נדחתה התלונה נגד ביניש: "ההגנה על המערכת - חובתה"

נציב תלונות הציבור, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, דחה תלונה שהוגשה לו בעקבות דברי הנשיאה נגד הסתת הפוליטיקאים. ביניש: דעתי לגיטימית וחיונית

תומר זרחין
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תומר זרחין

נציב התלונות הציבור, השופט בדימוס אליעזר גולדברג, יצא היום (חמישי) להגנת נשיאת בית המשפט העליון, דורית ביניש, בעקבות הנאום שבו האשימה פוליטיקאים בהסתה נגד בית המשפט העליון. בעקבות הנאום הגיש הפורום המשפטי למען ארץ ישראל תלונה נגד ביניש, בשל מה שהגדיר "חריגה מכללי האתיקה", אולם גולדברג דחה את התלונה וקבע כי ""להשקפתי, חובה מוטלת על הנשיאה להגן על המערכת מפני אנשי ציבור שמשתלחים בה".

הנציב קבע עוד ביניש לא הפרה את כללי האתיקה לשופטים וכמי שעומדת בראש המערכת, נתונה לה הרשות להביע את דעתה לגבי מגמה שאינה ראויה להשקפתה, לפגוע בסמכויותיו של בית המשפט העליון, למרות שנושא שנוי במחלוקת מבחינה ציבורית. "מחלוקת ציבורית כשלעצמה אינה משמשת מחסום בפני הנשיאה להביע דעה בעניין שכל כולו נוגע למעמדה של המערכת עליה היא מופקדת", כתב גולדברג בדברי הנימוק לדחיית התלונה.

בעקבות תלונת הפורום מסרה השופטת ביניש לגולדברג את תגובתה בה כתבה, בין השאר, כי "נאומי לא נשא אופי פוליטי ולא התייחס לשאלות פוליטיות שבמחלוקת... אני סבורה כי מתוקף תפקידי כנשיאת בית המשפט העליון העומדת בראש מערכת המשפט, זוהי חובתי להגן על המערכת מפני התבטאויות שגובלות בהסתה נגד בית המשפט העליון ושופטיו".

לדבריה, "הבעת עמדה המתייחסת לחקיקת הכנסת באשר למעמד בית המשפט העליון והליך בחירת השופטים וכן להגנה על כבודם של השופטים, היא לגיטימית וחיונית מנקודת מבטו של נשיא בית המשפט העליון".

ביניש וגולדברג. הנציב קבע שנשיאת הכליון מילאה את חובתהצילום: סלמן אמיל

בנאום הפתיחה של כנס העמותה למשפט ציבורי בישראל בתחילת החודש אמרה ביניש כי "מתנהל מסע התופס תאוצה משנה לשנה במטרה להחליש את מערכת המשפט ובראשה בית המשפט העליון. זהו מסע של דה-לגיטימציה שבראשו עומדים מספר פוליטיקאים, חברי כנסת ואף שרי ממשלה, שמנצלים את חסינותם ומוסרים לציבור הרחב מידע מוטעה ומטעה שהידרדר להסתה המופנית נגד בית המשפט, נגד חבר שופטיו ונגד עבודתו השיפוטית".

נשיאת העליון המשיכה בביקורת חסרת התקדים כשאמרה כי "אחר כך, כמו הקוזאק הנגזל, הם מכריזים בקולי קולות כי לציבור אין אמון בבית המשפט ובמערכת המשפט. מסע ההטעיה מעצם טיבו ואופיו מחלחל ומרעיל, זו דרכה של תעמולה, ויש בו הסתה גלויה נגד בית המשפט ושופטיו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ