בתיכון עירוני חדש בהרצליה תרגלו הדרת נשים

התלמידים הופתעו לגלות הבוקר שלט המכריז "נשים מימין, גברים משמאל" ביום שהוקדש לנושא האקטואלי. "רוצים את התלמידים מעורבים יותר"

גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
גילי כהן

תלמידי תיכון עירוני חדש בהרצליה הגיעו הבוקר (שלישי) לשערי בית הספר, והופתעו לגלות שלט צהוב גדול מעל לראשיהם הקורא להפריד בין הבאים והנכנסים למקום: נשים מימין, גברים משמאל. גם מחיצה הועמדה בין הכניסות, כדי להדגיש את ההפרדה בין מאות התלמידים שנכנסים מדי יום ביומו למוסד החינוכי.

הדקות הראשונות של הבוקר עברו על התלמידים, המנומנמים ברובם, באדישות יחסית. כפי שציפה מנהל התיכון, יעקב נחום, תלמידיו הקפידו אחר ההוראות שהוטלו בן לילה על התלמידים, והפרידו עצמם בין חבריהם, בני המין השני.

דווקא ההורים, שהסיעו את ילדיהם אל בית הספר, השתהו שנייה נוספת אל מול שער הכניסה, הגניבו חיוך והבינו את הרציונאל שעומד מאחורי היוזמה. אך כמה מהם דווקא מיאנו להאמין שהתיכון המוכר הפך למוסד בו מפרידים בין נשים וגברים. אחת האמהות אף צילמה את השלט, ואיימה כי "תדווח על כך".

שער הכניסה לתיכון חדש בהרצליה, הבוקרצילום: בר און דניאל

"אמרו לי: 'מה אתם עושים, גם אתם השתגעתם?'", סיפר נחום, המשמש בתפקידו זה 11 שנה. "הרעיון הוא חינוכי; להגביר את המודעות לנושא, ולהוציא את האדישות מהתלמידים. הרי הם כל כך עסוקים בפייסבוק ובאייפון, ואנחנו רוצים שהם יהיו מעורבים יותר".

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות ישירות אליכם

התלמידים מצידם, הבינו די מהר את הרעיון המנחה של היום החינוכי. "מה, זה ברצינות? אני חייבת לעשות את זה?", תהתה אחת התיכוניסטיות בכניסה, ולבסוף קיימה את הציווי המפריד. בכניסה לבית הספר התעוררה מהומה קטנה: חלק מהתלמידים ארגנו מחאה צינית עם שלטי "נשים נחותות". אחרים צעקו כי "לא מדובר בבית ספר דתי", ותלמיד נוסף החליט להתחכם ולשאול את המנהל "האם עכשיו תלמידות גם לא ישירו?".

רון לנשון, תלמיד כיתה י', ישב עם חבריו בספסלים הצמודים לכניסה לבית הספר. כאות מחאה, הם החליטו להפריד גם כאן: גברים בצד ימין, נשים בצד שמאל. "יאללה, אנחנו קבוצת המוחים", הוא אומר בחיוך לחבריו, "נעשה להם תג מחיר". עומר הירצמן, אחד מחבריו, מגיב לו: "אתה לא מבין שזה חרטא? הם לא באמת מתכוונים לזה".

אחרי מחאות קצרות בתחילת השיעורים, רוב התלמידים צייתו לפקודה: טור שולחנות אחד אויש רק על ידי תלמידות. שלושה טורים נוספים – על ידי גברים. במקרה או שלא, שיעור האזרחות של תלמידי כיתה י"ב מוקדש הפעם לשסעים בחברה הישראלית. המורה, מנחם סלע, מסביר לתלמידים את ההבדלים בין שסע מגדרי, דתי, פוליטי ועוד. "מהו שסע?", הוא שואל ומשיב: "מחלוקת על אינטרסים, או על דמות המדינה הרצויה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ