בית כנסת בתל אביב הפסיק את נגינת כניסת השבת

השכנים החילונים פנו להנהלת בית הכנסת ברחוב אחד העם בעיר בדרישה להפסיק את נגינת המוסיקה. "אנו מבינים שזה הצעד הנכון"

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

בית הכנסת של חסידי בעלז ברחוב אחד העם בתל אביב נמצא רק כמה עשרות מטרים מרחוב שינקין, אחד מסמלי החילוניות. בחודשים האחרונים רמקולים הניצבים על גג בית הכנסת משמיעים מדי שבוע מנגינה יהודית, מעט לפני שבת. המנגינה הזו, המבשרת על כניסת השבת, הצליחה לעורר את זעמם של חילונים תושבי האזור. אלה פנו להנהלת בית הכנסת, התלוננו, דרשו להפסיק את השמעת המנגינה ואף הודיעו שבכוונתם להגביר את הלחץ הציבורי ולהחתים על עצומה.

בעקבות הפניות האלה, הודיעה הנהלת בית הכנסת לפני כחודשיים שבכוונתה להנמיך את עוצמת הרמקול. בימים האחרונים החליטה ההנהלה להפסיק את השמעת המנגינה. "מאחר שישנן תלונות מתושבים אחדים שמתנגדים לצופר הנ"ל, החלטנו להפסיק את השירות הזה", נכתב במודעה שנתלתה בשכונה. "יודעים אנו שתושבים רבים (גם חילונים תושבי השכונה) יצטערו על החלטה זו, אבל כדי למנוע תסיסה ואווירה עכורה בשכונה, אנו מבינים שזה הצעד הנכון".

על המודעה חתם הרב משה ברייש, חבר הנהלת בית הכנסת. הוא סיפר כי הגיעו אליו שני סוגים של תלונות. "טענה אחת של שכנים היתה שזה מפריע וזו חדירה לפרטיות. שנייה, יותר עמוקה, היתה שרואים את זה כהשתלטות החרדים על השכונה, כפייה דתית", אמר ברייש. "אנחנו חיים פה בשכונה מעל 50 שנה. אנחנו אף פעם לא עשינו שום השתלטות, לא כופים על אף אחד שום דבר, אבל אם אנשים מרגישים ככה, אז לא צריך".

ברייש הוסיף כי חבל לו על ביטול המנגינה, אך לדבריו הוא אינו רוצה לנהל מלחמות. "חבל, זה נחמד. זו היתה מנגינה של דקה וחצי, ‘לכה דודי', לקראת שבת. התקשרה אלי אישה חילונית. שאלה ‘למה הפסקתם את זה?'. אמרתי לה שאני לא מוכן לנהל מלחמות פה", הוא אמר. ברייש ציין כי זו הפעם השנייה שטענות כאלה הובילו להפסקת המנגינה. הפעם הקודמת, היתה לפני כשנתיים. לפני כמה חודשים שבו להשמיע את המנגינה.

"חבל שתושבי השכונה הדתיים מרגישים צורך לפרסם את כניסת השבת ברבים. אם זה היה נמשך זה היה יכול להשתמע ככפייה דתית", אמרה צעירה חילונית, המתגוררת סמוך לבית הכנסת. "אני שמחה שהם החליטו להתחשב בסוף", היא הוסיפה ואמרה כי מעבר לסוגיה הזו לא חשה במתיחות בין תושבי השכונה החילונים והדתיים.

בעיריית תל אביב ציינו כי לא קיבלו תלונות על השמעת צפירה או מנגינה לקראת שבת. תקנות הרעש אינן מתייחסות לעניין זה באופן נקודתי, והן קובעות כי "לא יפעיל אדם ולא ירשה לאחר להפעיל רמקול, מגביר קול, מערכת כריזה, או מכשיר כיוצא באלה, באזור מגורים", באופן הנשמע בבית מגורים או תחת כיפת השמיים. עם זאת, ניתן להפעיל מכשיר מסוג זה באירוע ציבורי או בהכנות אליו, אם ניתנה הסכמה מראש של הרשות המקומית ולא נגרם רעש בלתי סביר.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ