הסגל הזוטר פותח היום בשביתה באוניברסיטאות

כ-8,000 מרצים יפתחו בשביתה ללא הגבלת זמן עד לחתימת הסכם העסקה חדש. השביתה צפויה להביא לביטול כמחצית מהשיעורים

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

ארגוני הסגל האקדמי הזוטר באוניברסיטאות, למעט בטכניון ובאוניברסיטת בר-אילן, יפתחו הבוקר בשביתה ללא הגבלת זמן, במחאה על תנאי העסקתם. למאבק שותפים למעלה מ-10,000 חברי סגל, כ-8,000 מהם יפתחו בשביתה שתביא לביטול כמחצית מהשיעורים. בניגוד לשביתות שקיים הסגל מאז נפתחה שנת הלימודים, הפעם מדובר בשביתה ללא הגבלת זמן, עד לחתימת הסכם העסקה חדש עם ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה).

הפורום המתאם של הסגל הזוטר, המייצג עוזרי הוראה, אסיסטנטים, מדריכים, מרצים מן החוץ, עמיתי הוראה, מורים לשפות, מורי מכינות ואחרים, דורש את הפסקת שיטות ההעסקה "במתכונת של עובדי קבלן", כלשונו, שאינן מקנות ביטחון תעסוקתי לחברי הסגל. כמו כן, דורש הסגל הזוטר להקצות כ-60 מיליון שקלים לטובת שיפור תנאי עבודתו ואפשרויות הקידום שלו.

באוניברסיטת תל אביב תתקיים בצהריים הפגנה של חברי הסגל הזוטר, בהשתתפות אגודת הסטודנטים בקמפוס, שהודיעה על תמיכתה במאבק.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

ד"ר זאב לויןצילום: אלון רון

"אני לא רוצה להצטייר כמסכן", פותח את דבריו ד"ר זאב לוין מהחוג למזרח התיכון וחבר בסגל הזוטר באוניברסיטה העברית בירושלים, "אני בריא ולא מפחד להתבזות כדי לפרנס את המשפחה ולכן אני לוקח כל עבודה כדי לגמור את החודש. הבעיה הרצינית היא חוסר היכולת לשלב במצב הזה בין מחקר לבין פרנסה".

עם תואר דוקטור, נאלץ לוין להנחות קורס למאבטחים כדי להשלים את משכורתו מהאוניברסיטה, העומדת על 2,000 שקלים, לרבות תוספות. "אני עושה עבודות מזדמנות וגם מדריך טיולים, לצד מחקר של עשור שמתוכו קיבלתי מימון לשנתיים וחצי. הבור במדעי הרוח אין-סופי, המון יצאו לפנסיה ולא נקלטו במקומם צעירים לתקנים קבועים. אני חלילה לא מתבכיין, אבל אני בן 41 עם שלוש בנות ואין לי אפילו פנסיה".

לדברי ראש צוות המשא ומתן מטעם הפורום המתאם של ארגוני הסגל הזוטר, ד"ר דניאל מישורי, "ההסכם לא יושג אם לא תהיה מעורבות של הוועדה לתכנון ותקצוב של המועצה להשכלה גבוהה (מל"ג). לצערנו משא ומתן בלבד לא מוביל להסכם והיום תתקיים פגישה ראשונה זה שבוע".

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר בתגובה: "ור"ה הציע לסגל הזוטר, שכבר כיום מרוויחים מאות שקלים לשעת הוראה, פתרונות הנאמדים בעשרות מיליוני שקלים וכן פתרונות ראויים לביטחון תעסוקתי. השביתה היא מפגן שרירים שאין לו שום הצדקה".

מהמל"ג נמסר כי "מדובר במהלך מיותר, לא מועיל ופוגע בציבור הסטודנטים וכל זאת בשעה שמתנהל משא ומתן".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ