דו"ח מבקר המדינה: ליקויים חמורים בניהול קבר הרשב"י

למרות התרעותיו לפני שלוש שנים, בדיקה מחודשת שערך המבקר העלתה בעיות ניהול וכשלים, בעיקר בניהול תרומות בשווי מיליוני שקלים

שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה
הדפיסו כתבה
אלי אשכנזי

בדו"ח מבקר המדינה לפני שלוש שנים נקבע כי "בטיפול במתחם קבר הרשב"י (רבי שמעון בר-יוחאי) שבמירון קיים כשל מערכתי". בדו"ח שפורסם היום (שני) קבע המבקר כי באתר אמנם בוצעו שיפורים, אולם עדיין ניכרות בו בעיות חמורות הנוגעות לניהול, פיקוח ואכיפת החוק.

מתחם רשב"י הוא האתר הדתי והלאומי השני מבחינת היקף המבקרים אחרי הכותל המערבי. על פי ההערכות, יותר ממיליון וחצי מבקרים מגיעים למקום מדי שנה, מהם כ-400 אלף בהילולה בל"ג בעומר. על מלחמות השליטה במתחם ועל הליקויים הרבים במקום פורסם בעבר בכתבות ב"הארץ".

לב הבעיה עליה הצביע המבקר לפני שלוש שנים היה ניהול המקום בידי עמותות שונות. המבקר קבע אז כי נדרשת בחינה מקיפה ומהירה של האפשרות למסור את הניהול והתחזוקה של המתחם והשטחים מסביבו לידי גורם מרכזי אחד - מטעם המדינה או בפיקוחה.

דו"ח מבקר המדינה: הסיקור המלא

קבר הרשב"י. ליקויים חמורים בניהול ופיקוחצילום: קמינסקי ירון

במארס 2009 אכן החליטה הממשלה על הקמת עמותה או חברה ממשלתית שתהיה אחראית לטיפול הכולל בקבר הרשב"י ובשטחים מסביבו, אולם החלטה זו טרם יושמה. עם זאת, בחודשים האחרונים החלה המדינה לקדם את החלטתה להפקיע את הקרקע מידי העמותות הפרטיות הפועלות במקום.

דוגמא בולטת לאוזלת ידה של המדינה ניכרת בכל הנוגע לקופות הצדקה באתר הקדוש. מעקב העלה כי וועדת החמישה (ועדה ציבורית המנהלת את האתר בשלוש השנים האחרונות ומורכבת מארבעה נציגי פלגים חרדיים ובראש הועדה נציג המדינה, אלכס ויז'ניצר, א.א.) - שעל פי החלטת בג"ץ הוסמכה להחליט גם בדבר ניהול קופות הצדקה, כספי התרומות והשימוש בהם - קיימה פיקוח רק על חלק מקופות הצדקה. מלבד זאת, רישום ההכנסות מקופות הצדקה שבשליטת ועדת החמישה וההוצאות מכספיהן אינו מבוקר בידי רואה חשבון חיצוני כמתחייב בגופים ציבוריים ולכן אינו תואם סדרי מינהל תקין.

המבקר מדגיש בדו"ח כי הרישום של כספי התרומות למתחם והפיקוח עליהם מקבלים משנה חשיבות לנוכח ההגדלה הניכרת בהקצבת המדינה לתחזוקת האתר, מהשתתפות של כ-120,000 שקלים ב-2007 להשתתפות של כשישה מיליון שקלים.

יש לציין כי על פי הערכות שהגיעו לידי "הארץ" מידי גורמים המעורים במתרחש באתר, כשלושה מליון שקלים נתרמים לקופות הצדקה באתר, מהם כשני מליון שקלים לקופות שבידי ההקדש הספרדי ורק כמיליון שקלים לקופות שבידי הועדה מטעם המדינה.

ליקויים נוספים שלא תוקנו נוגעים לתוספות בניה לא חוקיות במתחם הקבר ובחלקה הסמוכה לו, בהן תוספת חיצונית הצמודה למרפסת הכוהנים והשינויים שנעשו בה עדיין לא נהרסו. על פי חוק ניתן היה להכשיר את תוספות הבנייה, גם אם באופן חלקי, אך גם דבר זה לא נעשה.

בנוגע לרמת התחזוקה במקום מאשר המבקר כי המצב אכן שופר, אך עם זאת המועצה האזורית מרום - הגליל לא פעלה לפינוי הרוכלים שפעלו במקום ללא רישיון לניהול עסק.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ