סוף למחירי החניה המופקעים בכנרת: משרד הפנים אישר תעריפים קבועים

אחרי שנים של אי אכיפה, יגבו המפעילים מחירים המשקפים את זמן שהותם של הנופשים בחוף

אלי אשכנזי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אלי אשכנזי

משרד הפנים אישר לאיגוד הערים הסובבות את הכנרת לחוקק חוק עזר המסדיר את גביית התשלום על חניה בחופים. החוק החדש, שכבר נכנס לתוקף, קובע תעריפים לחניה בחופים, ומגביל את גובה התשלום ל-59 שקלים ליממה הראשונה.

מטרתו של החוק החדש היא ליצור מצב שבו הנופשים משלמים עבור שעות השהייה בפועל בחופים, כפי שקורה בחניונים אחרים ברחבי הארץ. בדרך זו, לא יידרשו עוד נופשים המבקשים רק להיכנס ולטבול בכנרת לשעה קלה לשלם סכומי כסף מופקעים. עוד נקבע כי תושבי הרשויות המקומיות סביב הכנרת, שהיו פטורים עד כה מתשלום עבור חניה בחופים שבאזור מגוריהם, ישלמו מעתה את אגרת החניה אך יזכו להנחה של 50%.

תעריף החניה החדש מבדיל בין שלוש שעות החניה הראשונות לבין השעה הרביעית ואילך. הנופשים ישלמו 5.7 שקלים לשעה לחניה בשעות הראשונות והחל מהשעה הרביעית יוזל התעריף לשני שקלים לשעה בלבד. התשלום עבור היממה הראשונה יוגבל ל-59 שקלים ויעמוד מהיממה השנייה ואילך על 48 שקלים בלבד.

חוף קיבוץ כנרת. אגרת החניה הפכה למעין מסווה לתשלום דמי כניסהצילום: ירון קמינסקי

תקנות משרד הפנים מתירות רק למעט מפעילים לגבות תשלום עבור כניסת מתרחצים. שניים מהם נמצאים בתחומי העיר טבריה. ביתר החופים סביב הכנרת אסורה גביית תשלום עבור כניסה רגלית, והתשלום היחיד שמותר למפעילים לגבות הוא עבור חניה ובלבד שלא יפגעו בנגישות לחוף ולא יתנו את הנגישות לחוף כתנאי לתשלום.

מסיבה זו הפכה גביית אגרת החניה בחופי הכנרת למעין מסווה לתשלום דמי כניסה. העניין נותר ללא טיפול במשך שנים רבות ומפעילי החופים גבו מאה שקלים ויותר על חניה גם אם מדובר בפרקי זמן קצרים. זאת, על אף שהחוק התיר להם לגבות 45-55 שקלים לרכב פרטי ללא קשר למשך החניה.

הסדרת החנייה בחופי הכנרת היא אחד התוצרים המשמעותיים של הקמת איגוד ערים כנרת לפני כשלוש שנים וחצי. האיגוד הוקם בעקבות חקיקת חוק "הסדרת הטיפול בחופי הכנרת", שאותו הובילו גופים ירוקים, החברה להגנת הטבע ואישי ציבור. מטרת החוק היא לרכז את שלל הרשויות העוסקות בכנרת בגוף אחד, בעל סמכויות, שיטפל בחופי הכנרת בראייה כוללת וינהיג מדיניות כוללת בסוגיות בוערות כגון: תכניות הבנייה הגרנדיוזיות בחופים, התכניות ליבוש שטחים באגם, הצבת גדרות בלתי חוקיות, השתלטויות על חופים וגם גבייה מופרזת ולא מבוקרת של דמי כניסה לחופים. כחלק מהניסיון להקל על המתרחצים בכנרת, הפעיל איגוד הערים בשנתיים האחרונות גם מערך הסעות ללא תשלום לחופים לאורך חופשת הקיץ והחגים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ