מסתמן: גיל הפרישה לנשים לא יעלה

ההצעה להעלות את גיל הפרישה לנשים מ-62 ל-64 אושרה לקריאה שניה ושלישית בכנסת, אך המהלך יידחה בחמש שנים. ח"כ גלאון: הישג גדול

אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אופיר בר-זהר

ועדת העבודה והרווחה של הכנסת אישרה היום (רביעי) להביא להצבעה בקריאה שניה ושלישית את דחיית העלאת גיל הפרישה לנשים בחמש שנים. זאת, בניגוד לרצונו של שר האוצר יובל שטייניץ להעלות את גיל הפרישה מגיל 62 ל-64.

אם תתקבל הדחייה ללא סייגים, בעוד חמש שנים תידרש הכנסת לשוב ולבחון את הנושא ואם לא יוחלט אחרת, יעלה גיל הפרישה לנשים בהדרגה עד ל-64, וזאת בניגוד לדרישת משרד האוצר שטוען כי יש להעלות את גיל הפרישה. לדברי נציגי המשרד, דחיית המהלך עלולה להוריד בעתיד ב־1%–1.5% את גובה קצבת הפנסיה המשולמת לגמלאים מקרנות הפנסיה הוותיקות.

לפני כחמישה חודשים המליצה הוועדה הציבורית (ועדת ניסן) שכונסה כדי לדון בסוגיית העלאת גיל הפרישה לנשים ל-64 על העלאתו ל-67, וזאת כדי להתמודד עם העליה המתמדת בתוחלת החיים המחייבת צבירה פנסיונית ממושכת יותר, ועם אפליה כנגד נשים עקב פרישה מוקדמת במקומות עבודה.

עובדת במפעל תמרים בבית שאן, ארכיוןצילום: ירון קמינסקי

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

חברי הוועדה התייחסו לכך שבמדינות ה-OECD גיל הפרישה הממוצע לנשים גבוה מ-62. עם זאת, ארגוני הנשים טענו כי נשים במקצועות שוחקים ייזוקו מהמהלך וזו גם היתה עמדתו של ח"כ חיים כ"ץ (ליכוד), שעומד בראש ועדת העבודה והרווחה, ואמר בדיון כי "הגענו להישג טוב מאוד, לאחר משא ומתן ארוך וקשה מול משרד האוצר". הוא הוסיף כי "בכירי האוצר העריכו שאם גיל הפרישה של נשים יישאר 62, יהיה צורך להוריד  את גובה הקצבה המשולמת לגמלאים בקרנות הפנסיה הוותיקות, כדי לשמור על איזון - ולכך לא אתן ידי".

ב-2003, כחלק מהרפורמה בקרנות הפנסיה, הוחלט להעלות את גיל הפרישה לנשים מ-60 ל-62, ובהתאמה אצל גברים - מ-65 ל-67. כמו כן הוחלט להעלות את גיל הפנסיה לנשים בשנתיים נוספות ב-2011, לאחר שהצעד ייבחן על ידי ועדה ציבורית. בזמנו סוכם כי אם הוועדה לא תתכנס, יעלה גיל הפנסיה באופן אוטומטי.

חברת הכנסת זהבה גלאון (מרצ) אמרה היום בתגובה כי "דחיית העלאת גיל הפרישה בחמש שנים היא הישג גדול לנשים עובדות בישראל, ומוכיחה שאיומי האוצר הם ספין ותו לא. הכנסת שידרה מסר ברור: גיל הפרישה לא יעלה כל עוד לא הצליחה המדינה לצמצם את הפערים בין גברים לנשים בשוק התעסוקה".

תגיות קשורות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ