מורה באורט לכיתה: "אני אישית לא סובלת הומואים"

תלמיד הומו שמע את ההערה וביקש מהמורה להתנצל - אך התנצלות לא ניתנה. רק ב-60 בתי ספר בארץ מתקיימת השנה פעילות חינוכית על נטייה מינית

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים173
טלילה נשר

תלמיד הומו בבית ספר אורט, בעיר אריאל בגדה המערבית, ששמע מורה שלו למתמטיקה אומרת לכיתה שלה ש"היא אישית לא סובלת הומאים", ביקש ממנה בתום השיעור להתנצל וקיבל הבטחה מהמורה לדבר על זה בכיתה, אבל התנצלות לא ניתנה לבסוף. מרשת אורט נמסר בתגובה שהעניין ייבדק ואם תידרש התנצלות היא תינתן.

"זה התחיל כמו עוד אחד מאותם דיונים מזעזעים על הומואים בכיתה: ישבתי בשיעור מתמטיקה והקשבתי למה שהתפתח בצד השני של החדר. מדי פעם נזרקו לאוויר הערות כמו 'רק הומואים עושים שנת שירות', 'הומואים לא עושים צבא' ו'כל מי שמדריך הוא הומו'. אני רגיל לשמוע את השטויות האלה ולכן בחרתי לשתוק, עד ששמעתי את המורה מתערבת בדיון: 'אני אישית לא סובלת הומואים', היא הצהירה וסיכמה את הדיון".

עשו לנו לייק ותקבלו את מיטב הסיפורים, ישירות לפייסבוק

ס', תלמיד מכיתה י"ב בבית הספר אורט יובלי אריאל, בעיר אריאל, יצא מהארון לפני כחצי שנה. "ישבתי בכיתה המום: "פשוט התחלחלתי לשמוע דמות שאמורה להיות אשת חינוך, שאמורה לעזור לי לגבש את הזהות שלי, נותנת לגיטימציה להומופוביה".

תלמיד י"ב ס' באורט באריאל, אתמול. "אני לא מוכן לשבת עם מורה שמזינה את ההומופובים הקיצוניים של מחר", אמר צילום: הדר כהן

"בסוף השיעור", ממשיך ס', "ניגשתי אליה ואמרתי לה מה שישב לי על הלב, שהיא שותפה לגידול בני נוער שמתחנכים על שנאה של הקהילה, אבל היא אמרה שזו דעתה וזכותה להתבטא ולומר את מה שהיא חושבת. ביקשתי ממנה להתנצל לפני הכיתה כולה ואחרי שיחה ארוכה היא אמרה שתדבר על זה בשיעור הבא".

אתמול בא ס' שוב לשיעור מתמטיקה, ולהפתעתו ההתנצלות לא ניתנה: "פשוט קמתי באמצע השיעור ויצאתי. אני לא מוכן לשבת עם מורה שמזינה את ההומופובים הקיצוניים של המחר, שאולי גם ירצחו שוב", אמר.

"התופעה של התבטאויות כאלו של מורים מאוד מוכרת", מסביר יו"ר איגי (ארגון הנוער הגאה) יניב ויצמן. "פעמים רבות מדי במערכת החינוך רואים שבני הנוער הם שנלחמים במורים ובתלמידים במקום שזה יהיה הפוך. זה מאוד לא פשוט לנער לבוא ולומר למורה 'את לא יכולה לדבר ככה'. מעטים בתי הספר שמתמודדים עם הנושא, ובמקרה הזה הדג מסריח מהזנב ולא מהראש. משרד החינוך דווקא עושה מאמץ, אבל יש מורים חשוכים, גזענים והומופובים".

בשנת הלימודים הנוכחית תתקיים פעילות הסברה על נטייה מינית ב-60 בתי ספר בארץ בלבד. לדברי אירית צביאלי-אפרת, מנכ"ל ארגון חוש"ן (חינוך ושינוי), שהוא היחיד המורשה לקיים הסברה חיצונית בנושא, על פי משרד החינוך, "גם הנתון הזה הוא עלייה בביקוש ביחס לשנים עברו".

לדבריה באריאל, שם נמצא בית הספר אורט, אין פעילות מטעם הארגון. "אנשים יופתעו לדעת שגם בתל אביב, שהיא לכאורה העיר הפתוחה והליברלית, אין שום פעילות שלנו. הטענה הנשמעת היא שאין צורך בזה, כי זו עיר פתוחה. אבל גם בה יש עלייה מאוד דרסטית של מקרי אלימות כלפי הקהילה. אם האווירה הכללית בארץ היתה מתמתנת וזו היתה הסיבה לכך שאין כל כך הרבה פעילויות הסברה - מילא. אבל המצב הפוך".

בסקר שקיים ארגון איגי בקרב בני נוער המשתייכים לקהילה הגאה, העידו רבע מהמשיבים על הערות הומופוביות של מורים. למעלה ממחציתם סיפרו שמורים אינם מגיבים על הערות הומופוביות הנשמעות בנוכחותם.

ממשרד החינוך נמסר בתגובה: "המשרד מתנגד באופן מוחלט לגילויי הומופוביה ומקדם מדיניות ברורה בנושא זה, באמצעות תוכניות הסברה. ביחס למקרה הנדון, הוא נמצא בבדיקה".

מרשת אורט נמסר בתגובה כי "אורט ישראל והנהלת בית הספר לא סובלות ולא יסבלו כל הפגנה של חוסר סובלנות מכל צד שהוא. המקרה הנדון ייבדק לעומק, ואם תידרש התנצלות, אישית או פומבית, היא תינתן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ