בית המשפט דחה את הנצחת צבי בר, והעירייה ביטלה טקס לציון 90 לעיר

צו המניעה נגד קריאת מתחם הבורסה על שמו של בר הוצא לבקשת תנועת אומ"ץ בשל החשדות שעומדים נגדו ובהם קבלת שוחד והלבנת הון

אילן ליאור
אילן ליאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אילן ליאור
אילן ליאור

עיריית רמת גן החליטה אתמול בהתראה של יממה בלבד לבטל את טקס פתיחת החגיגות לציון 90 שנים להיווסדה של העיר. הביטול בא בתגובה להחלטת בית המשפט לאסור במועד זה לקרוא למתחם הבורסה על שם ראש העיר החשוד בפלילים צבי בר. מתן השם למתחם היה אמור להיות חלק מהטקס. בר חשוד בין היתר בעבירות של קבלת שוחד, הלבנת הון, מרמה והפרת אמונים.

בסוף החודש שעבר החליטה מועצת העיר רמת גן - ביוזמת יו"ר סיעת מרצ בעירייה צחי זליכה - לקרוא למתחם הבורסה על שם בר. 14 מבין 25 חברי המועצה תמכו בהצעה, בשעה שבר עצמו כלל לא השתתף בדיונים. לטענתו אף כי אינו מתנגד ליוזמה, אין לו כל קשר אליה. עוד לפני ההצבעה הוחלט בהנהלת העירייה כי המועד שבו יונצח ראש העיר יהיה בטקס היום.

בתגובה להחלטה זו עתרה לבית המשפט תנועת אומ"ץ, באמצעות עו"ד אבינעם מגן, בטענה כי קריאת המתחם הציבורי על שמו של בר - העומד לפני הגשת כתב אישום נגדו - היא בבחינת ביזוי וזילות מערכת החוק והמשפט בישראל ופגיעה באמון הציבור. לדברי התנועה, ההחלטה התקבלה במחטף. בנוסף הגישה התנועה בקשה להוצאת צו מניעה נגד הטקס היום, עד לבירור העתירה. עיריית רמת גן טענה, באמצעות עו"ד אילן בומבך, כי לראש העיר עומדת חזקת החפות. בומבך הדגיש כי ההחלטה להנציחו התקבלה כדין וללא התערבותו של בר והוסיף כי ביטול הטקס יגרום להכפשת שמו.

אתמול קיבל השופט ד"ר קובי ורדי את בקשת תנועת אומ"ץ לצו מניעה ואסר לקיים את הטקס עד לבירור העתירה. השופט הדגיש כי אינו מכריע בסוגיה העקרונית וציין כי הנושא דורש בירור מעמיק. "מדובר בתיק המעלה סוגיה כבדת משקל, שבה עומדים זה מול זה האינטרסים השונים של הצדדים: חזקת החפות של איש ציבור מחד והאינטרס הציבורי ואמון הציבור מאידך", אמר. לדבריו, לא ניתן לשלול בשלב זה את סיכויי העתירה ויש צורך לבחון אם במצב המשפטי הקיים יש מקום לקרוא מקום ציבורי על שם ראש העיר. הוא ציין כי אינו רואה כל בהילות או דחיפות לקיום הטקס.

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

השופט התייחס בעקיפין גם לדיון הציבורי על הסרת פסלו של משה קצב מבית הנשיא. "יש דיונים לגבי פסלים אחרים", אמר. "לא כל כך מהר יורידו, להבדיל אם היו צריכים עכשיו להחליט אם לשים", אמר. לטעמו דווקא הפגיעה בראש העירייה "תהיה עמוקה הרבה יותר אם יהיה צורך באקט של הסרת השלט וביטול השם".

אף כי השופט הדגיש כי אין כל מניעה לקיים כמתוכנן את האירוע החגיגי - ללא טקס ההנצחה - השיב עו"ד בומבך כי שני הדברים שלובים זה בזה וללא קריאת המתחם על שמו של בר, תבטל העירייה את האירוע כולו. האירוע, שאליו הוזמנו כ-600 איש ותוכנן לפתוח את חגיגות ה-90 לעיר, נועד לכלול תערוכה, הדלקת נרות חנוכה, הופעות ודברי ברכה. "אני נדהם מההחלטה של העירייה לבטל את החגיגות לציון 90 שנה לרמת גן. החגיגות שייכות לכל התושבים והן לא חגיגות פרטיות. לבטל אותן זה כמו לתת סטירת לחי לכל תושבי העיר", אמר חבר האופוזיציה ישראל זינגר שנכח בדיון והביע סיפוק רב מהחלטת בית המשפט.

לצד זינגר ישבו באולם בית המשפט שני חברי אופוזיציה נוספים - יהודה סגל וד"ר אבי ליליאן - וגם שורה של בכירים בעירייה, בהם סגני ראש העיר אביהוא בן משה ועו"ד אביבית מאור נמרודי, מנכ"ל העירייה דוד בנימין והסמנכ"ל עזרא נחום. בעת שהשופט נימק את החלטתו יצאו בכירי העירייה מהאולם. יו"ר תנועת אומ"ץ אריה אבנרי שבא לדיון ובירך אף הוא על פסיקת בית המשפט אמר כי "העיתוי אומלל. הפרקליטות עדיין צריכה לקבל החלטה סופית אם להגיש נגדו כתב אישום. קריאת הבורסה על שם צבי בר זו התרסה מול מערכת המשפט".

עיריית רמת גן מסרה בתגובה כי היא "מכבדת את החלטת בית המשפט ומברכת על ההחלטה לקיים דיון בהקדם האפשרי. אנו משוכנעים שלאחר קבלת עמדתנו, כפי שאנו מקווים, תידחה העתירה".

חשוד בקבלת שוחד ובהלבנת הון

לאורך כל הקדנציה הנוכחית מרחפת מעל צבי בר עננת חשדות לביצוע מעשים פליליים בעת כהונתו כראש עיריית רמת גן. כבר לפני שלוש שנים נחקר בר ביחידה הארצית לחקירות הונאה. בחודש אפריל השנה המליצה המשטרה להעמידו לדין על קבלת שוחד, הלבנת הון, זיוף, מרמה, הפרת אמונים, עבירות מס ושיבוש מהלכי משפט. ימים ספורים אחר כך אימצה הפרקליטות את המלצת המשטרה והודיעה כי בכוונתה להגיש כתב אישום נגדו, בכפוף לשימוע. באחרונה התקיים השימוע וכעת ממתינים בעירייה להחלטת הפרקליטות.

שמו של בר נקשר לארבע פרשות שונות הקשורות כולן לתחום הנדל"ן. על פי החשד, הוא נטל שוחד בסך יותר משני מיליון שקלים מיזמי נדל"ן בתמורה לקידום ענייניהם בעירייה ובייחוד בוועדות התכנון והבנייה. החודש הגישה הפרקליטות כתב אישום ראשון בפרשות האלה נגד היזם עמנואל ארביב, אזרח איטלקי המתגורר בלונדון. הוא מואשם במתן שוחד בסך כמיליון שקלים לבר. על פי כתב האישום, ראש העיר סייע לו בתמורה בקידום מכירת בית ליר-אור ברמת גן לחברת בלנפורט שבבעלות ארביב. כמו כן, פעל להכשיר חריגות בנייה בבית ליר-אור.

בר משמש ראש עיריית רמת גן זה 22 שנה. קודם לכן היה ניצב במשטרה. למרות לחץ האופוזיציה, המלצות המשטרה והחלטת הפרקליטות, אין לו כוונה להתפטר עד להגשת כתב אישום, אם וכאשר יוגש. הוא מכחיש את כל החשדות המיוחסים לו ומצהיר כי ידיו נקיות. רק לאחר שסיעת האופוזיציה רמת גן הירוקה עתרה לבג"ץ נגד היותו יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה, התפטר מתפקיד זה. לפני כחצי שנה התפטר גם מהוועדה המחוזית לתכנון ובנייה.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ