הדיל של הליכוד וישראל ביתנו יוצא לדרך: חוק "צהר" לפתיחת אזורי הרישום לנישואים קיבל את תמיכת ועדת השרים לחקיקה, למרות לחץ מצד המפלגות החרדיות. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט בשבוע שעבר להתייצב לצד ישראל ביתנו ולהטיל את כובד משקלו על ש"ס, בניסיון להביא לתמיכה ממשלתית בחוק.

במסגרת הדיל של הליכוד וישראל ביתנו, הוחלט כי האחרונה תחזור בה מכוונותיה להעלות את החוק להצבעה בכנסת גם ללא תמיכת הממשלה ולהתבסס דווקא על קולות האופוזיציה, שצפויה לתמוך בחוק. כחלק מהמהלך, נפגש בשבוע שעבר נתניהו עם שר הפנים אלי ישי והורה לו לפעול לגיוס תמיכתו של הרב עובדיה יוסף בחוק של ישראל ביתנו. אולם לפני הדיון הצהירו שרי ש"ס שהמפלגה לא תתמוך בחוק, על אף שהצביעה בעבר בעד חוק זהה שיזם ח"כ עתניאל שנלר (קדימה). בעקבות זאת נעדרו שרי המפלגה מההצבעה.

החוק קורא לפתיחת אזורי הרישום לנישואים, והוא צפוי להקל באופן משמעותי על זוגות המבקשים להינשא ולהירשם ברבנויות השונות. החוק צפוי לאפשר "בדלת האחורית" לחיילים שהתגיירו בצה"ל בגיור שנוי במחלוקת, להינשא כדת וכדין.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

ישראל ביתנו התכוונה להביא את החוק להצבעה ולתמוך בו, אף שהממשלה טרם גיבשה את עמדתה בעניין. בפועל, אם המפלגה היתה תומכת בחוק, היא היתה מצביעה בניגוד לעמדת הקואליציה והיתה עשויה להוביל למשבר קואליציוני. יוזמת החוק, ח"כ קירשנבאום, איימה בשבוע שעבר שאם השרים לא יתמכו בחוק, "אעלה אותו לקריאה טרומית בעוד שבועיים גם ללא תמיכת הממשלה". במקביל אישרה ועדת השרים לחקיקה הצעת חוק זהה במהותה שהגיש ח"כ זבולון אורלב (הבית היהודי).

רישום נישואים בישראל נעשה לפי חלוקה אזורית. בני זוג יכולים להירשם לנישואים במועצה דתית מקומית, אם לפחות אחד מהם הוא תושב יישוב שרשום באותה מועצה. בעקבות ריבוי מקרים שבהם רשמי נישואים סירבו על דעת עצמם לרשום מתגיירים, והערימו קשיים גם על יהודים מלידה מסיבות שונות ומשונות - עלה הרעיון להפוך את רישום הנישואים לארצי, כך שכל אחד יוכל לפנות לכל מועצה דתית שבה יחפוץ.

המודל הזה כבר מתקיים בפועל בציבור החרדי, שם גופים פרטיים מוסמכים בידי הרבנות לרשום לנישואים, וגם אצל ארגון רבני צהר, שרושם בפועל זוגות לנישואים גם מחוץ ליישוביהם. יוזמות החקיקה תפסו תאוצה לאחרונה, בעקבות המשבר החריף שבו נשללה מארגון צהר הסמכות לרשום לנישואים (סמכות שבינתיים הוחזרה לארגון).

ח"כ פאינה קירשנבאום (ישראל ביתנו) אמרה היום בעקבות אישור החוק: "מדובר במהפכה של ממש והקלה משמעותית לזוגות צעירים המבקשים להינשא בישראל. הצעת החוק פותרת בעיות של זוגות רבים אשר עברו גיורים צבאיים וגם פותרת את בעיית רבני צהר".

בארגון רבני צהר שיבחו את ח"כ קירשנבאום, את מפלגתה ישראל ביתנו ואת ממשלת ישראל על "התמיכה החד משמעית בארגון וברצונו לקדש שם שמיים על ידי עריכת חופות כהלכה ובאהבה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ