מתיחות בין קרובי הנספים בטקס שנה לאסון הכרמל |

נתניהו למשפחות: רק מי שחווה את כאב השכול יודע את עומק ייסוריכן

שתי משפחות החרימו את האירוע בטענה שאיש לא נשא באחריות; המנחה דן כנר הציג את רה"מ כ"ראשון שהבין את גודל האירוע ודואג ללא לאות למשפחות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

הטקס לציון שנה לאסון הכרמל התקיים אחר הצהריים (שני) סמוך לעיקול שבו עלה אוטובוס הסוהרים באש, ליד קיבוץ בית אורן. במהלך האירוע נחנכה האנדרטה הכוללת מצבת אבן ועליה שמות 44 הנספים באסון. בטקס השתתפו ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הפנים אלי ישי, יושב ראש הכנסת רובי ריבלין ויו"ר האופוזיציה ציפי לבני, וכן רוב משפחות הנספים.

שתי משפחות בחרו שלא להגיע לטקס כיוון שטרם פורסם דו"ח מבקר המדינה ואף גוף לא נשא באחריות לאסון - לטענתן. מספר נציגי משפחות ניגשו לדני רוזן, בעלה של קצינת המשטרה אהובה תומר שנספתה באסון, וביקשו ממנו שלא ידבר בשמן של המשפחות השכולות כי לדבריהן דעתו לא מייצגת את דעת כולם. בנוסף הגיעו לטקס עשרות כבאים ושוטרים, וביניהם מפקד המחוז הצפוני היום, ששימש בעת האסון כקצין מרחב חוף, ניצב רוני עטיה.

נתניהו עלה לשאת דברים והמנחה, דן כנר, הציג אותו כ"ראשון שהבין את גודל האירוע ודואג ללא לאות למשפחות". "אתן המשפחות עברתן שנה של ייסורים ויגון, ימים ולילות של כאב ואובדן", אמר ראש הממשלה. "כל העם ראה את הלהבות האדירות וכל העם כאב את כאבכן, ועם זאת, אני מרשה לעצמי לומר שרק מי שחווה את כאב השכול יודע את עומק ייסוריכן. אני מאמין שבמהלך הזמן תמצאו נחמה גם בחיים עצמם. החיים הם נהר רב עוצמה שסוחף אותנו קדימה ואחנו מוצאים דרכים לחיות עם השכול".

8 מתוך 8 |
צילום: גיל נחושתן
1 מתוך 8 |
צילום: גיל נחושתן
2 מתוך 8 |
צילום: גיל נחושתן

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב החדשות והעדכונים לפייסבוק שלכם

"מאז האסון הגדול אנחנו עושים הכל כדי שנוכל להילחם טוב יותר בשריפות הענק. לפני שנה חגו מעל ההר הזה מטוסי כיבוי מ-12 מדינות זרות, היום מעל הארץ טסה טייסת כחול לבן, שכבר כיבתה שריפת ענק ביער ירושלים ובכך מנעה אסון כבד ועוד 150 שריפות במהלך השנה האחרונה", אמר ראש הממשלה בנאומו.

רותם ישראלי, אלמנתו של רמי ישראלי , צוער בקורס הסוהרים, נשאה דברים מעל הבמה: "כמונו יש 43 משפחות אשר קרסו באותו רגע ביום הנורא ההוא. בכולם נגע האסון הכבד. ביום הנורא ההוא נקטעו חייהם של יקירינו. ביום הנורא ההוא התהפכו חיינו ונותרנו כואבים. התוודעתי למשפחה חדשה, משפחת אסון הכרמל, היא המשפחה אשר יודעת לחזק ולסייע בכל רגע. למקום שאנו נמצאים היה נהוג לקרוא שוויצריה הקטנה, אנו נמצאים בעיקול המוות. אי אפשר לתאר באמת את הבהלה והייאוש שאחזו ביקירינו".

יושב ראש הכנסת ראובן ריבלין אמר: "אין לנו מה להלין על איתני הטבע. הכרמל לא אשם, האש לא התרשלה במילוי תפקידה, אכן כבר 63 שנים שאנו נערכים לכל אויב, בצבא חזק, בטילים, במערכות מיגון, במטוסים ובלווינים, ואולם חזית אחת מסוכנת לא פחות הזנחנו במשך 63 שנים והפקרנו. כשלנו בהיערכות, ולו גם בסיסית לאיום מצד איתני הטבע. מדינת ישראל המנהלת סדר יום ביטחוני מורכב מאין כמותו בתושיה, באומץ ובחוכמה, מדינת ישראל הבטוחה בעצמתה, נתפסה כאן לפני שנה לא ערוכה, ללא מוכנה, היא נתפסה עם מערך כבאות לקוי, כזה הסובל מכבאיות מעטות ובמיעוט בתחנות כיבוי אש, היא נתפסה ללא תוכנית כיבוי להתמודדות עם אסון טבע".

בתחילה לא התכוון ראש הממשלה להגיע לאירוע וכך גם שר הפנים ישי, בטענה כי אין מדובר בטקס זיכרון ממלכתי. יתכן שהוא שינה את דעתו עקב הודעתה של יו"ר האופוזיציה ציפי לבני כי תגיע לטקס. "הפניות הרבות נגעו לליבי, אגיע לפגוש את המשפחות בטקס לזכר יקיריהן", אמר נתניהו.

בינואר גורש אלי ישי בבושת פנים מטקס האזכרה הממלכתי לנספי השריפה בכרמל, לאחר שמשפחות ההרוגים דרשו זאת וקטעו את נאומו של ראש הממשלה.

דני רוזן, בן זוגה של תנ"צ אהובה תומר, שנהרגה באסון, פנה במהלך הטקס הקודם לנתניהו ודרש כי ישי יעזוב את המקום ואיים כי אם לא יהיה כן, הוא יעזוב את המקום. בתום התייעצות עם הרבנים שלמה עמאר ויונה מצגר, עזב ישי את המקום אך המהומה לא שככה וחלק מבני משפחות ההרוגים הטיחו בנתניהו האשמות קשות על כך שלא קמה ועדת חקירה ממלכתית שתוציא את האמת לאור, כדבריהם. "ביבי לא רצה ועדת חקירה, הוא הסית את חברי הכנסת להצביע נגד ושילם להם שוחד", אמרה מירב, אלמנתו של צוער השב"ס ירון ברמי, "ירון מת בגלל פוליטיקה מסריחה".

Read this article in English: Netanyahu at Carmel blaze memorial: Only those who experienced loss can grasp your grief

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ