רויטל בלומנפלד

העיתון החרדי "יתד נאמן" פרסם מאמר במוסף סוף השבוע האחרון, פרי עטו של אחד מעורכי העיתון, המשווה את תופעת הדרת הנשים מהמרחב הציבורי והצבאי, הגוברת בחודשים האחרונים בישראל, ל"הפרדת המינים" שנעשתה במחנות ההשמדה, והגדיר אותה כ"דבר טבעי לעשות", לדבריו.

המאמר פורסם בצורת מכתב אישי שכתב המחבר, ישראל וורצל, המחזיק בטור "אדרבה" (בכינוי פ.חובב), לשרת החוץ האמריקאית, הילארי קלינטון, עקב התבטאותה האחרונה נגד התופעה והשוואתה להתנהגות המקובלת במשטרים חשוכים כשל איראן.

"חן חן לך מזכירת מדינה נכבדה על דאגתך הרבה למתרחש במדינת ישראל", פתח וורצל את מכתבו. "כידוע, זאת הפעם הראשונה שבה אישיות מדינית כל כך בכירה בארצות הברית כמו מזכירת המדינה חוששת שקיימת במדינת ישראל הדרת נשים הפוגעת בזכויותיהן. ובכן מזכירה נכבדה, תנוח דעתך. לא מדובר בהדרת נשים, המקרה שציינת בהודאתך הוא מקרה קלאסי של הדרת גברים", כתב וורצל ונימק טענותיו בכך שיציאת החיילים בעת שירתן של החיילות לא מנע מהן לשיר, אלא אילץ את החיילים לצאת מהאולם וכי אין מדובר בדבר חדש, מאחר וההפרדה בין נשים לגברים קיימת ביהדות מקדמת דנא.

"מיותר לומר כי חיילים מתגייסים לצבא למטרות צבאיות ולא למטרות מוזיקליות. מישהו כאן באמת איבד את השפיות", כתב וורצל "גם בתקופת השואה, כשגרמנים הפעילו את מכונת ההשמדה במלוא הקיטור, היהודים הוחזקו במחנות ההשמדה בבלוקים נפרדים לגברים ונשים. אפילו חיות האדם הללו התייחסו אל ההפרדה כדבר טבעי. גברים הושלכו להתגורר בבלוק הגברים ונשים בבלוק הנשים, לא מתוך התחשבות, גם לא מתוך מחווה אנושית, כי זה היה דבר טבעי, אף אחד לא נזכר שם בטהראן" הוסיף.

לילי בן-עמי , יו"ר ארגון "מתפקדות – הלובי לשוויון בין המינים" ודור שלישי לניצולי שואה, הגדירה את פנייתו של וורצל כמחרידה "אני פשוט מזועזעת מההשוואה. העובדה שהוא משתמש בשואה כדוגמא למשהו טבעי, הרי כל מה שהתרחש שם היה לא אנושי ובטח שלא טבעי, זה לא משהו שאפשר לקחת ממנו דוגמא לשום דבר".

בן עמי, בעלת תואר שני במקרא ומחשבת ישראל שמלמדת תנ"ך ומחשבת ישראל במערכת החינוך, טוענת כי ההפרדה אינה נטועה בשורשי היהדות "הניסיון להציג את זה כתופעה מימים ימימה פשוט לא נכון. המדיניות של ההפרדה זה דבר חדש, הקהילות בעולם המערבי לא מכירות את זה, זו תופעה חרדית ישראלית של השנים האחרונות, שהולכת ומחלחלת פה בחברה הישראלית ולא מסורת יהודית עתיקה. עכשיו אנחנו רואים את זה ביתר שאת, בצורה מאוד מדאיגה", אמרה והוסיפה: "אנחנו מבקשות שיתייחסו אל הנשים כאל בנות אדם. ההפרדה בין נשים לגברים נעשית בצורה שפוגעת בנשים, ושמה אותן במקומות נחותים יותר, באוטובוס, במדרכות וכמובן יש את האספקט שהאישה נתפסת כאובייקט מיני, והרי שיח הצניעות הוא הכי מיני שיש. נשים וילדות אינן אובייקטים מינים שיכולים לגרות את הגבר, זו מגמה שאסור שיעשה במדינה דמוקרטית כמו ישראל".

צילום: תומר אפלבאום

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ