מבוי סתום במשא ומתן עם הסגל האקדמי הזוטר

הדיון בין האוניברסיטאות לסגל נגמר ללא תוצאות, והשביתה בכל המוסדות פרט לבר אילן ולטכניון נמשכת

טלילה נשר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טלילה נשר

שביתת הסגל הזוטר באוניברסיטאות המחקר, למעט הטכניון ואוניברסיטת בר אילן, תיכנס היום ליומה השני לאחר שאמש הסתיימה ללא תוצאות פגישת המשא ומתן עם ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה).

חברי הסגל הזוטר, המונים יותר מעשרת אלפים עובדים ואחראים לכמחצית משעות ההוראה במוסדות, מוחים על תנאי העסקה פוגעניים "במתכונת של עובדי קבלן", כלשונם. הפורום המתאם של ארגוני הסגל, המייצג עוזרי הוראה, אסיסטנטים, מדריכים, מרצים מן החוץ, עמיתי הוראה, מורים לשפות, מורי מכינות ואחרים, דורש כי יופסקו שיטות ההעסקה שלדבריו אינן מקנות כל ביטחון תעסוקתי לחברי הסגל. כמו כן, הם דורשים להקצות כ-60 מיליון שקל לטובת שיפור תנאי העבודה ואפשרויות הקידום שלהם. אתמול הפגינו עשרות מהם ליד משרדו של יושב ראש הוועדה לתכנון ולתקצוב מנואל טרכטנברג באוניברסיטת תל אביב.

בניגוד לשביתות הנקודתיות שקיים הסגל מאז נפתחה שנת הלימודים האקדמית, הפעם מדובר בשביתה ללא הגבלת זמן, עד לחתימת הסכם העסקה עם ור"ה. אתמול הפיצה יושבת ראש ור"ה, הפרופסור רבקה כרמי, מכתבים לסגל הבכיר ולסטודנטים, ובהם היא מסבירה את עמדתה במשא ומתן: "ההשבתה, שנועדה לצורך הפעלת לחץ הינה מיותרת, לא תקדם את המשא ומתן ורק תפגע בציבור הסטודנטים שלא לצורך", כתבה כרמי.

במנשר שהופץ לסטודנטים הסבירה כרמי כי "המכשול העיקרי הוא הדרישה של ועד הסגל הזוטר לשינוי דרמטי ובלתי אפשרי באופן ההעסקה של עמיתי ההוראה וקליטתם במסלולי קביעות כחלק מהסגל האקמי הבכיר של המוסדות, זאת מבלי שיידרשו לעמוד בסטנדרטים האקדמיים הנדרשים לכך. היענות לדרישות ועד הסגל הזוטר תבוא על חשבון קליטה עתידית של חברי סגל חדשים, חלקם תלמידי התארים המתקדמים הלומדים כיום באוניברסיטאות". לסגל הבכיר כתבה כי הדרישה היא "היענות לדרישות בעניין אופן העסקה, שתביא מחד לפגיעה ברמת המחקר העתידית באוניברסיטאות ומאידך לביטול היכולת של המוסדות להתמודד עם צורכי הוראה משתנים".

"המכתב מגוחך כמו צורת ניהול המשא ומתן", טען אמש ראש צוות המגעים מטעם הסגל הזוטר, ד"ר דניאל מישורי, "זו מניפולציה שנועדה להגיד 'מה שהיה הוא שיהיה, ואם משהו ישתנה זה יהיה על חשבון הסטודנטים או הסגל הבכיר'. יש כאן ניסיון לתקוע טריז בסולידריות שאמורה להיות טבעית בין הסגל הבכיר לזוטר. המכשול העיקרי כרגע הוא תנאי העסקה בתוכניות החוץ-תקציביות שבמסגרתן מתעקשים להעסיק דוקטורים ודוקטורנטים כמורים מן החוץ במקום כאסיסטנטים ועמיתי הוראה. פשוט מתעקשים לא להכיל את הסכמי ההעסקה על התוכניות האלה. לדבריו, לא הושגה אמש כל התקדמות במשך הפגישה שנמשכה שעתיים וטרם נקבעה פגישה נוספת. "איני רואה סיכוי שהשביתה תסתיים בימים הקרובים", הוסיף מישורי, "על סוגיות הביטחון התעסוקתי אפילו לא מדברים עדיין".

"אנחנו תומכים בדרישות של הסגל הזוטר", הבהיר אתמול יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איציק שמולי. "עצם העובדה שעשו רפורמה כוללת ולא לקחו אותם בחשבון אינה מתקבלת על הדעת. אנחנו לא משלימים עם המצב שבו סטודנטים משלמים את מחיר הסחבת של המחלוקת שהיה נוח לדחוק אותה שנים לקרן זווית".

מוועד ראשי האוניברסיטאות נמסר: "הוועד הציע לסגל, שכבר כיום מרוויח מאות שקלים לשעת הוראה, פתרונות הנאמדים בעשרות מיליוני שקלים וכן פתרונות ראויים לביטחון תעסוקתי. השביתה היא מפגן שרירים שאין לו שום הצדקה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ