הטכניון יקים שלוחה בניו יורק

המוסד האקדמי הישראלי גבר על יותר מעשרה מתחרים ויקים מכון מחקר מדעי-טכנולוגי בתפוח הגדול יחד עם אוניברסיטת קורנל. צפו בהדמיה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רויטל חובל
רויטל חובל

הטכניון זכה בתחרות להקמת מכון מחקר מדעי-טכנולוגי חדש בניו יורק, כך התבשר הערב (שני) נשיא המוסד, הפרופ' פרץ לביא, שהוזמן לעיר בסוף השבוע. מטרת הפרויקט, בו זכה הטכניון יחד עם אוניברסיטת קורנל, היא למשוך לניו יורק סטודנטים איכותיים מאוניברסיטאות מובילות בארה"ב, בתקווה שאלה יסייעו בפיתוח הכלכלה העירונית.

הטכניון ניגש למכרז להקמת מכון המחקר החדש בשיתוף עם אוניברסיטת קורנל, לאחר שראש עיריית ניו יורק, מייקל בלומברג, הזמין באופן אישי את נשיא הטכניון להשתתף בו. תחילה בחנו בטכניון אפשרות לשתף פעולה עם אוניברסיטת קולומביה המקומית, אך בסופו של דבר ניגשו למכרז באוקטובר עם קורנל.

למכרז הוגשו 17 הצעות של אוניברסיטאות ומוסדות מחקר מהמובילים בעולם. MIT הודיעה על פרישתה מהמרוץ עם השקת התחרות, וביום שישי פרשה גם אוניברסיטת סטנפורד, המתחרה העיקרית של קורנל והטכניון. במקביל, הודיעה קורנל על גיוס 350 מיליון דולרים נוספים כדי לבסס את הצעתה.

מרכז המחקר המתוכנן, שההשקעה בו נאמדת בכ-100 מיליון דולרים, יתמקד בהנדסה ובמדע יישומי ויעניק תואר שני ושלישי. על פי ההצעה שהגישו הטכניון וקורנל, מרכז המחקר החדש יכלול תוכנית לתארים מתקדמים במדעי המחשב, הנדסת חשמל והנדסת מחשבים, כל אלה באוריינטציה שאמורה לסייע לצמיחתה הכלכלית של העיר.

על פי ההצעה, מרכז המחקר החדש יקום באי רוזוולט כקמפוס משותף שישתרע על שטח של כ-185 אלף מ"ר וישרת כמעט 2,000 סטודנטים לתארים מתקדמים. יעבדו בו 250 אנשי סגל.

בראיון ל"הארץ" טען פרופ' לביא כי קמפוס חדש של הטכניון בניו יורק לא יפגע במצבת הסגל בישראל: "לא נשתתף במיזם שיוביל לבריחת מוחות. הרעיון הוא להקים מוסד עצמאי עם סגל משלו וסגל נוסף שיבוא לתקופות קצובות ממוסד האם".

לביא ציין כי "המעמד של האקדמיה הישראלית יהיה שונה בצורה משמעותית אם הטכניון יהיה שותף במיזם הזה. זה ייפתח בפנינו קרנות אמריקאיות שאין לנו גישה אליהן. עולם חדש לחלוטין".

עשו לנו לייק בפייסבוק וקבלו את מיטב החדשות והכתבות ישירות אליכם

חוגגים בניו יורק. מימין לשמאל: נשיא קורנל, פרו' דויד סקורטון, סט' פינקסי, בכיר בעיריית ניו יורק ונשיא הטכניון, פרו' פרץ לביאצילום: דוברות הטכניון

בטכניון התקבלה הבשורה הערב בשיחת וידאו בחדר קטן, בו נכחה חלק מהנהלת הטכניון שנשארה בארץ וחתן פרס נובל הטרי, פרופ' דני שכטמן, וגם מספר סטודנטים שהריעו ברגע ההודעה על הזכייה .

"ביום הזה אנחנו נותנים דחיפה לכלכלת ניו יורק, זה יום גדול. לגמר הגיעו שבע קבוצות טובות מתוך 17 הצעות. אחרי חודשיים של בחינה מדוקדקת, בהם הצוות היה צריך לקרוא עשרת אלפים עמודים, אנו מודיעים בהתרגשות על הזוכים: שתי אוניברסיטאות מובילות בעולם - קורנל והטכניון, שיביאו חדשנות, עוד מקומות עבודה, עוד חולמים ועוד יזמים שיגיעו לניו יורק", אמר ראש העיר ניו יורק מייקל בלומברג.

"רק בבנייה יעסקו 20 אלף איש. אנו מאמינים שכבר בשנים הקרובות 600 חברות חדשות יצאו מהקמפוס הזה. בחרנו בהצעה הזאת כי היא הייתה הכי שאפנית עם ארכיטקטורה מדהימה, מעונות סטודנטים ל- 2,000 איש, חממות טכנולוגיות, והם הגישו את התוכנית הבינתחומית הכי טובה בארה"ב".

ראש העיר בלומברג הדגיש את לוחות הזמנים המזורזים שהוגשו בהצעה, לפיהם הלימודים יפתחו כבר ב-2012, והבניינים יושלמו עד 2017 כאשר יפונה בית החולים ששוכן באי. נשיא הטכניון, פרץ לביא, אמר: "אני עומד כאן לפניכם בהתרגשות ובגאווה, זה עתה חזרתי משטוקהולם, שם קיבל פרופסור שכטמן שלנו פרס נובל בכימיה ואני מתרגש כמו שהתרגשתי שם. כשהרמנו את הכפפה והחלטנו לגשת למכרז חשבנו שניו יורק רחוקה מדי מחיפה אבל לשמחתנו מצאנו שותפה נפלאה - את אוניברסיטת קורנל".

נשיא קורנל פרופ' דיוויד סקורטון אמר: "כרתנו ברית אסטרטגית עם הטכניון, ונגשים בניו יורק את חזון שתי האוניברסיטאות". ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך את הטכניון על ה"הישג המזהיר השני", זמן קצר לאחר קבלת פרס הנובל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ