נגד הדחייה. זכות דיבור יחידה ניתנה בדיון למנכ"ל הערוץ, יוסי ורשבסקי, שפנה בתחינה לנוכחים. יו"ר הקואליציה זאב אלקין מהליכוד נכח בהצבעה ועמד מאחורי חברי הכנסת מסיעות הקואליציה. בסוף הדיון, הביעו שמחה חלק מחברי הכנסת של סיעת ישראל ביתנו לנוכח תוצאות ההצבעה.

"ערוץ 10 השלים את כל המחויבויות שלקח על עצמו. הוא הערוץ היחיד שאינו חייב לציבור בתחום סוגה עילית. שר התקשורת אמר שהוא בעד דחיית החוב. כרגע בעלי המניות שלנו במהלך להרחיב את הבסיס הכלכלי שלנו. הפעלת הערוץ בשנת 2012 תדרוש כספים רבים מבעלי המניות של הערוץ. בעלי המניות מוכנים להזרים את הכסף", אמר ורשבסקי.

מנכ"ל ערוץ 10 יוסי ורשבסקיצילום: פיטוסי אוליבייה

  "יש פה סוג של נקמנות שלא במקומה באי דחיית החוב. בפני הוועדה הצעה נוספת בעניין אחזקה משותפת בחדשות 2. כשערוץ 10 ייסגר נשאר עם חברת חדשות אחת שתופעל על ידי שתי זכייניות ערוץ 2. האם התחרות צריכה להתבטא בין "המרוץ למיליון" ל"אח הגדול" או בין שתי חברות חדשות?", הוסיף מנכ"ל הערוץ.

  הכל פוליטי? עשו לנו לייק ודברו על זה בפייסבוק

  עוד הוסיף ורשבסקי כי "ב- 27.12.12 יפוג תוקף הזיכיון של הערוץ אם לא תאשרו את דחיית החוב אאלץ להמליץ לבעלי המניות לסגור את הערוץ. ערוץ 10 ייסגר, שוק הטלוויזיה יחזור עשור אחורה ויישאר כזה זמן רב. חברות הטלוויזיה מתקשות לגייס משקיעים ואם תדחו את בקשתנו המצב יהיה כזה שבמשך שנים ארוכות תהיה חברת חדשות אחת, ושוק טלוויזיה עם מאות מפוטרים".

  לדיון הסוער התפרץ עובד של החברה שפנה לחברי הכנסת. "איך נפרנס את הילדים שלנו?", תהה, "תמשיכו לשבת פה ואנחנו נצטרך לחפש עבודה. לא ביקשו לוותר אלא לדחות. על המצפון שלך ושלך ושל כולכם. תקשיבו לעובדים. מדובר במאות אנשים ומשפחות. עזבו את הפוליטיקה, מוטטתם את האנשים. אתם מוכנים לקחת על מצפון שלכם שאנשים ילכו הביתה?".

  אך דבריו של עובד הערוץ לא שינו את דעת הנוכחים שהצביעו נגד דחיית החוב, בצעד שלטענת מנהלי הערוץ עתיד להביא לסגירתו. מי שרמז בפתח הדיון שהוא תומך בדחיית החוב, הוא שר התקשורת משה כחלון שאמר כי "צריך לעשות הכל כדי לאפשר לערוץ 10 לשדר - צריך ללכת לקראתו".

  הדיון הקודם בוועדת הכלכלהצילום: פתאל מיכל

  יו"ר ועדת הכלכלה, ח"כ כרמל שאמה-הכהן, אמר בדיון כי "שברנו שיאים בדחיית הדיון אבל ועדת הכלכלה היא לא קרן חילוץ. ערוץ 10 שנזקק לטובות לא יכול להיות כלב השמירה על הדמוקרטיה, מקסימום פודל. ועדת הכלכלה מתכוונת לבצע בחינה מעמיקה של שוק הפרסום כדי לקדם רפורמה בתחום. אנחנו מאמינים שערוץ 10 ימשיך לשדר בניגוד לתחזיות השחורות".

  יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אומרת כי נחישותה של הקואליציה בהצבעה היום לסגור את ערוץ 10, מעידה כי אין מדובר במניעים עניינים, אלא ברצון בוטה להיפטר מערוץ שאינו עוסק בחנופה לשלטון. לדבריה, "שוק תקשורת עם ערוץ מסחרי אחד בלבד ועם חברת חדשות אחת בלבד, שגם גורלה שרוי בערפל, הוא שוק תקשורת שאין בו תחרות ואין בו חופש עיתונות".

  יחימוביץ' קראה לראש הממשלה נתניהו, "כמי שמעלה על נס את התחרות במשק עליו לחזור בו ברגע האחרון, ולאפשר את המשך חייו של הערוץ, אשר גם מפרנס מאות עובדים שיימצאו עצמם מובטלים בין לילה". 

  בתוך כך, הוועדה אמורה לאשר לזכיינית ערוץ 2 קשת להמשיך ולהחזיק בחברת החדשות 2, גם אם תחליט לעבור לרישיון ולשדר שבעה ימים בשבוע באפיק אחר, בעוד שרשת תמשיך לפעול בזיכיון בערוץ 2. כל זאת בתנאי שלא יווצר מצב שבו תפעל רק חברת חדשות אחת בערוצים המסחריים, אם רשת תתאחד עם ערוץ 10.

  השר כחלון התייחס בישיבה הבוקר גם לעניין זה, ואמר: "אני בעד לשנות את חוק הרישיונות שהעברנו לפני שנה ולאפשר לקשת שלא להשקיע בהקמת חברת חדשות חדשה אם היא תעבור לשדר ברישיון באפיק חדש. אני בעד לאפשר לשנות את החוק כדי שהיא תוכל להחזיק ביחד עם רשת בחדשות 2 גם אם הם יעברו לאפיק חדש ברישיון ורשת יבחרו להישאר בערוץ 22".

  השתתפו בהכנת הידיעה: נתי טוקר וצבי זרחיה

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ