דו"ח המבקר |

עיריית אלעד מסכנת חיי הילדים: בתי ספר מחוברים פיראטית לחשמל

על פי הדו"ח, שורה של כשלים וליקויים בתפקוד העירייה, כולל עבירות על החוק: עובדים הועסקו ללא מכרז וכספי ציבור שימשו לתעמולת בחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

דו"ח מבקר המדינה שפורסם היום (שלישי), מותח ביקורת חריפה על שורה של כשלים וליקויים בתפקודה של עיריית אלעד. ההתייחסות לליקויים בעירייה באו לידי ביטוי בפרקים שונים בדו"ח שבחנו רשויות שונות, כמו פרק הביקורת על לשכות ראשי רשויות, וכן ביקורת ישירה בפרק נפרד על עיריית אלעד. 

המבקר, מיכה לינדנשטראוס, קובע כי העירייה פעלה שלא על פי ההוראות המפורשות בחוק, ובנושאים מסוימים אף סיכנה בכך את בטיחות וחיי התושבים. הממצאים מעלים הפרה ברורה של כללי מינהל תקין, בין השאר על ידי מתן הטבות שכר ותנאים נלווים בלשכת ראש העיר אלעד, יצחק עידן, הוצאות על פרסומים להאדרת שמו של עידן ואי הקפדה על חוקיות מהלכיה של העירייה. בהקשר זה מצוין כי בכוונת המבקר להעביר את ממצאיו לטיפול ולבדיקה של היחידה לחיוב אישי באגף לביקורת רשויות מקומיות במשרד הפנים, שבמידה ותמצא לנכון, תחייב את ראש העיר בעלויות.

לינדנשטראוס מציין כי חלק מהפעולות, נעשו אף בניגוד להחלטות הממשלה ומשרד הפנים, ובכך "מערערות את אמון הציבור לעניין תפקודה והאינטרסים המניעים אותה (את העירייה)", כך על פי הדו"ח. עוד מצוין בדו"ח כי על משרד הפנים לבדוק "ביסודיות ובהקדם האפשרי" את תפקודה של הנהלת עיריית אלעד, ולהעמידה על חומרתן הרבה של התופעות שנתגלו.

עיריית אלעדצילום: רון אלון

בבדיקה התגלה כי העירייה אפשרה בשנים האחרונות חיבורי חשמל בלתי חוקיים ומסוכנים ברחבי העיר. חרף התרעות חשמלאי העירייה בפני הממונים עליו, דבר לא נעשה בנידון, ולא רק זאת אלא שהעובד אף פוטר בחודש פברואר האחרון. מדובר בעשרות בתי ספר, גני ילדים, בתי כנסת, מקוואות ועוד, המחוברים באופן פיראטי, באמצעות כבלי חשמל חשופים - באוויר או באדמה - לחשמל. בכך, טוענים אנשי המבקר, פעלה העירייה באופן שמסכן את בטיחות התושבים בעיר, עד כדי סכנה ממשית לחיים, לגוף ולרכוש.

התייחסות מיוחדת של המבקר הייתה לאופן העסקת העובדים בעירייה. כך לדוגמה, תפקיד נהג ראש העירייה הוענק ללא מכרז, ורק שנתיים לאחר מכן פורסם במכרז תחת ההגדרה "אדמיניסטרטור, נהג בלשכת ראש העיר ומנהל צי רכב". אותו עובד זכה במכרז, חרף הנחיית משרד הפנים באותן שנים להקפיא את קליטת העובדים החדשים בשלטון המקומי. במשרד המבקר הגדירו זאת כך: "העירייה פעלה שלא כנדרש וביקשה להכשיר פעולה פסולה אחת בביצוע פעולה פסולה אחרת".

במקרה נוסף, קלטה העירייה שבעה רבנים לפרויקט רווחה זמני, לשלושה חודשים, באמצעות חברות כוח אדם. אלו דיווחו על שש-שמונה שעות עבודה רצופות מדי יום, ללא פירוט על פעולותיהם, ומבלי שיהיו בתיקי העירייה מסמכים שניתן ללמוד מהם אודות הפרויקט הזמני עבור הרבנים. "ממצאי הבדיקה מעלים אפוא חשש שהרבנים הועסקו מטעמים לא עניינים ולא בנסיבות הכרחיות", נכתב בדו"ח.

בנוסף לזאת, למשרת מנהל יחידות נוער שפרסמה העירייה לא נדרש תואר אקדמי מלא, ועלה החשש כי מדובר במכרז ה"תפור" למידותיו של מקורב פוליטי לראש העיר ששימש מנהל מטה הבחירות מטעמו. נכון לחודש אפריל 2011, עדיין לא חידשה העירייה את טיפולה במכרזים אלו. בדו"ח נכתב כי "האופן שבו טיפלה העירייה בפרסום מכרז זה מעורר ספק רב אם אכן היה בכוונתה לתת שוויון הזדמנויות לכל המתמודדים הפוטנציאליים במכרז".

ראש העיר יצחק עידן (מימין) עם שר הפנים ישיצילום: קידר ניר

מהדו"ח עולה כי עיריית אלעד מימנה פרסומים בדבר פועלו של ראש העיר והאדרת שמו בשני עיתונים חרדיים. וזאת בניגוד לחוק הבחירות (דרכי תעמולה), אשר אוסר על שימוש בכספי הרשות המקומית לצורך תעמולת בחירות. הנחיית היועץ המשפטי לממשלה בנושא קובעת כי אסור להשתמש בכספי הרשות המקומית למימון תעמולת בחירות, במישרין או בעקיפין, ובכלל זה למימון פרסומים שיש בהם תעמולת בחירות. 

אחד המקרים אירע כאשר מנהל אגף שיווק ופרסום בעיתון חרדי פנה ללשכת ראש העיר אלעד בהצעה לפרסם בעיתונו, תמורת תשלום, מודעות או כתבת תדמית בנושא "דיור והתיישבות חרדית בערי הארץ". העיתון כתב ללשכה כי "לרגל חג החנוכה מוציא העיתון תוספת חגיגית מיוחדת שבמרכזה סקירה מקיפה על ההתיישבות החרדית בערי ישראל ובמוסדותיה". הוא הוסיף ששטח הפרסום יתפרס על פני ארבעה עמודים לפחות, והמחיר (לא כולל מע"מ) יהיה 25,000 ש"ח. סמוך לפנייה התפרסמו בעיתון החרדי ארבעה עמודים תחת הכותרת "ממריאים אלעד". בשלוש מהתמונות המלוות את הכתבה מופיע ראש העיר אלעד, הרב יצחק עידן. בשני עמודים נוספים הובא "ריאיון" שהוא העניק לכתב העיתון החרדי. כותרת ה"ריאיון" הייתה "עידן חדש באלעד". ב"ריאיון" משובצים קטעי קישור ובהם נחלקות מחמאות לראש העירייה. למשל, נכתב כלהלן: "לא רבים מודעים לעברו המוניציפאלי של הרב עידן. הוא שימש כראש מועצה ממונה ביישוב חשמונאים שעל-יד מודיעין עילית, והכין אז את התשתית המצוינת של היישוב. כמו כן שימש כראש מועצה ממונה ביישוב הערבי מזרע [כך במקור], שבצפון, שם חולל עידן פלאים כשהפך את היישוב מוכה העוני, למקום מלבלב ופורח - למרות כל הקשיים שעמדו בפניו". העירייה שילמה תמורת הפרסום 29,125 ש"ח. 

עיריית אלעד מסרה בתשובתה למבקר כי אכן מדובר במוסף בעל גוון פרסומי שנושאו היה הערים החרדיות במדינת ישראל, ואין בכך פסול; "במסגרת ריאיון זה דיבר ראש העירייה בזכותה ובשבחה של העיר, וכן נשא דברים על חזונה, צרכיה, מאפייניה, יתרונותיה וחסרונותיה. ראש העירייה איננו סבור "שמשפטים ספורים אלו אינם מעלים כי בפרסום עצמי מדובר וזאת הן לעצמם והן בהשתלבם בקונטקסט הכולל של הכתבה", נכתב.

בנוסף, התגלו גם אי סדרים בתנאי העסקתו של מנהל הלשכה. על פי החשד הוא קיבל תשלום פקטיבי בעבור עבודה שלא ביצע, שנועד להעלות את שכר הבסיס שלו. משכך, ביקש מנכ"ל עיריית אלעד לנכות את שכרו בגין התוספת, אולם הוראה זו לא בוצעה.

"לאחר בדיקה מדוקדקת עולה בבירור כי ההר הוליד עכבר", נאמר בתגובת עיריית אלעד לדו"ח, "ולהלן הנימוקים: אחד היעדים שהציב לעצמו ראש-העיר עם כניסתו לתפקיד, היה טיפול מיידי במערכת החשמל בעיר שסבלה במשך שנים רבות מחוסר תקינות, עקב האכלוס המהיר והמרובה של העיר עבודתם של החשמלאי ושל המהנדס לקתה בבעיות משמעת ובעיות חברתיות חריגות במחלקותיהם, מה שפגע בתפקוד התקין של העירייה, בניגוד לטענת המבקר זומן המהנדס ואחראי החשמלאות לשיחת הבהרה לפני פיטורין ובעקבות המצב הוחלפו השניים באנשי מקצוע טובים מהם. חשוב לציין, כי כיום לדעת הכל המחלקות הנ"ל משגשגות, מחלקת הנדסה מאוישת כיום על-ידי סגנית המנהל לשעבר, ומערכות החשמל הציבוריות הוסדרו באופן פרטני, מערכות החשמל הפרטיות, מטופלות אף הן על-ידי העירייה בשיתוף עם חברת החשמל. יצוין כי העירייה זוכה במשך למעלה מעשור שנים לפרס "חמשת כוכבי יופי" וזה מדבר בעד עצמו".

אלעדצילום: רון אלון

בנוגע לסעיפים על הוצאות יתר לכאורה של ראש העיר, מהעיריינה נמסר כי "אין לנו אלא לצטט את דברי המחלקה המשפטית של העירייה, 'העירייה לא חרגה משם נורמה מנהלית או ציבורית, אף אחד מהליקויים בדו"ח המבקר לא מצביע על חשש לפגיעה בטוהר המידות, אי אפשר לשפוט את העירייה על חוקים שלא כתובים בשום מקום ועל נורמות שלא כתובות בשום חוק'. קשה לנו שלא להרגיש היטפלות יתרה של מבקר המדינה דווקא לעיריית אלעד בעוד רשויות אחרות חורגות בהרבה מהמקובל".

כמו כן נמסר כי "יודגש כי חלק גדול מטענות המבקר מתייחסות לתקפה בטרם נכנס ראש העיר הרב יצחק עידן לתפקידו למען הסר ספק עוד בזמן כתיבת טיוטת הדו"ח העירייה קבלה על עצמה לתקן כל חשש לליקוי. ראש-העיר ובכירי העירייה, ימשיכו ויפעלו לרווחת ציבור תושבי העיר ולשיפור איכות החיים תוך הקפדה על נורמות הדין ומינהל תקין, וטובת הציבור לנגד עיניהם בלבד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ