דו"ח המבקר |

עיריית חדרה: גרעונות גדולים ומינויים בעייתיים

המבקר מותח ביקורת גם על משרד הפנים, שהעביר לעירייה כ-80 מיליון שקלים למרות שלא עמדה בתוכניות ההבראה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

מבקר המדינה מתח ביקורת חריפה על עיריית חדרה בפרק השלטון המקומי בדו"ח המבקר שפורסם היום (שלישי). המבקר הביע ביקורת חמורה על משרד הפנים שהעניק הלוואות ומענקים לעירייה על אף שהיא לא עמדה ביעדי תוכנית ההבראה, כמקובל. מהדו"ח עולה כי משרד הפנים אישר הזרמת כספים לעירייה בין השנים 2007-2009 בסכום כולל של 81.6 מיליון שקל.

עיריית חדרה צברה גרעונות כספיים בסכומים ניכרים. הגירעונות המצטברים בסוף השנים 2006-2008 הסתכמו בכ-167 מיליון ש"ח, בכ-143 מיליון ש"ח ובכ-97 מיליון ש"ח בהתאמה. רואה חשבון מטעם אגף התקציבים במשרד הפנים בחן את הוצאות העירייה והמליץ שלא להעביר לעירייה את הכספים המיועדים לה בשל חריגות בשכר ובמשרות. למרות זאת, אישר משרד הפנים את ההלוואות.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

ראש העיר חדרה חיים אביטןצילום: נמרוד גליקמן

עוד עולה מהדו"ח, כי העירייה העסיקה שישה עובדים בתפקידי עוזר או יועץ לראש העירייה ולסגנו ומנהל לשכה, למרות שמשרד הפנים אישר רק העסקת שניים מהם. עלות מימון העסקת ארבעת העוזרים והיועצים נאמדת בכמיליון שקל בשנה. לדברי המבקר, "הדבר מגדיל את הוצאות העירייה ומצביע על התנהלות בזבזנית, שלא לפי התחייבויותיה בתכנית להסדר ההבראה".

ביקורת קשה נמתחה על העירייה גם בהקשר למינויים שונים. מהדו"ח מתברר כי מי שזכה במכרז לתפקיד מנהל האגף לחינוך תורני בעיריית חדרה נכח בפגישה בין ראש העיר חדרה, חיים אביטן, ובין יו"ר תנועת ש"ס בחדרה, ששימש כסגן ראש העיר. הפגישה נועדה ליישר את ההדורים בין השניים ולהבטיח שההסכם הקואליציוני ביניהם יכובד. הזוכה בתפקיד חתום על סיכום הפגישה כעד. בהקשר זה ציין המבקר כי עולה חשש לכאורה להעדפת המועמד שנבחר על פני אחרים.

במקרה של מינוי אחר, מתח המבקר ביקורת על כך שבמכרז לתפקיד מנהל אגף לתרבות תורנית וקהילה, דרשה העירייה השכלה תיכונית בלבד, זאת בסתירה לתנאי הסף המקובלים בתפקיד מן הסוג הזה. בסופו של דבר, נבחר מועמד בעל השכלה תיכונית בלבד.

מעיריית חדרה נמסר בתגובה: "מרבית ההערות הכלולות בדו"ח כבר תוקנו במהלך הכנת הדו"ח. רוב הדו"ח מתייחס לתקופות מוקדמות ולקדנציות קודמות בעיריית חדרה. יחד עם זאת, העירייה ממשיכה ללמוד את פרטי הדו"ח והיא תגיב בהתאם לאחר תיקון כל הליקויים".

ממשרד הפנים נמסר בתגובה כי "המשרד יבחן את המלצות המבקר ויפרסם חוזר מנכ"ל בהתאם להנחיות". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ