ביהמ"ש לעיריית ר"ג: בטלו הנצחת ראש העיר החשוד בפלילים

מחר תוכנן להתקיים טקס לקריאת מתחם הבורסה על שם צבי בר, אך ביהמ"ש הורה לבטלו עד לבירור עתירה נגד הכוונה להנציחו במרחב הציבורי

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

בית המשפט לעניינים מנהליים בתל אביב הורה היום (רביעי) לעיריית רמת גן לבטל את הטקס לקריאת מתחם הבורסה על שם ראש העיר, צבי בר, שתוכנן להתקיים מחר. זאת, לאחר שתנועת אומ"ץ הגישה היום עתירה נגד הכוונה להנציח את בר במרחב הציבורי בעודו מכהן, עקב החלטת הפרקליטות להגיש נגדו כתב אישום בכפוף לשימוע בחשד לקבלת שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים. השופט ד"ר קובי ורדי קיבל את בקשת תנועת אומ"ץ, ואסר לקיים את הטקס עד לבירור העתירה.

את ההחלטה לקרוא למתחם הבורסה על שם בר קיבלה מועצת העיר רמת גן בישיבתה בסוף החודש שעבר. היוזמה היתה של יו"ר סיעת מרצ בעירייה, צחי זליכה. 14 חברי מועצה תמכו בהצעה, שניים נמנעו, שניים התנגדו ואחד הודיע כי לא ישתתף לאות מחאה. ראש העיר טוען כי אין לו כל קשר ליוזמה, אך אינו מתנגד לה. עוד לפני ההצבעה החליטה הנהלת העירייה להנציח את בר במתחם הבורסה במהלך אירוע לציון 90 שנים להיווסדה של רמת גן, שנקבע למחר.

העותרים טענו, באמצעות עו"ד אבינעם מגן, כי קריאת מתחם הבורסה על שמו של ראש העיר, לקראת הגשת כתב אישום נגדו, היא בבחינת ביזוי וזילות מערכת החוק והמשפט בישראל ופגיעה באמון הציבור. לדבריהם, ההחלטה התקבלה במחטף. עיריית רמת גן השיבה, באמצעות עו"ד אילן בומבך, כי לראש העיר עומדת חזקת החפות. העירייה הדגישה כי ההחלטה להנציחו התקבלה כדין, ללא התערבותו ואין מקום להכפיש את שמו.

השופט ורדי הדגיש כי אינו מכריע בסוגיה העקרונית וציין כי הנושא דורש בירור מעמיק. "מדובר בתיק המעלה סוגיה כבדת משקל, שבה עומדים זה מול זה האינטרסים השונים של הצדדים: חזקת החפות של איש ציבור מחד והאינטרס הציבורי ואמון הציבור מאידך", אמר. לדבריו, לא ניתן לשלול בשלב זה את סיכויי העתירה ויש צורך לבחון אם במצב המשפטי הקיים יש מקום לקרוא מקום ציבורי על שם ראש העיר. הוא ציין כי אינו רואה כל בהילות או דחיפות לקיום הטקס.

"קביעת השלט וקיום הטקס יוצרים מעשה שגם אם הוא לכאורה - מבחינה פיזית - הפיך, הרי מבחינת המעשה עצמו – עריכת הטקס והמשמעות של הורדת שלט שכבר הושם – עמוקה הרבה יותר וקשה הרבה יותר", הוסיף השופט. הוא התייחס בעקיפין גם לדיון הציבורי על הסרת פסלו של משה קצב מבית הנשיא. "יש דיונים לגבי פסלים אחרים. לא כל כך מהר יורידו, להבדיל אם היו צריכים עכשיו להחליט אם לשים", אמר. לטעמו, דווקא הפגיעה בראש העירייה "תהיה עמוקה הרבה יותר אם יהיה צורך באקט של הסרת השלט וביטול השם".

בתום הדיון, המליץ השופט לצדדים להגיע לפשרה מוסכמת על דחיית הטקס. עם זאת, הוא הדגיש כי אינו רואה מניעה לקיים כמתוכנן את האירוע לציון 90 שנה להיווסדה של רמת גן. לאירוע הוזמנו 600 אנשים והוא נועד לכלול תערוכה, הדלקת נרות חנוכה, הופעות ודברי ברכה. עו"ד בומבך השיב לאחר הפסקה כי שני הדברים שלובים זה בזה, וללא הטקס תבטל העירייה את האירוע כולו.

מתחם הבורסהצילום: דן קינן

באופן חריג, נכחו באולם הדיונים בכירים רבים בעירייה ובהם סגני ראש העיר אביהוא בן משה ועו"ד אביבית מאור נמרודי, מנכ"ל העירייה דוד בנימין, סמנכ"ל העירייה עזרא נחום והדוברת סיגל שמבירו. בעת שהשופט נימק את החלטתו יצאו בכירי העירייה מהאולם. כמו כן באו לצפות בדיון יו"ר תנועת אומ"ץ, אריה אבנרי, וחברי האופוזיציה בעירייה ישראל זינגר, יהודה סגל וד"ר אבי ליליאן. אלה הביעו סיפוק רב מהחלטת בית המשפט ומחו על הכוונה לבטל את האירוע כולו.

"העיתוי אומלל", אמר אבנרי ובירך על פסיקת בית המשפט. "הפרקליטות עדיין צריכה לקבל החלטה סופית אם להגיש נגדו כתב אישום. קריאת הבורסה על שם צבי בר זו התרסה מול מערכת המשפט". זינגר התקומם על החלטת העירייה לבטל את האירוע: "אני נדהם מההחלטה של העירייה לבטל את החגיגות לציון 90 שנה לרמת גן. החגיגות שייכות לכל התושבים והן לא חגיגות פרטיות. לבטל אותן זה כמו לתת סטירת לחי לכל תושבי העיר".

עיריית רמת גן מסרה בתגובה: "בית המשפט לא נכנס לסיכוייה של העתירה ואף לא קבע שסיכוייה גבוהים. השופט קבע כי מדובר בסוגיה כבדת משקל אשר דורשת דיון מעמיק. הסיבה שבגינה הוחלט לדחות את הטקס עד להכרעה בעתירה היא בשל מאזן הנוחות ולא לאור סיכוייה, לפיכך קבע השופט דיון דחוף בעתירה. עיריית רמת גן מכבדת את החלטת בית המשפט ומברכת על ההחלטה לקיים דיון בהקדם האפשרי. אנו משוכנעים שלאחר קבלת עמדתנו, כפי שאנו מקווים, תידחה העתירה".

ח״כ כרמל שאמה הכהן אמר בעקבות החלטת בית המשפט היום: ״ההחלטת היא ברכה לשלטון החוק והמנהל התקין וכתב אישום לכל אחד מחברי מועצת העיר שהצביעו כבובות עבור ההצעה המבישה. החלטת כבוד השופט קובי ורדי מוכיחה שלמרות ההתנהלות של צבי בר לאורך שנים של אין דין וכל דאלים גבר, עדיין יש דין ויש דיין בישראל. החלטת השופט תומכת ברעיון שבבסיס הצעת החוק שלי, שאין להנציח ולהעניק כבוד למי שקלון מרחף מעל ראשו או טבוע במצחו".

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ