שתי סטודנטיות נקנסו לאחר שאחת חתמה נוכחות לחברתה

המרכז הבינתחומי בהרצליה, בו אירע המקרה, החליט להטיל עליהן עונש כבד במקום לפסול את הקורס: 1,000 שקל קנס ו-100 שעות התנדבות

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

המרכז הבינתחומי בהרצליה הטיל עונש חמור על שתי סטודנטיות, שאחת מהן כתבה את שמה של חברתה בדף הנוכחות בקורס, על אף שהיא כלל לא הופיעה אליו. כל אחת מהסטודנטיות נקנסה ב-1,000 שקלים וחויבה לבצע 100 שעות התנדבות בפרויקטים של תרומה לקהילה. מלבד זאת, הוטל על השתיים עונש הרחקה על תנאי למשך שנתיים, שייכנס לתוקף אם בשלוש השנים הקרובות יעברו עבירה כלשהי שיש בה חוסר יושר. עוד נדרשו הסטודנטיות להתנצל בפני המרצה בקורס.

בהודעת ועדת המשמעת שנשלחה לאלפי תלמידי המרכז נכתב כי הסטודנטיות לומדות בשנה ב' בחוג למשפטים ומנהל עסקים. בדיקת הנוכחות נעשתה בשיעור משפט מנהלי. לטענת הסטודנטיות, אחת מהן איחרה לשיעור, וביקשה מחברתה לכתוב את שמה בדף הנוכחות, בהנחה שתגיע בתוך זמן סביר. אולם, הסטודנטית שאיחרה הגיעה יותר מרבע שעה לאחר תחילת השיעור, ולא הורשתה להיכנס. רק בסיום השיעור, כאשר הוחלט לבדוק את דף השמות והרישום השקרי התגלה, ניגשו השתיים אל המרצה והתנצלו על מה שקרה. בהחלטת ועדת המשמעת נרשם כי יש לראות את המעשה בחומרה רבה, שכן הוא נעשה על ידי סטודנטיות למשפטים "שאמורות לכבד ולשרת את שלטון החוק בקריירה שלהן". במכללה אמרו כי הכסף מתשלום הקנס ישמש למלגות לסטודנטים.

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

סטודנטים במרכז הבינתחומי, אתמול. "מדובר בתופעה רווחת"צילום: תומר אפלבאום

גם אם מדובר בעונש כבד, הסטודנטיות העדיפו אותו על פני רישום של פסילת קורס אותו ביקשה הקובלת בוועדת המשמעת. במהלך הבירור בעניין נטען נגד הסטודנטיות כי מדובר במעשה חמור של זיוף שנעשה במודעות וכוונה, תוך ניסיון לטשטש את כתב היד כדי להבדיל בין הרישום של שני השמות. הקובלת דרשה את פסילת הקורס והרחקה על תנאי והוסיפה כי "וזאת בהתחשב בכך שהן סטודנטיות טובות".

הסטודנטיות יוצגו בדיון על ידי נציג אגודת הסטודנטים. הן טענו כי לא מדובר בתרמית אלא ב"מעשה טיפשי בלי מחשבה". לוועדת המשמעת הוגשה עצומה החתומה על ידי סטודנטים רבים שהעידו כי פעמים רבות התאפשרה כניסת סטודנטים גם לאחר שעברו יותר מ-15 דקות מתחילת השיעור. הסטודנטיות הגישו מכתב ממרצה במכללה וכן מאחד ההורים. נציג האגודה אמר כי פסילת הקורס או הרשעה בסעיף של השגת טובת הנאה תמנע מהסטודנטיות להשתתף בתוכניות מצטיינים או לקבל פרסי הצטיינות, ואמר כי העונש המתאים יהיה תרומה לקהילה.

סטודנטים במכללה אמרו כי רישום נוכחות סטודנטים שלא התייצבו לשיעור הוא תופעה רווחת שהאוניברסיטה החליטה להילחם בה. לדבריהם, המקרה הנוכחי הוא ניסיון לענישה חמורה למען יראו וייראו. מהמרכז הבינתחומי הרצליה נמסר: "המרכז הבינתחומי שם דגש על ערכים כגון יושרה, מתוך אמונה שבוגריו יישאו בתפקידים בעלי משמעות בחברה הישראלית. במרכז הבינתחומי אין עוברים לסדר היום על תרמיות והונאות, וזאת מתוך ראיית השליחות העתידית של הבוגרים. כל ענישה נעשית במסגרת הליך משמעתי מסודר, לפי תקנון המשמעת של המרכז. הסטודנטיות, במקרה הזה, נענשו בדרך שעיקרה שירות לקהילה".

השתתפה בהכנת הידיעה: טלילה נשר

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ