נוסעת סירבה לעבור לשבת מאחור, חרדים עצרו את הנסיעה

האישה, שעלתה לאוטובוס לי-ם וישבה מלפנים, זכתה לגידופים ולמקום הוזעק שוטר שהציע ש"תכבד" את החרדים. דובר אגד: הבעיה הולכת ומחמירה

רויטל בלומנפלד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל בלומנפלד

עדות נוספת לאפליית נשים: חרדים מאשדוד גידפו אשה שישבה בקדמת אוטובוס לירושלים, דרשו שתעבור לחלק האחורי, ומשסירבה עיכבו את הנסיעה בחצי שעה. שוטר שהוזעק למקום ניסה לשדלה "לכבד" את החרדים ולשבת מאחור, אך היא התמידה בסירובה. השוטר לא התעקש, והנהג יצא לדרך. דובר אגד התייחס אמש לנוסעים החרדים באשדוד ואמר כי "מדובר בבעיה קשה מאוד, שהולכת ומחמירה".

טניה רוזנבליט עלתה ביום שישי בבוקר על קו אגד 451 מאשדוד לשכונה חרדית בירושלים, לצורכי עבודה. לדבריה, היא היתה לבושה באופן צנוע, אך העובדה שבחרה לשבת בקדמת האוטובוס קוממה עליה את הנוסעים החרדים. רוזנבליט מספרת שהנהג הופתע לראות אשה חילונית עולה לאוטובוס, וכמעט שלא עצר לה בתחנה. "הייתי צריכה לנופף לו שיעצור", סיפרה אתמול, "כשנכנסתי לאוטובוס הוא היה מופתע והסביר לי שהיחידים שעולים על האוטובוס הם חרדים".

שתי תחנות אחר כך החל הבלגן, כשקבוצה נוספת של גברים חרדים עלתה. "החרדים שעלו בתחנה הראשונה אחריי עצרו לכמה רגעים, נעצו בי מבטים מזלזלים, והתיישבו לאחר מכן ללא מלה", סיפרה רוזנבליט, "אבל בתחנה לאחר מכן עלה נוסע חרדי נוסף שפשוט מנע מהנהג לסגור את הדלת, תוך כדי שהוא קורא לעברי שיקסע ומביט בי בבוז. הוא אמר לנהג שזו זכותם וזו חוצפה, שהם משלמים על הנסיעה והם לא רוצים ‘אנשים כאלו'. הנהג ניסה להסביר להם שהם מעכבים אותו, אבל החרדי דרש ממני לשבת בחלק האחורי של האוטובוס, ‘כי גברים יהודים לא יכולים לשבת מאחורי נשים'. היו חרדים שישבו על המדרגות ליד הנהג. סירבתי לעבור אחורה".

רוזנבליט, אתמול. שוטר הציע ש"תכבד" את החרדים ותעבור לאחורצילום: אילן אסייג

לדבריה, נוסעים אחרים קראו לנהג להתערב, לא בשל האפליה אלא מאחר שהם מאחרים לפגישה. חלקם ביקשו לרדת מהאוטובוס ולקבל את הכסף חזרה. הנהג התקשר למשטרה, ולפי רוזנבליט, עד בואו של השוטר אף אחד לא ניסה לדבר אתה מלבד הגידופים והדרישות לעבור אחורה: "בינתיים החלה התקהלות של גברים חרדים מחוץ לאוטובוס. האמת, התחלתי לפחד. הוא התחיל לצעוק ביידיש, והצעקות שלו היו מאוד מיליטנטיות. היו שם משהו כמו 20 גברים לבושים בשחור. רובם היו סקרנים בוודאי, אבל בהחלט תמכו בו והיו בצד שלו".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב כתבות "הארץ" ישירות אליכם

השוטר ניהל עם יוזם המחאה החרדי "שיחה נעימה בצד", לפי רוזבליט, ואז פנה אליה ושאל אותה אם היא מוכנה לשבת מאחור. משסירבה, ירד החרדי הזועם בתחנת האוטובוס באשדוד והאוטובוס יצא שוב לדרך.

התקהלות חרדים מחוץ לאוטובוס, שלשום באשדוד

בעקבות האירוע שטחה רוזנבליט את פרטי המקרה בפני חבריה בפייסבוק: "אני מספרת את זה לא כדי להכריז על יהודים אורתודוקסים כרוע טהור, אלא כי מדובר בבעיה חברתית חינוכית. יש הרבה דברים יפים בדת אבל זו טעות להכריח אנשים לבחור בדת, ושמשתמשים בדת כתירוץ לחיסול זכויותיהם הבסיסיות של אנשים: הזכות לחירות והזכות לכבוד. אני אמנם מדברת על החרדים הקיצוניים, אבל סימנים קלים של דיכוי נשים בשם הדת ניתן לראות בכל הזרמים - הפסיקו השימוש בדת כתירוץ לדיכוי! זה לא צודק וזה משפיל. אם הנשים שלהם לא יכולות להילחם בהם, מישהו אחר צריך! זה חייב להיפסק".

באגד מגנים את המקרה, אולם מודים כי מדובר בתופעה שמתרחבת. דובר אגד, רון רטנר, מסר: "לצערי, באשדוד ישנה קהילה גדולה של חרדים שמקצתם מתנהגים באופן קיצוני, שמפר לעתים את האיזון ואת השלווה של נוסעי התחבורה הציבורית. זו בעיה קשה מאוד והיא הולכת ומחמירה".

רטנר הוסיף כי "ההנחיות של אגד, באופן חד-משמעי, הן שאין ליצור ואין לאפשר שום הפרדה באוטובוס אלא וזו וולנטרית, כשכל אדם יושב היכן שהוא חפץ. במקרה הזה לא רק הנוסעת היתה הקורבן אלא גם הנהג, שהיה חסר אונים נוכח האלימות שאירעה באוטובוס. זה בלתי נסבל וצריך לשים לזה סוף".

Read this article in English: Israeli woman refuses ultra-Orthodox dictate to move to back of bus

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ