דו"ח המבקר

נתניה: פגישות לא מתועדות ו-17 אלף ש"ח לכותב נאומים

דו"ח המבקר חושף התנהלות לא תקינה מצדה של ראש העיר פיירברג; העירייה: אנו גאים שאלה הם הממצאים שהתגלו

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רויטל חובל
רויטל חובל

דו"ח מבקר המדינה שפורסם היום (שלישי) מפרט שורה של ליקויים בעיריית נתניה, בדגש על התנהלותה של העומדת בראשה, מרים פיירברג. הדו"ח מציין כי  פיירברג השתהתה בהעברת פלטי מחשב הנוגעים ליומני הפגישות שלה, לצורך עריכת ביקורת. כאשר בסופו של דבר העבירה לידי עובדי משרד מבקר המדינה את החומרים, התברר כי נוספו או נגרעו פרטים חשובים ביומני הפגישות, וכי פרטים והבהרות שנוספו התגלו כלא נכונים. לאחר בירור עמה, פיירברג הביעה את צערה ואמרה כי הטעויות נעשו בתום לב.

בהקשר זה ציין המבקר כי הפגישות שערכה ראש העיר נתניה, לעתים רבות עם יזמים וקבלנים, נערכו ללא הכנת חוות דעת או רישום פרוטוקולים של מהלכן ותוצאותיהן. בתשובה לכך השיבה פיירברג כי לעתים מדובר בפגישות פרטיות "עם ידידים ותיקים מאוד של ראש העירייה, עוד מימי ילדותה". בתגובה העיר המבקר כי גם אם מדובר בידידים, שהפכו ליזמים או לקבלנים הבונים בעיר, ראוי כי יתקיימו פגישות תוך רישום פרוטוקול ובנוכחות הצוות המקצועי של העירייה. עוד עולה כי פיירברג הגישה חשבוניות בנוסף לקבלת החזרים במסגרת החזר חודשי קבוע, למרות שנדרשה לבחור באחת מן השיטות.

בדו"ח ישנה התייחסות נרחבת ללשכות ראשי הרשויות: המבקר בדק את מספר העובדים בלשכת ראש הרשויות ומצא כי במקרה של עיריית נתניה עובדים 10 עובדים בלשכת ראש העיר, לעומת ארבעה בכפר סבא ובקריית גת, שישה באלעד ובפתח תקווה או שלושה בגדרה. עוד עולה במקרה של עיריית נתניה כי שטח לשכתה, שהוגדרה בדו"ח כ"מפוארת", גדול פי שניים מזה שנקבע לחדרו של שר ממשלה.

בנוסף, העיר המבקר לעיריית נתניה על כך ששילמה למעלה מ-17 אלף שקלים לכותב נאומים מקצועי עבור כתיבת ארבעה נאומים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה, וכן ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל. המבקר מצא כי ברשויות אחרות שנבדקו כלל לא הוצאו כספים על כתיבת נאומים לראש הרשות ולדעת לינדנשטראוס, "התשלום עבור כתיבת נאומים אינו במקומו ולא הייתה סיבה להשית הוצאה כזאת על הקופה הציבורית".

מעיריית נתניה נמסר בתגובה: "רוב הערות המבקר הינן טכניות, עוסקות בענייני ביורוקרטיה ולא מעוגנות בנהלים כלשהם. אנו גאים כי לאחר בדיקה מדוקדקת ומעמיקה מצד אנשי מבקר המדינה אלו הן ההערות והממצאים שהתגלו, שכן ממצאי הדו"ח מעידים שוב כי עיריית נתניה מתנהלת באופן חוקי, הגון, מקצועי ומוצלח.

תגובת העירייה לעניין התשלום על הנאומים, "בניגוד לרוב ראשי הערים הנעזרים בכותב נאומים קבוע, ראש העיר כותבת את נאומיה בעצמה, בסיוע עוזרת ראש העיר, זאת מלבד ארבעה מקרים בודדים בהם נעזרה בכותב חיצוני". בעניין העברת יומן ראש העיר נמסר כי "אין ולא הייתה מעולם כל סיבה להסתיר את פרטי היומן, מלבד העובדה שראש העיר הינה גם אדם פרטי הסבורה כי הדרישה להעביר את פרטיה האישיים אינה מוצדקת. לגבי הטענות לאי דיוקים - כפי שנמסר, הדבר נעשה בתום לב ע"י מנהלת הלשכה האמונה על תיאום הפגישות, שהשמיטה פגישה אחת עם דמות ממלכתית מהודו- ולא ניתן לחשוד באיש שהייתה סיבה מכוונת להשמטה זו".

מהעירייה נמסר עוד כי "בנוגע ללשכת ראש העיר, נציין כי בביקורו של מבקר המדינה בלשכתה החמיא המבקר על אופי הלשכה, בה ניכרת אווירה ביתית ומגע של אסטטיקה, כיאה לאישיותה של ראש העיר. כידוע, לשכת ראש העיר ממוקמת במבנה שכור, בו כל ההשקעה נעשתה ע"י בעלי הנכס ולא מכספי העירייה. באשר למספר עובדי הלשכה, לשכת ראש העיר נתניה מספקת יחס פרטני לאזרח ועומדת לרשות הציבור מהשעה 7 וחצי בבוקר ועד לשעה 21:00- דבר המחייב עבודה במשמרות ומיותר לציין כי העובדים משרתים את הציבור ולא את עצמם. מעבר לכך, נבהיר כי אין כל נוהל או תקן הקובע את מספר עובדי הלשכה".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ