נתניהו: חייבים לשמור על המרחב הציבורי פתוח. הרב מצגר: זו לא מדינה של חרדים

"אנו עדים לניסיונות לפרום את הדו-קיום", אמר ראש הממשלה בהתייחסו למקרה האשה שסירבה לפנות מקומה באוטובוס - שתעיד בפני השרים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

בכירי המערכת הפוליטית מיהרו הבוקר (ראשון) להגיב ל, שנסעה באוטובוס "אגד" מאשדוד לירושלים וסירבה לדרישות הנוסעים החרדים לשבת בירכתיו.

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר בפתח ישיבת הממשלה כי "החברה הישראלית היא פסיפס מורכב של יהודים וערבים, של חילונים ודתיים וחרדים, ועד היום הסכמנו לדו-קיום בשלום, תוך כיבוד הדדי של כל חלקי החברה הישראלית. לאחרונה אנחנו עדים לניסיונות לפרום את הדו-קיום הזה. למשל, היום שמעתי על מקרה של הזזת אישה באוטובוס. אני מתנגד לזה בכל תוקף. אני חושב שאסור לתת לקבוצות שוליים לפרק את המכנה המשותף שלנו, ואנחנו חייבים לשמור על המרחב הציבורי כמרחב פתוח ובטוח לכל אזרחי ישראל. אנחנו צריכים לחפש את המאחד והמגשר, ולא את המפצל והמפריד, וכך ננהג".

גם הרב הראשי לישראל, יונה מצגר, גינה את המקרה ואמר בראיון לרדיו קול ברמה כי "אי אפשר לכפות על הפרדה בקווי אוטובוס 'למהדרין' . אין לנו שום סמכות לבוא ולכפות את דעתנו על אחרים. זו לא מדינה של הציבור החרדי. אם אנחנו רוצים שתהיה הפרדה לגיטימי מאוד שנקים חברת תחבורה ציבורית".

יושבת ראש האופוזיציה, ציפי לבני, טלפנה אל רוזנבליט ובירכה אותה. "חיזקתי אותה על המעשה שעשתה, שסרבה לשבת בירכתי אוטובוס אגד בנסיעה לירושלים", כתבה לבני בדף הפייסבוק שלה. "אמרתי לה שהמסר אותו העבירה - מסר שמכבד את היהדות ולא מתריס אך לא מוכן לקבל את ההקצנה האנטי דמוקרטית המדירה נשים מהמרחב הציבורי הוא המסר הנכון והחשוב כל כך בעת הזו". לבני הוסיפה כי "גם אם היא לא התכוונה להפוך לסמל במעשיה, אין ספק שהנחישות שלה מסמלת את הצורך של כולנו החרדים לדמותה של ישראל להיאבק ולא לוותר. טניה גילתה אומץ אישי וברגע הקובע הזה אני קוראת לכולם להצטרף למאבק על ישראל לפני שיהיה מאוחר".

השר לביטחון פנים, יצחק אהרונוביץ', אמר בתגובה כי ״כעומד בראש המשרד לביטחון הפנים חשוב לי להוקיע באופן אישי את תופעת הדרת הנשים המדאיגה וכל ביטוי של שלילה או פגיעה בזכיותיהן של נשים בישראל. לא יעלה על הדעת כי נשים יהיו חשופות לדרישה שלא לנסוע בתחבורה ציבורית או לדרישה לשבת במקום זה או אחר. לא ייתכן שנשים לא תוכלנה להופיע בכרזות גם אם הן לבושות באופן צנוע, לא מתקבל על הדעת שאישה לא תוכל להספיד את קרוב משפחתה, שחיילת לא תוכל לקחת חלק בתוכנית אמנותית בטקס צבאי ושיצירות אמנות יושחתו מכיוון שהן עוסקות בנשים.

"כל תופעה של פגיעה בזכויות נשים כמו גם כל תופעה אשר בה יפגעו זכויות אוכלוסיות אחרות תזכה לגינוי ותגובה מיידית תוך שימוש בכל הכלים החוקיים העומדים לרשותנו. אוי לנו, לחברה בישראל ולכברת הדרך שעשתה אם נתיר לפעולות כאלה להתקיים ולא נשמור הלכה למעשה על חוק שוויון הזכויות לנשים הדוגל במניעה ועקירת כל תופעה בה מופלית אישה״.

רוזנבליט תעיד בפני הצוות הבין-משרדי

בעקבות האירוע אמש, רוזנבליט תעיד בפני הצוות הבין-משרדי בראשות השרה לימור לבנת, שאמון על גיבוש תוכנית פעולה לממשלה להתמודדות עם תופעת הדרת נשים מהמרחב הציבורי. רוזנבליט נענתה להזמנת לבנת, העומדת בראש ועדת השרים לקידום מעמד האישה.

היום בצהריים התקשרה לבנת לרוזנבליט ואמרה לה: "אני גאה בך על עמידתך האיתנה על עקרונותיך. עשית דבר חשוב וזה לא משנה אם התכוונת או לא. מה שחשוב הוא שהצבת את ההתנהגות המבישה והחמורה של אותה קבוצת אנשים בראש סדר היום הציבורי. אשמח אם תעידי בפני הצוות הבין משרדי שמיניתי. אני מחזקת את ידיך, הבאת בהתנהגותך המון כבוד לנו הנשים".

ההחלטה על הקמת הצוות הבין-משרדי אושרה ביום שלישי שעבר . בראש הצוות תעמוד השרה לבנת או מי מטעמה והשר דני הרשקוביץ, ויהיו בו נציגים של משרד התחבורה, המשרד לשירותי דת, משרד הפנים, משרד הביטחון, משרד המשפטים ונציג הרשות למעמד האישה. בתוך 60 עד 75 ימים יגיש הצוות לממשלה הצעות ודרכים להתמודדות עם תופעת הדרת הנשים.


תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ