אושר "חוק האלמנות" שעלותו רבע מיליארד שקל

החוק קובע כי גם אלמנותיהם של אנשי מילואים שנהרגו לפני שנת 1999 זכאיות למענק כספי בגובה 100 אלף שקלים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (שני) בקריאה שנייה ושלישית את התיקון לחוק קצבאות המילואים של אלמנות צה"ל - המכונה "חוק האלמנות". החוק קובע כי כ-1,800 אלמנות של אנשי מילואים, שנהרגו לפני שנת 1999, יקבלו מענק כספי בסך מאה אלף שקלים, שיוענק להן בשתי פעימות. עלותו של החוק החדש יגיע לרבע מיליארד שקלים.

החוק החדש, שהמאמצים לחקיקתו נמשכו כעשור, אמור לתקן עוול ממושך נגד האלמנות שאינן זכאיות כיום למענק הכספי, בניגוד לאלמנות טייסי המילואים ונשים שהתאלמנו משנת 1999 ואילך.

ח"כ דני דנון (הליכוד), אחד מיוזמי המהלך, אמר היום כי הרקע לחוק הינה אפליה שנוצרה בעקבות ההחלטה לשפות את אלמנות חיל האוויר ב-340 אלף שקלים במסגרת ביטוח חיים, ואילו לאלמנות אנשי המילואים האחרים לא הוקצה כל מענק. ב-1999 תוקן החוק וכל אלמנה, החל מאותה השנה, קיבלה מענק הזהה לזה של נשות חיילי וקציני חיל האוויר. אלמנות של חיילים משאר חילות צה"ל - שנהרגו מאז קום המדינה ועד 1999 - יצאו למאבק להשוואת זכויותיהן, שהסתיים היום עם אישור החוק החדש.

בהצעת החוק המקורית שהגיש דנון בנושא, הוצע להשוות את המענק באופן מוחלט, ולהעמיד אותו על 340 אלף שקלים. לאחר משא ומתן עם משרדי הממשלה הוחלט על פשרה, שקבעה פיצוי בסך 100 אלף שקלים לכל אלמנה. "המאבק היה קשה וארוך, אך היעד הושג והצדק ניצח", אמר דנון. "בתקופה כה טעונה מבחינה כלכלית, אין צדק נכון יותר מאשר תיקון העוול הזה, שמלווה את מדינת ישראל משנת 1948. אולי כעת, יזכו האלמנות למעט נחת שכל כך מגיעה להן".

שר הביטחון, אהוד ברק, והשר להגנת העורף, מתן וילנאי, ברכו על החוק החדש. נאווה שוהם סולן, יו"ר ארגון אלמנות ויתומי צה"ל אמרה כי "הערב הגיעה לסיומה אפליה ארוכת שנים של אלפי אלמנות צה"ל שאיבדו את יקיריהן בעת שירות מילואים. ארגון אלמנות ויתומי צה"ל נאבק כמעט עשר שנים כדי להביא לסיומו של העוול שנגרם לאלמנות אלו ולצערנו הרב, חלקן כבר לא יזכו לחזות בתיקונו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ