מחאת הרב נגד הדרת נשים: נגנית חליל בבית הכנסת

במאבקו נגד התופעה, רב תקוע מנחם פרומן ורעייתו הדסה הזמינו לבית הכנסת בהתנחלות שבגוש עציון גבר ואשה, שניגנו יחד מול קהל מעורב

יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים69
יאיר אטינגר

אם זו היתה הפגנה של ממש, ייתכן שהרב מנחם פרומן היה מזמין לבית הכנסת שלו ביישוב תקוע אשה שתשיר. אבל רב ההתנחלות הבלתי שגרתי, שמנהיג גם ארגון שלום ישראלי-פלסטיני, מעדיף פעולות מחאה צפויות פחות. ביום ראשון האחרון, כשבטלוויזיה סיכמו עוד יום של "הדרת נשים במרחב הציבורי", אירח הרב פרומן בשיעורו בבית הכנסת את אשתו, ולצדם זוג נוסף, אשה וגבר, שניגנו. לדבריו, זוהי יריית הפתיחה במאבק שהוא מבקש להוביל כדי לגרום לציבור הדתי להסתגר פחות וללמוד דבר או שניים מתרבות המערב החילונית.

המוזיקאים הם בני זוג, נטע ואריאל גוניק. היא מנגנת בחליל, הוא בגיטרה. כבר שנה שלמה, מאז לקה בסרטן, מקיים פרומן מפגשים קבועים, שאותם הוא מכנה "תורה- שירה". המוני צעירים וצעירות באים למפגשים המשלבים את רעיונותיו המיסטיים, רבים מהם עוסקים בסמלים גבריים ונשיים, ולצד התורה גם מוזיקה חיה שמבצע אמן אורח.

הרשימה החלקית של אלו שחלקו אתו את הבמה כוללת את אהוד בנאי, ברי סחרוף, ארז לב ארי, אביתר בנאי, קובי אוז וגם אמנים ידועים פחות. השבוע התקיימה אחת ההופעות הראשונות של אשה באירועי "תורה-שירה".

הרב פרומןצילום: אמיל סלמן

בזמן שבימים האחרונים גבר התסביך הלאומי סביב שירת הנשים, היה מאושפז פרומן בבית חולים בירושלים עקב הידרדרות במצבו. עד יום שישי שעבר, הוא חלק חדר בשערי צדק עם חייל חולה לוקמיה, והשניים התקרבו.

באחד הימים שלחה היחידה הצבאית של בית החולים זמרת למחלקה, כדי להנעים את זמנו של החייל המאושפז, אך אביו הזדעק מתוך רצון להתחשב ברב השוכב במיטה הסמוכה. "יש לך בעיה עם שירת נשים, לא?", שאל את פרומן בחשש, מעכב את הזמרת הנבוכה. אך הרב ענה לאב: "יש לי בעיה, אבל פתרתי אותה". לדבריו, קול באשה ערווה הוא איסור המותנה תרבותית שהוא מקל בו ראש, אבל הוא מדגיש ששום הלכה איננה בטלה עד שתבוא מסה קריטית של רבנים שיפסקו אחרת.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות סוף השבוע ישירות אליכם

הרב פרומן ביקש להתייחס לעניין לצד אשתו, הדסה, שאותה הוא נוהג לכנות "מורי ורבי המובהק", והיא מקפידה לקרוא לו "אישי" ולא בעלי. הרבנית מוצאת פגם בציבור הדתי, שלדבריה "הולך ומסתגר ומתכחש להפריה שמביא המפגש בין גברים לנשים", אך גם מסתייגת מאובדן הגבולות החילוני. "משהו הולך לאיבוד. רצית לתת לאשה את המקום שלה, אבל בסופו של דבר היא מאבדת את המקום הזה בגלל אובדן גבולות", היא אומרת.

האיש שלה נחרץ יותר. "ההזדעזעות של חלק ניכר מהציבור החילוני מכך שדתיים לא נותנים לאשה לשיר או מפרידים נשים באוטובוסים, היא משהו שהדתיים צריכים להקשיב לו", הוא אומר. " זה חורג הרבה מעבר לנושא של שירת נשים, כי החילונים שואלים את הדתיים: איך זה שאתם מסתכלים ככה על אשה? אתם לא טועמים בשירה של אשה אלא משהו סקסואלי? למה אין לכם יכולת להתייחס עניינית לאשה כבן אדם? זה מה שצועק הציבור החילוני, וזאת הערה מאוד חשובה. אשה היא לא סתם הזדמנות ליצר הרע, הרי אשה יכולה להיות ראש ממשלה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ