המאבק בהדרה: מאות גברים ונשים יעלו יחד לקווי מהדרין

היוזמה שהחלה בפייסבוק תצא לפועל בינואר; ראש אכ"א אמרה היום בכנסת כי נשים ישירו מעל כל במה במסגרת השירות בצה"ל

אופיר בר-זהר
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר
יהונתן ליס

הדיון במעמד הנשים בישראל מעלה הילוך במרחב הציבורי ובכנסת. ביום הראשון של השנה החדשה מתוכננת יוזמה בה יעלו גברים ונשים יחדיו לאוטובוסי מהדרין בהם קיימת הפרדה בין המינים. במקביל, בדיון היום (רביעי) בוועדת החוץ וביטחון, ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי, התייחסה לנושא שירת נשים בצה"ל.

למעלה מ-500 גולשים כבר הצטרפו ליוזמה באירוע שאורגן בפייסבוק. המשתתפים צפויים להתאסף ב-1/1 בשעה 17:30 בנקודות שייקבעו מראש בירושלים ובאזור המרכז ולעלות באופן מאורגן על האוטובוסים שבהם מתקיימת הפרדה בין גברים לנשים.

באירוע, שכותרתו בפייסבוק היא "די לקווי האוטובוס המופרדים!", קורא צעיר ירושלמי בשם אלון וייסר לעצור את האדישות ולשנות את המצב הקיים. לדבריו, "כשחיכיתי היום לאוטובוס בתחנה המרכזית בירושלים, ראיתי שוב מחזה שכבר די התרגלתי לראות - קווים מופרדים - גברים מלפנים ונשים מאחור. זה די העציב אותי אם לומר את האמת, והסיבות די ברורות. זו לא החברה שאני רוצה לחיות בה ולא החברה שאני רוצה לגדל בה את הילדים שלי... לא ייתכן להמשיך ולשתוק בעניין הפרדה מגדרית בקווי אוטובוס ציבוריים, זה נוגד את החוק ואת זכויות האדם. אסור לטמון את ראשינו בקרקע מול פגיעה אמיתית במרקם המרחב הציבורי ובדמוקרטיה הישראלית! זהו צו השעה!".

משתתפי האירוע יתאספו בנקודות מפגש ברחבי הבירה כמו רחוב שטראוס, גשר המיתרים ונקודות נוספות באזור המרכז כאשר לכל נקודה אמורים להגיע כמה עשרות אנשים. וייסר מבהיר כי "חשוב לציין שהפעילות אין מטרתה להתריס או לפגוע בציבור החרדי, מטרתה להשיב את המרחב הציבורי לשפיות ולמגר את התופעה המכוערת של הדרת נשים". האירוע צפוי להימשך כשעתיים במסגרתן יעלו נוסעים לקווי האוטובוס השונים.

נושא השיוויון המגדרי עלה גם בדיון בועדת חוץ וביטחון. ראש אכ"א, האלופה אורנה ברביבאי, הדגישה כי נשים במסגרת השירות ישירו מעל כל במה. ברביבאי אמרה את הדברים כאשר התייחסה לנושא גיוס נשים לצה"ל.

ראש אכ"א ציינה כי "על פי קביעה ברורה של הרמטכ"ל, נשים ישירו מעל לכל במה. אין מבחינתנו שום סיטואציה שיגדירו לחיילת שהיא לא יכולה לשיר בכל טקס. בפעילות שמוגדרת כהווי לא נחייב חיילים דתיים להישאר במקום שנשים שרות בניגוד לרצונם, אך בסופו של דבר ההחלטה הסופית היא של המפקד במקום תוך התחשבות בצרכי החייל הדתי. שיקול דעת הלכתי לא יגבר על שיקול דעת מבצעי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ