למרות הבטחותיה, יחימוביץ' קיבלה תרומות מאיל הון

יו"ר העבודה קיבלה בפריימריז תרומות בסך 30 אלף שקל מבעלי מכבי ת"א בכדורסל, דייוויד פדרמן, ומבני משפחתו

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל

בניגוד להצהרותיה קיבלה יו"ר מפלגת העבודה, חברת הכנסת שלי יחימוביץ', תרומות מבעלי הון בפריימריז שניהלה במפלגה, בספטמבר השנה. עיון בדו"ח התרומות שהגישה יחימוביץ' מגלה כי תורם בולט שלה הוא דייוויד פדרמן, שהונו מוערך במאות מיליוני שקלים. הוא ומשפחתו תרמו ליחימוביץ' 30 אלף שקלים.

יום לפני שהתקיים הסיבוב השני בפריימריז במפלגת העבודה, ב-21 בספטמבר השנה, תרם פדרמן ליחימוביץ' עשרת אלפים שקלים. אשתו, עירית, תרמה ליחימוביץ' אותו הסכום חודש קודם לכן, ובתו, שלי, תרמה סכום זהה ביום הסיבוב השני. פדרמן מחזיק, יחד עם משפחת עופר, בגרעין השליטה בבתי הזיקוק בחיפה. הוא גם בעל השליטה במפעלים הפטרוכימיים ואחד הבעלים של מכבי תל אביב בכדורסל.

"אין לי חברים בעלי הון וממילא איני לוקחת מהם כסף", טוענת יחימוביץ' באתר האינטרנט שלה, תחת הכפתור "תרמו לשלי". "אני מגייסת את המימון לקמפיין מהציבור הרחב, וגם תרומות קטנות יתקבלו באהבה".

יחימוביץ' בבית ברל, לאחר בחירתה. הדוברת: "היא נמנעה מלקבל את התקרה של 40 אלף שקל"צילום: מוטי מילרוד

מאז שנכנסה לפוליטיקה דגלה יחימוביץ' בעיקרון של איסוף כספים רחב ככל הניתן באמצעות תרומות קטנות, ואימצה את שיטת ברק אובמה לגיוס תרומות ברשת. יותר מ-80% מהתרומות הגיעו אליה בלחיצת כפתור ברשת. היא הצהירה שלא תקבל תרומות בכרטיסי אשראי של תאגידים.

בספטמבר 2009 פרסם מבקר המדינה, מיכה לינדנשטראוס, דו"ח ביקורת חריף, שחשף את תלותם של שרים וח"כים באילי ההון ואנשי העסקים גדולים במשק, שתרמו להם כספים. בתגובה לדו"ח פרסמה אז יחימוביץ' הודעה לעיתונות שנאמר בה: "יש לשאוף ככל האפשר לבסס את מסעות הבחירות על תרומות המוניות וקטנות מן הציבור הרחב כדי ליצור חוסר תלות בין הפוליטיקאי לבין בעלי ההון, וגם כדי לאפשר לכל אזרח בישראל ליטול חלק פעיל ולהטביע את חותמו על מערכת הבחירות".

באיגרת שהפיצה לבוחריה, לאחר הפריימריז בדצמבר 2008, שבהם לא רצה לראשות המפלגה, כתבה יחימוביץ': "בלי בעלי הון. הרבה תרומות קטנות ובינוניות מן הציבור הרחב - כך אני מתכוונת לגייס כספים להתמודדות הפוליטית הבאה שלי".

זה שיהיו כאלו שאומרים שזה הזוי, וזה עם סיכונים – זה הכל ברור, וזה גם יכול להיות נכון. אולי חס ושלום יתברר בעתיד שטעינו". דייויד פדרמן

על פי החוק, כל מתמודד בפריימריז במפלגה כלשהי מחויב לדווח למבקר המדינה על תרומות שקיבל, בתוך 14 יום ממועד קבלת התרומה. עוד קובע החוק כי תקרת התרומה המותרת מתורם יחיד בעת בחירות היא 10 אלפים שקלים.

ב-2011, בהיותה מועמדת לראשות המפלגה, גייסה יחימוביץ' 592,294 שקלים, באמצעות 1,682 תורמים. לשם השוואה, המועמד ח"כ יצחק (בוז'י) הרצוג גייס תרומות גבוהות פי שניים. תורמים נוספים ליחימוביץ' מהמגזר העסקי הם עדי ואילנית צים, מבעלי רשת "כמעט חינם", שתרמו לה ביולי 10 אלפים שקל. ב-2008 תרמו בני הזוג סכום זהה לח"כ לאה נס מהליכוד.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים וכתבות מהארץ לפייסבוק שלכם

דנה גנאל, הדוברת של יחימוביץ', מסרה בתגובה כי "אין בדברים חדש. שלי פרסמה בעצמה את דבר התרומה באתר שלה לפני כשלושה חודשים. לשלי תרמו 2,056 איש, רובם המכריע תורמים קטנים, אבל תרמו לה בהחלט גם עשירים ובהם פדרמן, מנכ"ל מגדל, יונל כהן, אילן שילוח, עדי כהן מינץ מקרן ג'מיני. שלי קיבלה את תרומותיהם בברכה, אך נמנעה מלקבל מהם את התקרה, שהיא 40 אלף שקלים. כל שמות התורמים, החל במי שתרמו 20 שקלים ועד 10 אלפים שקלים, מופיעים בשקיפות באתר האינטרנט של שלי".

מדייוויד פדרמן לא התקבלה תגובה לדברים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ