אופיר בר-זהר

שר התשתיות עוזי לנדאו הנחה היום (ראשון) את מנכ"ל משרדו למשוך את תזכיר החוק המכונה "חוק החשמל הכשר". החוק, המעניק לרבנים סמכויות פיקוח בתחנות כוח, עורר התנגדות ציבורית רחבה במהלך סוף השבוע.

לדברי לנדאו, הוא החליט למשוך את ההצעה משום שהנוסח שלה עלול לפגוע בסטאטוס קוו. "איני מוציא מכלל אפשרות, שעקב זאת ייתכן שניתנה בנוסח החוק פרשנות מפליגה מדי, שעלולה לפגוע בסטאטוס קוו, ואת זאת בכוונתנו לבדוק ולתקן. בכוונתי להמשיך ולעמוד על כך שחשמל בטוח יסופק לכל תושבי ישראל בלי הבדל דת גזע ומין, ומבלי לפגוע בסטאטוס קוו".

עוד הוסיף לנדאו כי "מטרת הצעת החוק היא מניעת סיכון חיי אדם, הנובע משימוש בחשמל פיראטי. כמי שאחראי לאספקת חשמל אמין זמין ובטוח לתושבי ישראל, שמירה על חיי אדם הינה בעיני נושא ראשון במעלה וערך רב חשיבות".

תחנת הכוח של חברת החשמל בחדרהצילום: אייל טואג

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

ח״כ ניצן הורוביץ בירך על ההחלטה, ואמר כי החוק היה "הזוי, ולא צריך היה לצאת כהצעת חוק מטעם משרד ממשלתי במדינה שפויה". הורוביץ הוסיף כי "עכשיו תורו של משרד התחבורה לבטל את הרשיונות לחברות אוטובוסים בהם מתקיימת הפרדת נשים".

בסוף השבוע נפתחה עצומה באינטרנט בשם "מתנגדים לחוק החשמל הכשר", ובתוך יום אחד חתמו עליה יותר מ-13 אלף גולשים. במקביל, עשרות פעילים הפגינו ביום שישי מול ביתו של לנדאו ברעננה. בין המפגינים בלטו פעילי תנועת "ישראל חופשית", שקראו ללנדאו לעצור את התוכנית. אחד הפעילים קרא במגאפון: "לנדאו מפקיר את הציבור שלו והופך להיות ש"סניק. נמאס לנו מהכפייה הדתית ומשרים שאמורים לייצג אותנו ופועלים בשם הרבנות".

בהפגנה אמר לדברי מנכ"ל "ישראל חופשית", מיקי גיצין, כי "עוזי לנדאו מבקש לתת בידי הרבנות את השאלטר של המדינה ולהחשיך את כולנו. הציבור בישראל לא ייתן לפארסה הזאת לעבור. צריך להזכיר ללנדאו שהוא וליברמן נבחרו בגלל אג'נדה אזרחית ולא בגלל אג'נדה חומייניסטית של ימי הביניים".

Read this article in English: Israel minister backs down on 'kosher electricity' bill

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ