שרי הממשלה נעדרו מהדיון המיוחד על הדרת נשים

רק שניים מבין שבעת החברים בוועדת השרים למעמד האשה נכחו בדיון. מקורבים לוועדה אמרו: "מטרת הדיון היתה הצגה לתקשורת של השרה לימור לבנת"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הדרת הנשים בישראל העסיקה בשבועות האחרונים את השיח הציבורי ואת כלי התקשורת, אולם מתברר שאת שרי הממשלה היא מעניינת קצת פחות: שר החינוך גדעון סער היה השר היחיד שהתייצב לדיון ועדת השרים למעמד האשה שקיימה שרת התרבות לימור לבנת אתמול בנושא.

השרים החברים בוועדה גלעד ארדן, בני בגין, יעקב מרגי וסופה לנדבר, כמו גם סגניות השר לאה נס וגילה גמליאל, לא באו כלל לדיון. השרה אורית נוקד, שהשתתפה בכינוס אחר, הספיקה לבוא לישיבה רק דקות אחדות לפני שהסתיימה ולא הספיקה לשאת דברים. ראש עיריית ירושלים, ניר ברקת - שבתחומי העיר שלו נאספו תלונות רבות, בעיקר על נשים שלא הורשו לצעוד על מדרכות המיועדות לגברים ברחוב החרדי - בא לדיון באיחור ניכר משום שחנך בית ספר באותה העת.

שרי הממשלה סיפקו אתמול שלל סיבות להיעדרם מהדיון: בלשכתה של השרה לנדבר אמרו כי לא קיבלה כל הזמנה לדיון. זאת אף כי מזכירות הממשלה אישרה אתמול כי כל השרים החברים בוועדה קיבלו הזמנה מראש. מלשכתו של השר מרגי נמסר כי הוא חולה וכלל לא יצא אתמול מהבית; השר ארדן אמר כי היה בכנס בינלאומי בנושא קיימות באשדוד שנקבע זמן רב מראש; השר בגין הודיע מראש שייעדר בשל דיון שאליו זומן אצל ראש הממשלה והתנצל על כך; ואילו סגנית השר גילה גמליאל נמצאת בחופשת לידה.

בסביבתו של אחד השרים החברים בוועדה אמרו אתמול כי "מטרת הדיון היתה הצגה לתקשורת של השרה לבנת. הוועדה הזו ממילא לא גיבשה החלטות מהותיות. חבל שלבנת לא טרחה לבדוק אם השרים האחרים יודעים על האירוע ויתייצבו אליו אבל כן דאגה להזמין למקום את כלי התקשורת".

מי שלא זומנו לדיון, מסיבה לא ברורה, הם דווקא נציגי המשטרה. עם זאת, מפקד מחוז ירושלים, ניצב ניסו שחם, ששהה באותה העת במשרד ראש הממשלה בדיון אחר, שלח לוועדה תגובה לפיה הוא דוחה את הטענות כי המשטרה לא עושה די כדי למנוע הדרת נשים ברחובות החרדיים בעיר.

לדיון בניצוחה של השרה לבנת באו כ-30 משתתפים ובהם נציגים מארגוני נשים, ממשרד הדתות, ממשרד התחבורה ומחברה קדישא. בדיון קראה הוועדה לפרסם הנחיות מפורשות האוסרות על הדרת נשים במשרדי הממשלה; הורתה לכלול התניה ברורה ברישיונות שיעניק משרד הדתות לחברה קדישא - האוסרת להרחיק נשים מליווי יקיריהן בבתי הקברות ומאפשרת לנשים לספוד בלוויה; וקראה למשרד התחבורה לפרסם קו טלפון מקוצר שאליו יוכלו נשים להפנות תלונות על הדרתן מאוטובוסים. כמו כן החליטה הוועדה להקים צוות בין-משרדי, בראשות השרים לבנת ושר המדע דניאל הרשקוביץ, שיבחן דרכים להתמודדות עם סוגיית הדרת הנשים. אחד הנושאים הראשונים שיובאו לדיון בו יהיה הסרת שלטים המוצבים בבתי עלמין ומפרידים בין גברים לנשים.

מוריה שחם, סטודנטית מבית שמש, תיארה בדיון כיצד היא וחברותיה מסולקות באופן יומיומי מקדמת קווי המהדרין הנוסעים בעיר. "אני רגילה לעלות לאוטובוס בבית שמש ולשמוע איומים - 'את מסכנת את החיים שלך'". לדבריה, קרה ש"נוסעת פרצה בדמעות ועברה לספסלים האחוריים כשהאשימו אותה שהיא הורסת את האוטובוס. אשה אחרת ישבה על הרצפה הרחק מבעלה. איש ניגש אלי ואמר לי, 'בת ישראל היתה עוברת לאחור'".

"אין מקום להדרת נשים במדינת ישראל", אמרה השרה לימור לבנת בראשית הדיון. "הדבר הזה סותר את עקרונות הדמוקרטיה והמסורת היהודית".

בדיון הציגו נשות ארגון "קולך" עדויות להרחקת נשים ממדרכות ברחובות העיר ירושלים באירועים שונים. יו"ר נעמת, טליה לבני, אמרה בדיון כי "צריך לתקן את החוק לאיסור אפליה במוצרים ושירותים ולהפעיל אותו גם לגבי מדרכות. צריך לקבוע מנגנון של קנסות מינהליים - כפי שאסור לזרוק לכלוך ברחוב". ראש הסגל בעיריית ירושלים, מיכל שלם, הבהירה כי העירייה בשיתוף המשטרה פועלות למניעת הדרת נשים ממרחבים ציבוריים עד לשנה הבאה.

בדיון תואר טקס שהיה בספטמבר האחרון במשרד הבריאות שבו העניק סגן השר יעקב ליצמן פרס לשתי נשים על מחקרים שערכו. אלא שהזוכות נדרשו לשבת ביציע ואף לא הורשו לעלות לבמה לקבל את הפרס ונאלצו לשלוח גבר לבמה במקומן. היועץ המשפטי של נציבות שירות המדינה אמר בדיון בתגובה כי "בהחלט יש צורך בנוהל נגד הדרת נשים במשרדי הממשלה". לדבריו, "זה לא היה טקס ממשלתי, אלא משהו מאולתר של סגן השר. יש לנו סמכות בנוגע לעובדי מדינה, אין לנו סמכות לגבי הדרג הפוליטי".

שר החינוך, גדעון סער, שהתייצב לדיון באיחור ונאלץ לעזוב מיד לאחר שדיבר, פנה אל הנוכחים בחדר הישיבות: "היה לי חשוב לבטא את התמיכה שלי בנושא הזה. הדיון נוגע לשאלה באיזו חברה אנחנו רוצים לחיות ונוגע לשאלה האם ישראל מתקדמת, חותרת לשוויון, דוגלת בזכויות האדם או במדינה אחרת שאנחנו לא מכירים ולא הכרנו".

רשימת השרים הנעדים. לחצו להגדלה

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ