רק שני שרים התייצבו לדיון על הדרת נשים

ועדת השרים למעמד האישה החליטה להקים צוות בין-משרדי שיבחן דרכים להתמודדות עם התופעה. בדיון הוצגו עדויות להדרת נשים גם במשרדי הממשלה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שר החינוך, גדעון סער, היה השר היחיד שהתייצב הבוקר (שלישי) לדיון ועדת השרים למעמד האישה בנושא הדרת הנשים, שקיימה שרת התרבות לימור לבנת. השרים החברים בוועדה - גלעד ארדן, בני בגין, יעקב מרגי וסופה לנדבר, כמו גם סגנית השר לאה נס - לא התייצבו לדיון. השרה אורית נוקד הגיעה דקות אחדות לפני תום הישיבה, ולא הספיקה לשאת דברים.

הוועדה קראה לנציבות שירות המדינה לפרסם הנחיות מפורשות האוסרות על הדרת נשים במשרדי הממשלה; הורתה לכלול התניה ברורה ברישיונות שיעניק משרד הדתות לחברה קדישא, שתאסור על הרחקת נשים מליווי יקיריהן בבתי הקברות, ותאפשר לנשים לספוד במהלך לוויה. בנוסף קראה הועדה למשרד התחבורה לפרסם קו טלפון מקוצר אליו יוכלו נשים להפנות תלונות על הדרתן מאוטובוסים. במקביל החליטה הוועדה על הקמת צוות בין-משרדי בראשות השרים לבנת ודניאל הרשקוביץ, שתבחן דרכים להתמודדות עם סוגיית הדרת הנשים. אחד הנושאים הראשונים שיובאו לדיון בו יהיה הסרת שלטים המוצבים בבתי עלמין, ומפרידים בין גברים לנשים.

מוריה שחם, סטודנטית מבית שמש, תיארה בדיון כיצד היא וחברותיה מסולקות באופן יומיומי מקדמת קווי המהדרין הנוסעים בעיר. "אני רגילה לעלות לאוטובוס בבית שמש ולשמוע איומים, "את מסכנת את החיים שלך'". לדבריה, "יש אלימות מילולית. אבל יש גם אלימות רגשית שגורמת לנשים לחשוב שלא מגיע להן לשבת מקדימה. כך קורה שנוסעת פרצה בדמעות ועברה לספסלים האחוריים כשהאשימו אותה שהיא הורסת את האוטובוס. אישה אחרת ישבה על הרצפה הרחק מבעלה. איש ניגש אלי ואמר לי, 'בת ישראל היתה עוברת לאחור".

בפתח הדיון אמרה השרה לבנת כי "אין מקום להדרת נשים במדינת ישראל. הדבר הזה סותר את עקרונות הדמוקרטיה והמסורת היהודית. החלטתי לפעול על מנת לשים קץ לתופעות החמורות האלה. זה לא יהיה קל. זאת דרך ארוכה, ארוכה מאוד. נצא עם החלטה שתוביל נגד המקרים המבישים הללו, שמונעים מנשים ליטול חלק בפעילויות שונות ולקבל שירות שוויוני רק בשל היותן נשים, ומהווים פגיעה חמורה בעקרון השוויון, בחופש התנועה ובחופש הביטוי של נשים - וכמובן בכבודן. הם לא מתאימים לישראל של שנת 2011".

במהלך הדיון הציגו נשות ארגון "קולך" עדויות להרחקת נשים ממדרכות ברחובות ירושלים באירועים שונים. ראש הסגל בעיריית ירושלים, מיכל שלם, הבהירה בדיון שהעירייה פועלת למניעת הדרת נשים. לדבריה, משטרת ירושלים והעירייה פועלות כדי להביא לסיומה של הדרת הנשים ממרחבים ציבוריים בירושלים עד לשנה הבאה. "אין אפליית נשים ברחובות החרדיים. מדובר בפלג קטן וקיצוני", אמרה שלם. מפקד המחוז, ניצב ניסו שחם, שלא השתתף בדיון, דחה את הטענות לפיהן המשטרה לא עושה די כדי למנוע הדרת נשים ברחובות החרדיים בירושלים.

טליה לבני, יו"ר נעמת, אמרה בדיון כי "צריך לתקן את החוק לאיסור אפליה במוצרים ושירותים, ולהפעיל אותו גם לגבי מדרכות. צריך לקבוע מנגנון של קנסות מינהליים, כפי שאסור לזרוק לכלוך ברחוב. הנושא הזה הוא נגע. זה ניסיון לשנות את הסטטוס קוו. בהסכמים קואליציונים הדבר ייאסר במפורש ומפלגות חרדיות יתחייבו להימנע מהדרה".

במהלך האירוע תואר טקס שהתקיים בספטמבר האחרון במשרד הבריאות, במהלכו העניק סגן השר פרס לשתי נשים על מחקרים שערכו. אלא שהזוכות בפרס נדרשו לשבת ביציע ולא באולם, הן לא הורשו לעלות לבמה לקבל את הפרס ונאלצו לשלוח גבר לבמה במקומן. היועץ המשפטי של נציבות שירות המדינה אמר בדיון בתגובה כי "בהחלט יש צורך בנוהל נגד הדרת נשים במשרדי הממשלה. לא העלינו על דעתנו שיש צורך בזה עד לאחרונה. הנציב ביקש מהממונה על קידום נשים במשרדו לערוך בירור על מה שנעשה במשרד הבריאות. זה לא היה טקס ממשלתי, אלא משהו מאולתר של סגן השר. יש לנו סמכות בנוגע לעובדי מדינה, אין לנו סמכות לגבי הדרג הפוליטי".

שר החינוך, גדעון סער, שהתייצב לדיון באיחור ונאלץ לעזוב מיד לאחר שדיבר, פנה אל הנוכחים בחדר הישיבות ואמר, "היה לי חשוב לבטא את התמיכה שלי בנושא הזה. הדיון נוגע לשאלה באיזו חברה אנחנו רוצים לחיות ונוגע לשאלה האם ישראל מתקדמת, חותרת לשוויון דוגלת בזכויות האדם, או שמדובר במדינה אחרת, שאנחנו לא מכירים ולא הכרנו. כל מי שעסק בשוויון בין המינים ובקידום מעמד האישה יודע שהיתה התקדמות במהלך השנים. חשוב שנמשיך להתקדם ולא ניסוג לאחור. ניתן לנקוט בפעולות מעשיות שיבטיחו שרשויות המדינה יפעלו על פי הנורמות שאנחנו מאמינים בהן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ