אוניברסיטת ת"א בולשת אחרי סטודנטים

מנהל יחידת הביטחון של הקמפוס שלח למרצים מכתב, שבו ביקש מהם סיוע בזיהוי ובהסגרת תלמידים שקראו לפעילויות מחאה חברתית בשטחי הקמפוס

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

אוניברסיטת תל אביב שיגרה למרצים מכתב, בו היא מבקשת את עזרתם בזיהוי והסגרת סטודנטים מהחוגים שלהם, שמשתתפים בפעילויות מחאה בקמפוס. למכתב, שנשלח למרצים בחוגים להיסטוריה, פילוסופיה וספרות, צורף סרטון מיו-טיוב, בו קוראים תלמידי הקמפוס לחבריהם להצטרף למחאה חברתית שהם יוזמים בתוך המוסד.

"אודה לך על העברת נתוני הסטודנטים מוקדם ככל שניתן שיכללו את הנתונים הבאים: שם מלא, מספר תעודת זהות ומספר טלפון", כתב מנהל יחידת הביטחון למרצים והוסיף "יסייע לנו באם מעבר לזיהוי הסטודנטים תצמידו לכל תלמיד את סימני הזיהוי מהסרט על מנת שנוכל לזהותם גם בשטח". במכתבו נימק מנהל יחידת הביטחון את הבקשה: "מאחר וקבוצה זו ביצעה כבר ומתכננת לקיים פעילות מחאה בלתי חוקית בקמפוס".

הפעילות "הבלתי חוקית" שהובילה לפניה, כללה קבוצות דיון של צעירים ברחבי הקמפוס, בזמנם הפנוי. בעקבות היוזמה, שהחלה מחוץ לבניין הספרייה לפני שבוע, קראה לעצמה הקבוצה בשם "מבצע סוראסקי (שם הספרייה, ט"נ) - קבוצת פעולה בקמפוס". בשבוע שעבר, עם היוודע לאוניברסיטה כי מתוכננת פעילות חברתית במבנה, פינתה ההנהלה את הספרייה לפני מועד הסגירה, נעלה אותה והציבה מאבטחים במקום. עשרות הסטודנטים העתיקו את פעילותם החברתית לבניין רקנאטי, בו קיימו דיון ער על חידוש המחאה בדגש על תנאי הסטודנטים: דיור, מעונות, יוקר מחייה שכר לימוד וזכויות עובדים.

אסיפת סטודנטים לקראת פעולת מחאה באוניברסיטת תל אביב, השבועצילום: ניר כפרי

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

בתגובה לדרישת האוניברסיטה מהמרצים, שיגר ראש החוג לפילוסופיה, פרופ' אלי פרידלנדר, את תגובתו: "אני מוחה בתוקף על הדרישה המחפירה של מדור הביטחון במייל להלן. אין מקום למשטרה חשאית בקמפוס".

בסרטון היו-טיוב שנשלח למרצים עומדים כמה סטודנטים בקמפוס מול המצלמה וקוראים לחבריהם לפעול למען צדק חברתי: "אנחנו סטודנטים שרוצים לגמור את החודש, שרוצים לבוא וללמוד בכבוד, שיהיה לנו מקום לגור בו. אנחנו רוצים להגיש עבודות לאוניברסיטה ולא רק להגיש קפה ללקוחות. יצאנו 400 אלף איש לרחובות בקיץ והתחושה היא שמנמנמים אותנו חזרה לשגרה. נשבר לי מהעומס, מזה שאני צריכה לשלם 10,000 שקל ללימודים, 1,300 לדירה. נשבר לי מזה שלאמא שלי אין איפה לגור. אני כועס על כך שאנחנו כסטודנטים, אחרי הקיץ המטורף הזה, חוזרים לאוניברסיטה ומפסיקים להיות אקטיבים ואני רוצה לשנות את זה. אנחנו בונים כח חדש באוניברסיטה שיכול לבצע שינוי, אנחנו קבוצה של סטודנטים ואנחנו הולכים לשנות את זה מהמעגל הראשון, להראות אחד לשני שאנחנו יכולים להגשים את הדברים שדיברנו עליהם ביחד - עכשיו".

נמרוד פלשנברג, סטודנט שנה ג' להיסטוריה ופילוסופיה שמופיע בסרטון, אמר אמש "בתוך הסביבה הפוליטית והחברתית שאנחנו נמצאים בה היום, לא מפתיע שגוף כמו האוניברסיטה מרשה לעצמו להתנהג כמו משטרה חשאית. זו רפלקציה מאוד טבעית למה שקורה 'בחוץ' והיוזמה שלנו באה לנסות ולהילחם בעוולות החברתיות והפוליטיות הללו. רק התחלנו ואנחנו כבר נתקלים במה שבו בדיוק אנחנו מנסים להילחם: זה מוכיח שהבעיות של האוניברסיטה והחברה הן אותן בעיות. האוניברסיטה נוקטת בפירוש בשיטות נלוזות לדיכוי פעילות פוליטית-חברתית בקמפוס".

לצד המכתבים ששוגרו למרצים, נשלחו מטעם האוניברסיטה מכתבים גם לכמה סטודנטים הפעילים בקבוצה, ובהם נזיפות על פעילותם בשבוע שעבר במוסד. בין היתר כתב מנהל יחידת הביטחון "ברצוני להביא לתשומת לבך שבמידה ותתקיים בעתיד פעילות ציבורית ללא אישור מתאים, יינקטו נגד המארגנים והמשתתפים צעדים משמעתיים חריפים. סטודנט אשר יימצא מארגן או משתתף בפעילות ציבורית בלתי חוקית יתקשה, אם בכלל, לקבל בעתיד אישור לקיום פעילות ציבורית בקמפוס, אותה יבקש לבצע".

לטענת אחת הסטודנטיות, יחידת הביטחון הצהירה בפניה כי היא מבצעת מעקב אחר הפעילות בדף הפייסבוק של הקבוצה. את העדות לכך מצאו שני סטודנטים, שקיבלו את מכתב האזהרה למרות שכלל לא נכחו בפגישות, אלא רק היו פעילים ברשת החברתית.

נשיא האוניברסיטה, פרופ' יוסף קלפטרצילום: אלון רון

"זה שימוש לא לגיטימי באמצעים ובפעילות של סטודנטים בחייהם האישיים", טען אתמול רפאל יוחה, סטודנט שנה ג' למשפטים ופילוסופיה מהקבוצה. "האוניברסיטה שומטת את הקרקע תחת הלגיטימציה שלה לאכוף משמעת בכך שהיא נוקטת בפרקטיקות של שטאזי כדי לדכא פעילות לגיטימית. זהו דף פייסבוק סגור - מה שמצביע על כך שהאוניברסיטה השקיעה זמן ואנרגיה על מנת להגיע למידע הנמצא בו וגרוע מכך - ייתכן והיא הסכימה לקבל מידע דרך סיעות פוליטיות שרואות בהתארגנות שלנו איום".

מאוניברסיטת תל אביב נמסר בתגובה כי היא "מאפשרת קיום פעילות ציבורית, ובלבד שזו נעשית כחוק ומאושרת על ידי הגורמים הרלוונטיים באוניברסיטה. האוניברסיטה נקטה צעדים בעקבות מידע שהגיע אליה על כוונה של פעילים להתבצר באופן לא חוקי בספרייה המרכזית, תוך התעלמות משעות הסגירה, דבר שהיה עלול לפגוע בספרייה ובביטחונם של השוהים בה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ