הטכניון צפוי לזכות במכרז להקמת מכון מדעי-טכנולוגי בניו יורק

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

נשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא, הוזמן בסוף השבוע לניו יורק, ככל הנראה כדי לקבל הודעה על זכייה בתחרות שיזמה עיריית ניו יורק לפני כשנה להקמת מכון מחקר מדעי-טכנולוגי חדש בעיר. ההודעה הרשמית צפויה להתפרסם מחר, ובטכניון כבר מתכננים מסיבת עיתונאים בעניין בחיפה ביום רביעי.

מטרת הפרויקט היא למשוך לניו יורק סטודנטים איכותיים רבים כמו אלו הלומדים באוניברסיטאות סטנפורד ו-MIT, שאחרי שיסיימו את לימודיהם, יסייעו בפיתוח הכלכלה העירונית.

הטכניון ניגש למכרז להקמת מכון מחקר חדש בעיר בשיתוף עם אוניברסיטת קורנל, לאחר שראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג, הזמין באופן אישי את נשיא הטכניון, פרופ' פרץ לביא, להשתתף במכרז. תחילה בחנו בטכניון אפשרות לשתף פעולה עם אוניברסיטת קולומביה מניו יורק, אך בסופו של דבר ניגשו למכרז באוקטובר עם אוניברסיטת קורנל.

למכרז הוגשו 17 הצעות של אוניברסיטאות ומוסדות מחקר מהמובילים בעולם. MIT הודיעה על פרישתה מהמרוץ עם השקת התחרות, וביום שישי פרשה גם אוניברסיטת סטנפורד, המתחרה העיקרית של קורנל. במקביל, הודיעה קורנל על גיוס 350 מיליון דולרים נוספים כדי לבסס את הצעתה.

מרכז המחקר המתוכנן, שההשקעה בו נאמדת בכ-100 מיליון דולרים, יתמקד בהנדסה ובמדע יישומי ויעניק תואר שני ושלישי. על פי ההצעה שהגישו הטכניון וקורנל באוקטובר, מרכז המחקר החדש יכלול תוכנית לתארים מתקדמים בתחום מדעי המחשב, הנדסת חשמל והנדסת מחשבים, שתתמקד במסחור שיתרום לצמיחתה הכלכלית של העיר ניו יורק.

על פי ההצעה, מרכז המחקר החדש יקום כקמפוס מלא, ולא כשלוחה של אחת משתי האוניברסיטאות. הקמפוס המתוכנן ישתרע על שטח של כ-185 אלף מ"ר ויאכלס כמעט 2,000 סטודנטים לתארים מתקדמים ו-250 אנשי סגל.

לאחר ששתי האוניברסיטאות חתמו על הסכם שיתוף הפעולה ביניהן באוקטובר, אמר נשיא קורנל, דייוויד סקורטון, כי "בשילוב הכוחות ביוזמה חסרת תקדים זו, שתי האוניברסיטאות ירתמו את הניסיון המוכח שלהן, את המיומנויות שלהן ואת ההישגים אליהם הגיעו - להפיכתם של רעיונות חדשים לפתרונות שיפתחו פתח להזדמנות כלכלית ומנהיגות טכנולוגית, כאלו המופיעות בחזונו של ראש העיר בלומברג. הטכניון הוא הכוח המניע מאחורי הפלא של כלכלת ההיי-טק הישראלית. כוחו האקדמי במדעי המחשב ובהנדסה ומנהיגותו בהעברת טכנולוגיות, סייעו בהפיכת מדינת ישראל לאחד הריכוזים הגדולים של חברות סטארט-אפ בעולם, ומשכו לחיפה את חברות ההיי-טק המובילות בעולם. בישראל הן נהנות מן המחקר הטכניוני ומבוגרי הטכניון המצוינים".

בראיון ל"הארץ" בחודש מארס הדגיש פרופ' לביא כי קמפוס חדש של הטכניון בניו יורק לא יפגע במצבת הסגל בישראל: "לא נשתתף במיזם שיוביל לבריחת מוחות. הרעיון הוא להקים מוסד עצמאי עם סגל משלו וסגל נוסף שיבוא לתקופות קצובות ממוסד האם". לביא ציין כי "המעמד של האקדמיה הישראלית יהיה שונה בצורה משמעותית אם הטכניון יהיה שותף במיזם הזה. זה ייפתח בפנינו קרנות אמריקאיות שאין לנו גישה אליהן. עולם חדש לחלוטין ייפתח לפנינו".

תגובות