שר המים ברשות: ישראל מונעת מהפלסטינים לפתח מקורות מים

לדבריו, מסרבים לאשר לפלסטינים פרויקטים בתחום המים, לאור התנגדותם לתכניות דומות בהתנחלויות. רשות המים: הפלסטינים כשלו בטיפול בתשתיות

צפריר רינת
צפריר רינת
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
צפריר רינת
צפריר רינת

ישראל מעכבת פרויקטים של הפלסטינים בתחום מים וביוב בתגובה לאי נכונותם לתמוך בפרויקטים כאלה בהתנחלויות, ומונעת מפלסטינים לפתח מקורות מים נוספים הנחוצים להם. כך טוען ראש רשות המים הפלסטינית, ד"ר שדאד אטילי. רשות המים בישראל דוחה את הטענות, וקובעת שהפלסטינים הם אלו שכשלו בטיפול בתשתיות מים וביוב.

אטילי אמר את הדברים ל-"הארץ" לקראת השתתפותו בכנס הארצי לקיימות, המתקיים היום (שלישי) בבית יד לבנים באשדוד. אטילי לוקח חלק ברב שיח בנושא מים חוצי גבולות שבו ישתתף גם השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן. את רב השיח מנחה, גדעון ברומברג, המנכ"ל הישראלי של ארגון "ידידי כדור הארץ המזרח התיכון".

"גורמים בממשלת ישראל אמרו שאנחנו מקבלים מים בחינם ומחזירים אותם לישראל כשפכים המזהמים נחלים" אומר אטילי. "אבל זה לא נכון, כי אנחנו משלמים עבור המים הללו. אנחנו יזמנו כמה פרויקטים לטיהור שפכים כמו נחל קדרון שבו יש שפכים מזוהמים, אבל ישראל סירבה לאשר אותם. בוועדת המים המשותפת לישראל ולרשות הפלסטינית מציגים לנו פרויקטים של מים וביוב בהתנחלויות, ואנחנו לא מוכנים להכיר בהם כי ההתנחלויות הוקמו באופן בלתי חוקי. גם אין לנו שום אפשרות לעקוב אחריהם, כי אסור לנו להיכנס להתנחלויות". אטילי שבין השאר, ישראל מגיבה לסירוב זה במניעת אישור פרויקטים שמקדמים הפלסטינים.

לטענת אטילי, ישראל סרבה גם לאשר תוכניות לשדרוג קידוחי מים ולהוספת קידוחי מים באזור מדבר יהודה, שהיו עשויים להקל על מצוקת מים הקיימת בערים חברון ובית לחם. הוא גם טען שהקידוחים הלא חוקיים שהוקמו בשטחי הרשות, אינם שואבים כמות משמעותית של מים, ולא ניתן להסביר את המחסור במים לצרכי שתייה בקיומם של קידוחים אלו.

שר המים ברשות הפלסטינית שדאד אטילי

אטילי אמר כי הרשות הפלסטינית דורשת מוועדת המים המשותפת שתגלה רצון טוב יותר ונכונות לסייע בקידום פרויקטים. כמו כן, הוא ציין שהרשות הפלסטינית מבינה שעליה לפתח מקורות מים נוספים, ולכן היא פועלת בימים אלה להשגת מימון להקמת מתקן התפלה גדול ברצועת עזה, שיהיה בהיקף דומה למתקן שישראל מפעילה באשקלון. "כיום יותר מתשעים אחוזים ממי השתייה בעזה אינם עומדים בתקנים בריאותיים בגלל זיהום ", הסביר אטילי.

"ישראל עומדת בכל התחייבויותיה בהסכמים עם הפלסטינים ואף מעבר לזה" נמסר בתגובה מרשות המים. "לעומת זאת הפלסטינים מפרים את ההסכם באופן בוטה. הם הקימו 300 קידוחי מים בניגוד להסכם, מה שמסכן את מאגר מי התהום. הם גם מאפשרים לשפכים שלהם לזרום בנחלים, וחלקם מגיע לתוך ישראל. ועדת המים המשותפת אישרה לבצע מאות פרויקטים, רובם לפלסטינים ועשרות מהם לא בוצעו. בנושא נחל קדרון המצב הוא הפוך והפלסטינים הם אלו שדחו תוכנית שהציגה ישראל מסיבות פוליטיות. באשר לקידוחים במדבר יהודה, מטרתם היא לספק מים לחקלאות פלסטינית בבקעת הירדן, ולא לחברון ובית לחם, שעבורם אושרה הקמת עשרים קידוחים. חשוב לציין שהתפוקה החקלאית של הפלסטינים מעולם לא היתה גבוהה ואיכותית, ולו היתה הרשות הפלסטינית מטפלת בשפכיה כפי שמתחייב מההסכם, היא היתה יכולה להשתמש במים מושבים (שפכים מטוהרים) ולא במים שפירים הנמצאים במחסור באזור כולו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ