כל יום וחצי: תקיפה של עובד רווחה

ממחקר שיוצג מחר בכנס חירום בכנסת עולה כי כל עובד סוציאלי נופל קורבן לאלימות במסגרת עבודתו. "המדינה מפקירה אותם"

דנה ויילר-פולק
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דנה ויילר-פולק

מדי יום וחצי בממוצע מתרחש אירוע אלימות נגד עובדים בלשכות הרווחה, כך על פי דיווחים שהגיעו בשנה החולפת לוועדות אל-אלימות של משרד הרווחה. עם זאת, על פי מחקר של אוניברסיטת חיפה, תדירות הארועים האלימים גבוהה עוד יותר כיוון ש- 50% מהמקרים לא מדווחים כלל למשרד הרווחה ולמשטרה.

מחר ייערך בכנסת כנס חרום בנושא, בו יוצגו ממצאי המחקר, לפיו לכל עובד סוציאלי במחלקה ישנם בין 10%-15% מטופלים שנוהגים כלפיו בתוקפנות. עוד עולה מהמחקר כי בשלושת החודשים האחרונים 15% מהעובדים הסוציאליים חוו צעקות ואיומים מצד מטופליהם לפחות חמש פעמים. 17% חוו זאת לא פחות משלוש פעמים.

מנתוני ועדות אל-אלימות עולה כי בשנתיים האחרונות חלה עליה של כ-38% במספר מקרי האלימות. 48% ממקרי האלימות התבטאו באיומים מילוליים; 8% התבטאו בפגיעה פיזית בעובד; 32% בהפרת סדר; 4% בפגיעה ברכוש; וב-8% מהמקרים האלימות התבטאה בדרכים אחרות.

עובדים סוציאלייםצילום: אמיל סלמן

מבחינת הרקע לאלימות עולה כי ב-48.5% מהמקרים היא הופעלה כתוצאה מהפעלת חוק הנוער וסידור חוץ-ביתי של ילדים בסיכון; 34% מבקשה לסיוע חומרי; 11% על רקע בקשה לסיוע, שלא במסגרת לשכות הרווחה ו-6.5% על רקע סדרי דין (דיני אישות). רוב התוקפים (52%) היו גברים, בגילאי 36-45.

בכנס שיתקיים מחר בכנסת ידרשו מרכז השלטון, איגוד העובדים הסוציאליים וארגון מנהלי הרווחה לנקוט צעדים שיגבירו את  ביטחון עובדי הרווחה, אם במתן סמכויות שיטור למאבטחים בלשכות הרווחה, שיאפשרו להם לעצור ולעכב תוקפים, ואם בהגברת הענישה והסנקציות נגד תוקפי עובדי רווחה, הן בלשכות הרווחה והן מחוצה להן.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

"עובדי הרווחה הם הסקטור היחיד, במגזר הציבורי או הפרטי, שחווה אלימות מצד לקוחותיו כמעט מידי יום, וזאת בשל תפקידם, המבוצע על פי החוק והתקנות" אומר יו"ר איגוד העובדים הסוציאליים, איציק פרי. "המדינה שולחת את עובדי הרווחה לטפל, בין השאר באוכלוסיות קשות בחברה הישראלית, ולהתמודד עם פרצי הזעם שלהן, מבלי לספק להם הגנה. זוהי הפקרה של עובדי הרווחה, במלוא מובן המילה ואנו נדרוש פעולות בשטח", אומר פרי.

בחודש שעבר שבתו לשכות הרווחה ברחבי הארץ במחאה על תקיפה של עובדת סוציאלית בדימונה. בנוסף, הודיע איגוד העובדים הסוציאליים כי עד שלא תימצא הגנה לעובדים הסוציאליים לא יתכנסו הוועדות הדנות במקרים של ילדים ונוער בסיכון.

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ