טלילה נשר

נשיא אוניברסיטת תל אביב, יוסף קלפטר, הודיע היום (חמישי) כי יחקור את התנהלות מחלקת הביטחון במוסד, ששיגרה למרציה מכתבים בהם היא מבקשת את עזרתם בזיהוי והסגרת סטודנטים מהחוגים שלהם, שמשתתפים בפעילויות מחאה בקמפוס.

הבוקר פורסם ב"הארץ" כי הנהלת האוניברסיטה שלחה מכתב וסרטון למרצים בחוגים להיסטוריה, פילוסופיה וספרות, ובו נראים תלמידים קוראים לחבריהם להצטרף למחאה חברתית שהם יוזמים בתוך המוסד.

"אודה לך על העברת נתוני הסטודנטים מוקדם ככל שניתן שיכללו את הנתונים הבאים: שם מלא, מספר תעודת זהות ומספר טלפון", כתב מנהל יחידת הביטחון למרצים והוסיף "יסייע לנו באם מעבר לזיהוי הסטודנטים תצמידו לכל תלמיד את סימני הזיהוי מהסרט על מנת שנוכל לזהותם גם בשטח". במכתבו נימק מנהל יחידת הביטחון את הבקשה: "מאחר וקבוצה זו ביצעה כבר ומתכננת לקיים פעילות מחאה בלתי חוקית בקמפוס".

בתגובה לדברים כתב נשיא האוניברסיטה לסגל המרצים ולסטודנטים מכתב בו צוין כי "הפנייה מטעם מחלקת הביטחון לא קיבלה את אישור הגורמים המוסמכים באוניברסיטה, היא אינה מקובלת על האוניברסיטה, לא היה לה מקום והאוניברסיטה מצרה על כך". קלפטר הוסיף כי "האוניברסיטה תבדוק את השתלשלות האירועים ותסיק את המסקנות המתבקשות".

בהודעתו קלפטר ביקש להבהיר כי "אוניברסיטת תל אביב שמה בראש מעייניה את חופש הדעה ומקדשת את חירות המחשבה והביטוי. כפועל יוצא מכך, האוניברסיטה מאפשרת לקיים בין כתליה כינוסים ופעולות מחאה, המייצגים דעות של כל הגוונים והזרמים הפוליטיים והחברתיים במדינה. האוניברסיטה מאשרת לקיים פעילויות אלה תוך הבטחה שלא ייפגעו הסדר וביטחון הציבור".

הודעת הגינוי של הנשיא קלפטר, באה לאחר שאמש דווקא בחרה הנהלת המוסד לצדד בפעולת מחלקת הביטחון. בתגובה לפניית "הארץ" אמש בעניין, נמסר כי "האוניברסיטה נקטה צעדים בעקבות מידע שהגיע אליה על כוונה של פעילים להתבצר באופן לא חוקי בספרייה המרכזית, תוך התעלמות משעות הסגירה, דבר שהיה עלול לפגוע בספרייה ובביטחונם של השוהים בה. האוניברסיטה מאפשרת קיום פעילות ציבורית, ובלבד שזו נעשית כחוק ומאושרת על ידי הגורמים הרלוונטיים באוניברסיטה".

עשו לנו לייק וקבלו חדשות, עדכונים ופרשנויות מהארץ לפייסבוק שלכם

לצד המכתבים ששוגרו למרצים, נשלחו מטעם האוניברסיטה מכתבים גם לכמה סטודנטים הפעילים בקבוצת המחאה, ובהם נזיפות על פעילותם בשבוע שעבר במוסד. בין היתר כתב מנהל יחידת הביטחון "ברצוני להביא לתשומת לבך שבמידה ותתקיים בעתיד פעילות ציבורית ללא אישור מתאים, יינקטו נגד המארגנים והמשתתפים צעדים משמעתיים חריפים. סטודנט אשר יימצא מארגן או משתתף בפעילות ציבורית בלתי חוקית יתקשה, אם בכלל, לקבל בעתיד אישור לקיום פעילות ציבורית בקמפוס, אותה יבקש לבצע".

לטענת אחת הסטודנטיות, יחידת הביטחון גם הצהירה בפניה כי היא מבצעת מעקב אחר הפעילות בדף הפייסבוק של הקבוצה. את העדות לכך מצאו שני סטודנטים, שקיבלו את מכתב האזהרה למרות שכלל לא נכחו בפגישות, אלא רק היו פעילים ברשת החברתית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ