מלחמת מאבטחי ההתנחלויות בתנאי העסקתם

המאבטחים מוחים על העסקתם בחברת קבלן, שלדבריהם גוזלת מהם כספים. יושב ראש הוועד שמינו פוטר

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ניר חסון

מאבטחי ההתנחלויות במזרח ירושלים ובמעברי הגבול בין ירושלים לגדה מוחים על תנאי העסקתם ומנסים להתאגד, אך חברת "מודיעין אזרחי" המעסיקה אותם, פיטרה כבר יו"ר ועד אחד, ושניים נוספים זומנו לשימוע.

מאות מועסקים דרך "מודיעין אזרחי" באבטחה הפרטית במזרח ירושלים. בין אם באבטחת ההתנחלויות היהודיות בתוככי הכפרים הערבים, שבה זכתה החברה במכרז של משרד השיכון, וכן באבטחת המעברים המשמשים את האוכלוסייה הפלסטינית, שבה פועלות שתי חברות אבטחה נוספות שזכו במכרז של משרד הביטחון.

עובדי החברה בשני הפרויקטים מתלוננים כי זכויותיהם מקופחות, וכי כספים שמגיעים להם אינם מועברים. "הם מרוויחים על חשבוננו", אומר אחד העובדים, "המדינה משלמת המון כסף בעבור האבטחה, הבעיה שמאבטח לא מקבל את כל מה שמגיע לו". עיקר התלונות נוגעות לתשלום לא מלא לקופות הגמל והפיצויים, וכן תשלומים סוציאליים נוספים. לצורך הגנה על תנאיהם, החלו כבר לפני כחצי שנה להתאגד. באוגוסט, כשכבר הצליחו להגיע לוועד יציג, לאחר שמספיק מאבטחים חתמו על הצטרפות, הודיעה ההנהלה על הפסקת עבודתו של יו"ר הוועד, רודיאון דוקר. "לא קיבלתי מכתב פיטורים, פשוט הפסיקו לתת לי משמרות", מספר דוקר, שהועסק בחברה יותר מחמש שנים. "עד שהקמנו את הוועד לא היו להם שום טענות, הייתי מאבטח למופת". מחליפו בתפקיד, אלון איתן, קיבל אף הוא השבוע זימון לשימוע לפני פיטורים, כאשר בהנהלה טוענים כי הוא עסק בענייני הוועד בזמן אימון. גם הוא נחשב לעובד טוב עד שהחל לסייע בהתארגנות העובדים. עובד שלישי, שגם הוא עסק בענייני הוועד, בועז שפירא, קיבל גם הוא בשבוע שעבר זימון לשימוע. הסיבה - החסרת משמרת בשל נסיעה ללוויה. "הם תמיד יכולים למצוא סיבות. בהתחלה היו אומרים שהם מפטרים בגלל הוועד, עכשיו הם למדו", אומר שפירא.

העובדים טוענים שהנהלת החברה למעשה מרוויחה על גבם מאות שקלים בחודש. לטענתם, כמעט כל עובד שעוזב את החברה מגיש נגדה תביעה ומצליח בהסכמי פשרה לקבל כמה אלפי שקלים בעבור כל שנת עבודה. ל"הארץ" נודע כי רק בשנה האחרונה חתמה החברה על הסכמי פשרה בתביעות של למעלה מ-40 עובדים רק בפרוייקטים של אבטחה בירושלים. הסכום הממוצע שקיבל כל עובד הוא בין 10,000 ל-20,000 שקלים. "המצב טוב מבעבר", אומר עו"ד משה בן שימול, שייצג חלק מהעובדים, "אך לפנינו עוד עבודה רבה". אחד העובדים, שי זקן, סיפר כי לאחר שפנה לעו"ד כדי לתבוע את הזכויות שלו, מצא את עצמו במהירות מחוץ לחברה ללא עבודה.

מרטין וילר מארגון "מעגלי צדק", שסייע לעובדים להתאגד בשיתוף "כוח לעובדים", אומר כי המקרה מצביע שגם קבוצה חזקה של עובדים אינה חסינה מניצול. "זה רק מעורר מחשבות מה קורה במקומות של עובדים חלשים", הוסיף.

ממודיעין אזרחי לא נמסרה תגובה.

מאבטחים פרטיים מוצבים בהתנחלות בסילוואן. "חברות האבטחה מרוויחות על חשבוננו"צילום: אמיל סלמן
היו"ר המודח, רודיאון דוקרצילום: מוטי מילרוד

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ