עיריית פתח תקווה מפרידה בין בנים לבנות באירועי חנוכה

היחידה לחינוך חרדי ותרבות מורשת ישראל בעירייה מקיימת לכבוד החג אירועים בהיכל התרבות העירוני, ומאלצת ילדים וילדות לשבת בנפרד

גילי כהן
גילי כהן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גילי כהן
גילי כהן

הורים בפתח תקווה מתלוננים כי בהצגה לילדים בהיכל התרבות העירוני, שנערכת בחסות העירייה, נאלצים הילדים לשבת בהפרדה מוחלטת בין בנים לבנות. עיריית פתח תקווה מציעה לתושביה בזמן חופשת חג החנוכה להשתתף בפעילויות שונות, בעיקר לילדים. אחת מתוך שלוש הצגות לילדים שמתקיימות בזמן החג בהיכל התרבות העירוני, "מוטי חלומותי", שמיועדת לילדים החל מגיל 4, מוצגת מול קהל מופרד. על מודעות הפרסומת להופעה, שנתלו ברחבי העיר, כתוב "ישיבה נפרדת".

שיחה עם נציגי העירייה העוסקים במכירת הכרטיסים מעלה כי ההצגה מיועדת גם לילדים בגיל הרך: החל מגיל 4 עד לגילאי 12. כמו כן, בהיכל התרבות העירוני מציגות עוד שתי הצגות בשעות הערב, המוגדרות ל"כל המשפחה" - "שירים ונפלאות" ו"החכם והתם" - אף הן בהפרדה מוחלטת בין גברים לנשים. בסך הכל, מבין שבעה מופעים שונים המתקיימים בחנוכה מחוץ לשגרת המופעים הרגילה - שלושה נערכים מול קהל מופרד לחלוטין.

בנוסף על כך, היחידה לחינוך חרדי ותרבות מורשת ישראל בעירייה מקיימת אירועים נוספים לטובת התושבים, אף הם מופרדים בין בנים לבנות. הצגת "להיות כמוני" ו"מעשה בשני ציירים" מוצעת לבנים, ואילו לבנות העיר יתקיים מופע אור-קולי. מסיבת החנוכה שהתקיימה שלשום בעיר, היתה אף היא מיועדת לבנים בלבד, כך נכתב בלוח המופעים והאירועים לילדים שהופץ על ידי העירייה.

היכל התרבות בפתח תקווה, אתמולצילום: ניר קידר

עשו לנו לייק וקבלו את מיטב הכתבות והפרשנויות ישירות לפייסבוק שלכם

לאה, תושבת העיר שומרת מצוות, שביקשה לרכוש כרטיסים לה ולנכדיה הדתיים להצגה "מוטי חלומותי", הופתעה לגלות כי הם ייאלצו להתפצל: על נכדה בן ה-11 יהיה לשבת באולם, באחת השורות הראשונות, ואילו לה ולנכדתה בת ה-6 הוצעו מקומות ביציע האולם בלבד. לאחר בירור קצר גילתה לאה כי בעת ההצגה תתקיים הפרדה מוחלטת בין הבנים לבנות - הילדים ומלוויהם יישבו באולם, הילדות ומי שליוו אותן ימוקמו ביציע. "ניסיתי לשאול 'למה שהבנות לא יישבו מקדימה? וידעתי שהתשובה תהיה לא", היא מספרת, "אני לא מבינה למה צריך לזרוק את הבנות מאחור. זה כל כך מעליב ומשפיל, ומדובר בהצגה לילדים אחרי הכל. זו הפרדה לכל דבר שבאה לידי ביטוי בצורה צינית ועלובה. ככה ילדות בגיל קטן צריכות ללמוד דברים כאלו, שהן לא יכולות לשבת ליד אחיהן?".

כרזה להצגה "שירים ונפלאות" עליה מצוין "ישיבה נפרדת"

מקורות בעירייה הסבירו כי כבר כמה שנים שמתקיימות בחג הצגות מול קהל מופרד בין בנים לבנות, זאת בגלל אוכלוסייה חרדית המתגוררת בעיר. עם זאת, מדובר בהצגות הפתוחות לקהל הרחב, שגם ילדים מהציבור הדתי-לאומי באים לראותן, בעיקר משום שמחירן נמוך יותר משאר ההצגות - 25 שקלים להצגה "מוטי חלומותי", לעומת 45 שקלים במכירה מוקדמת ו-85 שקלים מחיר מלא עבור ההצגה "עמי ותמי".

"מדובר בהיכל התרבות. העירייה לא צריכה לשתף פעולה עם אפלייה מינית. זו אם המושבות פתח תקווה?", מוסיפה לאה. "זה מצמרר לשמוע שזה מה שקורה, ועוד דווקא בחנוכה, בחג האורות, אז אנחנו רואים את החשכה".

מעיריית פתח תקווה נמסר בתגובה: "בהיכל מתקיימת הצגת ילדים אחת בישיבה נפרדת, המיועדת לקהל החרדי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ