כמו באיראן ואפגניסטאן

הציון של ישראל במדד חופש הדת הבינ"ל: 0

דו"ח של ארגון בינלאומי שבחן הגבלות ממשלתיות בתחום חופש הדת ב-195 מדינות מיקם את ישראל עם סין וסעודיה. לבנון דווקא זכתה לציון הגבוה ביותר

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

מה משותף לבליז, סנגל, צ'ילה ואלבניה? בכולן חופש דת גדול יותר לעומת ישראל. דו"ח של הארגון הבינלאומי CIRI, שפירסם נתונים בנוגע להגבלות ממשלתיות על חופש הדת וחופש המרת הדת במדינות השונות, העניק לישראל את הציון 0. ישראל חולקת את הכבוד עם 52 מדינות נוספות שביניהן איראן, אפגניסטאן, סעודיה וסין. מדינות נוספות שקיבלו אף הן את הציון המפוקפק הן רוסיה, רומניה, הודו, מקסיקו וטורקיה. בסך הכול נבחנו 195 מדינות.

המדד, שפורסם בסוף השבוע האחרון ובחן את חופש הדת במדינות השונות, העניק שלושה ציונים אפשריים למדינות: ציון 0, שמצביע על כך שההגבלות הממשלתיות בנושא חופש הדת הינן חמורות ונרחבות; הציון ,1 לפיו מדובר בהגבלות מתונות; והציון 2, לפיו הגבלות מסוג זה כמעט ולא קיימות. בין המדינות שקיבלו ציון 2 נמנות לבנון, ארצות הברית, שוודיה, פולין, דרום אפריקה, אנגולה, אוסטריה, בלגיה, ברזיל ועוד. לציון 1 זכו בין היתר איטליה, בחריין, בנגלדש, אוקראינה, תאילנד, ספרד, מונגוליה. ישראל מקבלת את הציון 0 בדו"ח כבר מספר שנים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

ארגון CIRI אוסף מידע מהמדינות השונות והמאגר שלו כולל אינפורמציה שבוחנת מדדים שונים החל משנת 1981. מדובר בפרויקט אקדמי שמקבל את מימונו מהקרן הלאומית למדע של ארצות הברית, הבנק העולמי ואוניברסיטאות שונות. בראש הפרויקט עומדים פרופ' דיוויד קינגרנלי מאוניברסיטת בינגהמטון ניו יורק, ופרופ' דיוויד ריצ'רדס מאוניברסיטת קונטיקט.

מנכ"ל עמותת חדו"ש לחופש דת ושוויון, הרב ועורך הדין אורי רגב, אמר בתגובה כי "מדד חופש הדת הבינלאומי חושף לעולם את העובדה המעציבה שבתחום חופש הדת ישראל קרובה יותר למדינות האיסלאם הקיצוני מאשר לעולם הדמוקרטי המערבי. אין עוד דמוקרטיה נאורה שבה מתקיימת פגיעה בהיקף כה גדול בעקרון חופש הדת". לדבריו, "מה שגורם למצב המחפיר הזה הוא התופעה של קניית שלטון תמורת כניעה לכפייה דתית, מתוך התעלמות מרצונו של רוב העם בישראל ובתפוצות. ישראל הולכת ומתפרסמת בעולם כשיאנית העולם הדמוקרטי בתחום הפגיעה בחופש הדת והמצפון, מה שעלול לפגוע אנושות במעמדנו בעולם החופשי וביחסן של מדינות המערב אלינו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ