נתניהו: הדרת נשים סותרת את המסורת היהודית

עם זאת, ראש הממשלה הוסיף כי "מדובר בתופעה מצומצמת". הנשיא פרס: "אם הגבר לא רוצה לעלות על האוטובוס - שלא יעלה"

ברק רביד
ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ברק רביד
ניר חסון

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, התייחס הערב (שני) לשיח הציבורי בנושא הדרת נשים ואמר כי "אני מבקש לומר בצורה ברורה וחד משמעית - אני מתנגד נחרץ לתופעה זו. זאת תופעה מצומצמת, שאינה מעידה על כלל האוכלוסייה החרדית, אבל היא קיימת". נתניהו, שאמר את הדברים בטקס הענקת עיטור המאבק בסחר בבני אדם, הוסיף כי "מקומן של הנשים במרחב הציבורי חייב להיות מובטח ושוויוני. השוויון בין גברים ונשים הוא מוחלט. כך זה היה וכך זה ימשיך להיות. תופעה זו סותרת את המסורת היהודית: 'דרכיה – דרכי נועם'".

נשיא המדינה, שמעון פרס, שהשתתף אף הוא בטקס, אמר בנאומו כי "כל אפליה, בעיני כולנו, היא שגיאה חמורה שיש לתקנה בהקדם. לאחרונה עלתה התופעה של הדרת נשים או איסור שירת נשים במרחבים ציבוריים - אל לנו להפוך מרחבים ציבוריים למוקדים הנתפסים כאפליה הסותרת את ערכינו. אם הגבר לא רוצה לעלות על האוטובוס - שלא יעלה, אף אחד לא מכריח אותו. אבל לאף גבר אין רשות להכריח אשה לשבת במקום שהוא קובע - במרחב ציבורי לא תהיה אפליה.  כיהודי וכנשיא מדינת ישראל איני יכול לעבור לסדר היום על תופעות מסוג זה".

פרס תקף גם את תופעת הסחר בבני אדם ואמר כי זו עבדות מודרנית. "לצערנו העבדות לא עברה מן העולם. היא משנה צורותיה ונמשכת בפועל. נשים מופלות לרעה ופושעים הופכים אותן לשפחות. שלילת זכויותיה של האישה היא פגיעה בכבודה ומביאה לכך שהילדים ינשמו חרפה, מיומם הראשון... הסוחרים, המושחתים בבני אדם, מאתרים את החלשים ביותר, את הפגיעים ביותר, את העניים ואת חסרי הישע, רובם נשים וילדים כדי להפכם לקורבן, להעכיר את חייהם ואף לקצרם. זוהי שחיתות מוסרית נוראה ביותר".

בדבריו התייחס פרס גם לעמותות זכויות האדם הפועלות בארץ ושיבח אותן. "לשמחתי, בישראל פועלים גופים התנדבותיים למיגור התופעה ומסייעים לקורבנותיה להשתקם. קיומם של ארגוני זכויות אדם מתנדבים, נגד העבדות המודרנית, נגד הסחר בבני אדם, נגד הניצול וההשפלה - הם תופעה ערכית ממדרגה ראשונה. זה כבוד למדינה שלנו שנמצאים בתוכה בני אור מתנדבים הלוחמים בבני חושך אפלים. קולה המצפוני של ישראל מן הדין שישמע גם בזירה הבינלאומית ובמרחב האזורי".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

בשבוע שעבר התקיים בכיכר המשביר בירושלים אירוע מוזיקלי שתכליתו מאבק בתופעת הדרת הנשים בבירה ובעקבות הפרסומים על איסור שירת נשים בצה"ל. המופע התקיים סמוך למדרחוב בעיר, ועל הבמה עלו בזו אחר זו נשים שונות לשיר. אחת מהן היא הזמרת איה כורם, שאמרה: "מעציב אותי ומחריד אותי מה שקורה בארץ, אבל משמח אותי עד דמעות לראות מה קורה פה". את הדברים אמרה כורם בהתייחס לעשרות שבחרו לבוא לאירוע למרות הקור הירושלמי. "כולם יודעים למה האנשים האלה כאן ויש לזה הרבה כוח", הוסיפה הזמרת.

בתוך כך, נפתח באחרונה קמפיין חוצה יבשות נגד הדרת הנשים בישראל. מדובר בקמפיין אינטרנטי שיזמה הקרן החדשה לישראל, שבו יביעו יהודי ארצות הברית את מחאתם בסוגיה על ידי העלאת תמונותיהם לאתר אינטרנט ייעודי שבו הם נראים אוחזים בשלט ועליו הכיתוב: "נשים צריכות להיראות ולהישמע". עד כה הועלו לאתר מאות תמונות כאלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ