ניצבים בדימוס נגד המבקר: השוטרים אינם שעירים לעזאזל

כ-20 בכירים לשעבר במשטרה מזהירים ממסקנות דו"ח מבקר המדינה

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

כ-20 בכירים לשעבר במשטרת ישראל, ובהם הניצבים בדימוס מיקי לוי, דן רונן, יוסי סיטבון, משה מזרחי ואליק רון, הזהירו אתמול מפני הטלת אחריות בלעדית על הדרג המבצעי בדו"ח מבקר המדינה על אסון הכרמל. הפצת הטיוטה הסופית של הדו"ח צפויה בשבועות הקרובים (ראו ידיעה נפרדת בעמוד זה), והקצינים חוששים שהמסקנות הקשות יופנו לעבר גורמי השטח ולא לעבר האחראים בזירה הפוליטית, ויהפכו אותם "שעירים לעזאזל".

הקצינים בוחנים בימים אלה דרכי פעולה אפשריות, הן מבחינה משפטית והן מבחינה ציבורית, ואף נפגשו עם עו"ד רונאל פישר לצורך ייעוץ משפטי. לטענתם, הם "כבר יודעים לאן מוביל הדו"ח". בין הקצינים אין דעה אחת בנוגע לאופן הפעולה ביום שאחרי הדו"ח, וגם לא בנוגע להכנות לקראת פרסומו. השאיפה היא להיערך מבעוד מועד ליום שבו יצטרכו לעמוד לצדם של הקצינים בשטח, שייתכן ויימצאו אחראים לאסון הכרמל.

בשיחות שקיימו הקצינים עלה כי המבקר בדק את ההתרחשויות בזמן השריפה וביסס את מסקנותיו בעיקר על השעות שבהן התרחש האסון ולא על "המחדלים של הפוליטיקאים" - מחדלים שהביאו, לטענתם, לתוצאות הקשות של השריפה. בנוסף, סבורים הקצינים כי משפחות הסוהרים שנהרגו באסון האוטובוס לוחצות לראות עריפת ראשים, דבר שהוביל לטענתם את המבקר לחפש את אנשי השטח - השוטרים.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והעדכונים ישירות אליכם

ניצב בדימוס מיקי לויצילום: טס שפלן

חלק מאותם קצינים טוענים שלמבקר המדינה אין את היכולת המקצועית לקבוע מה היה בשטח ואיך היה צריך לנהל את האירוע. "אם הוקם או לא הוקם אוהל חפ"ק זה לא משליך על הדרך שבה ניהלו את האירוע", אמר אתמול אחד הקצינים. "למי יש את הנתונים בזמן אמת מה קרה שם בדיוק, ומי יכול לקבוע למה בחרו הקצינים להמשיך ולנהל את האירוע מהשטח ולא לדווח לאנשי עיריית חיפה כפי שטוענים אנשי המבקר".

הקצינים טוענים שוועדות קודמות - ובהן ועדת אור לבדיקת אירועי ספטמבר 2000 והוועדה שבדקה את האירועים בפקיעין ב-2007 - יכולות ללמד שגם בעבר הצליח הדרג המדיני להטיל את האשמה על הדרג המבצעי. הם חוששים שכך יקרה גם הפעם.

"דולף ממשרדו של המבקר מידע שמסמן את לובשי המדים הכחולים כמי שעומדים במרכז הביקורת", אמר עו"ד פישר, שמייצג את הקבוצה. "אנחנו נבחן את כל הדרכים להתמודד עם דו"ח לא ראוי כלפי השוטרים ולא הגון, שיפגע רק באנשים שהיו בשטח בזמן אמת".

ניצב בדימוס אליק רוןצילום: חגי פריד

לצד אותה קבוצה, יש מי שחושב שעדיין מוקדם לדבר ולהסיק מסקנות. ניצב בדימוס אריה עמית נקרא בימים האחרונים להצטרף להתארגנות, אך השיב בשלילה. "אני לא רץ לדבר לפני שאני רואה את הדו"ח. אמרתי שאני אגן על המשטרה מתי שאדרש אבל אני לא אוכל לדבר על זה לפני שאני אראה את הדו"ח. אם נידרש לעשות מלחמה לטובת המשטרה, אני אעשה את זה. אבל מוקדם מדי ועדיין לא יודעים מה יהיה בדו"ח, אז איך יכולים לדעת מה הבעיה בו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ